Bağdat Kahvecisi – Elçin (foursquare)

Mekanın küçük Fransız masalarında muhteşem kahveleri yudumlamak çok keyifli… Şimdi gelelim, burada ne yenir ne içilir? Aslında ne içileceği zaten belli; burada çok lezzetli kahve içersiniz. Ancak kahveler o kadar lezzetli ki detaylı bir övgüyü hak ediyorlar sanırım…

Öncelikle Türk Kahveleri çok çeşitli: Sakızlı, çikolatalı, sütlü başta olmak üzere çok sayıda çeşit bulabiliyorsunuz Bağdat Kahvesi’nde. Sakızlı kahveyi özellikle öneririm, çünkü içinde doğal sakız parçaları var ve kahve sunumlarını çok seviyorum; küçük bir kasede sakız lokumu ve drajelerle sunuluyor. Hepsi bir yana en sevdiğim ise kahvenin yanına hep istediğim sakız macunu. Sakız macununu küçük bir su bardağına koyarak sunuyorlar ve kahveye ayrı bir tat katıyor; tabii bir de şekersiz kahve içiyorsanız tadı daha da güzel geliyor.

Bağdat Kahvecisi – Duygu T. (foursquare)

Burada kahve haricinde ev yapımı likörler de mevcut; nar likörünü özellikle tavsiye ederim.

Güzel bir ada kahvaltısı isterseniz, mekanda mis gibi zeytinyağı eşliğinde serpme Gökçeada Kahvaltısı var. Kahvaltı sonrasında taptaze acıbadem kurabiyesi ve kavala kurabiyesi demli bir çayla çok iyi gidiyor.

Kahveyle aram pek iyi değil derseniz de seçenek çok… Sıcak içecek olarak “baygın üzüm” sıcak şarap tadında bir içecek. Ev yapımı limonatayı, kavun ve karpuz suyunu menüden seçebilirsiniz. Ya da kışın tadını almak için doğal sahlep de sıcacık bir alternatif olabilir.

Fiyatların uygun olması da burayı daha sevilir kılıyor tabii. Türk kahvesi 7.5 TL diğer aromalı Türk kahveleri ise 8-9 TL; sakız macunu ise 4 TL.

İşte böyle huzurlu bir yer burası… Herkese şu an buradan öneriyorum: Yolunuz düşerse bir kahve için ve arka fonda çalan şarkılarla keyiflenin… Afiyet olsun!

Bağdat Cad. Kazım Özalp Sok. Kazım Kulan Pasajı No:371 D:6, İstanbul

themagger_foursquare_yemeicme