Yakınlarım bilir, her ne kadar yeni keşifler yapmaya tutkun olsam da, yaşadığım yere çok uzak bulduğum semtlere yolumu pek düşürmem. Bugüne kadar Florya da bu yerlerden biriydi. “Bugüne kadar” diyorum, çünkü birazdan sizleri tanıştıracağım mekan, zihnimdeki bu yerleşmiş kalıbı kırmakla kalmadı, Alp’le aramızda bir daha ne zaman Florya keşfine çıksak sohbetlerinin de biricik sebebi oldu. Karşınızda, alabildiğine uzanan deniz manzarası ve tadı damağımda kalan lezzetleriyle, Florya’nın çiçeği burnunda mekanı Upstate Mare.

Konum

Upstate Mare

Öncelikle şunu söylemeliyim, hiçbir zaman AVM insanı olmadım. AVM’lerin kapalı ortamından ve sıkışıklığından hep uzak tuttum kendimi. Bunu söylüyorum, çünkü siz de benim gibiyseniz, Upstate Mare’de yaşayacağınız keyifli bir deneyimi, Aqua Florya’nın içerisinde olduğunu öğrendiğiniz için kaçırmanızı istemem. Evet burası teknik olarak Aqua Florya’nın içinde gibi duruyor ama aslında değil…

 Upstate Mare
Upstate Mare | Fotoğraf: İrem Bali

Kapıdan adımınızı attığınız an ne demek istediğimi anlayacağınızdan eminim: Her şeyden önce mekanın muhteşem deniz manzarası selamlıyor sizleri, bakışlarınızı çevirdiğiniz her noktada karşınızdaki sonsuz mavilik içinizi huzurla dolduruyor. Derken etrafınızı çevreleyen renk cümbüşüne kapılıp gidiyor, Upstate Mare’nin sarı, turuncu, yeşilin farklı tonlarına ev sahipliği yapan dünyasının içinizi açtığını hissediyorsunuz.

Upstate Mare’nin leziz menüsüne geçmeden önce, burasıyla ilgili öğrendiğim, beni kendilerine hayran bırakan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum: Ekşi maya ekmeklerin kendi üretimleri olması bir yana, bu üretimlerini 28 yıllık maya ile gerçekleştiriyorlarmış! Bu yüzden Upstate Mare’de size ilk önerim, özel bir maya kullanılarak yapıldığı sahip oldukları farklı lezzetten de kendini açıkça belli eden artizan ekmeklerini tatmanız.

  Upstate Mare
Tuna Tartare ve Karides Tempura | Fotoğraf: İrem Bali

Upstate Mare’de neler mi yedik? Mekanın güçlü ve çok çeşitli başlangıç menüsünden seçim yapmak biraz zamanımızı almış olsa da, son olarak karar kıldığımız Gyoza, Tuna Tartare ve Karides Tempura, bize ‘doğru seçim’ dedirtmeyi başardı. Henüz tanışmamış olanlar için Gyoza, geleneksel olarak kıyma ve sebzelerle doldurulan bir tür Japon mantısı. Bizim tattığımız Gyoza ise tam bir Upstate Mare dokunuşunu yansıtıyordu: Pirinç ununa sarılmış Pekin ördeği, balkabağı ve hafif acılı bir sos… Lezzeti tarifsiz. Özellikle farklı tatları sevenlere şiddetle tavsiye ediyorum!

Gyoza
Gyoza | Fotoğraf: İrem Bali

Devam edelim… Meşhur ekşi maya ekmeklerinin üzerinde; avokado, kapari, kırmızı soğan, lime ve kişnişin lezzetli uyumu eşliğinde servis edilen Tuna Tartare’yi de çok sevdim. Karides Tempura’ya ise tek kelimeyle aşık oldum! Sriracha sosu zaten çok seven ben, Karides Tempura’yı tadarken aldığım her lokmada hem kaliteli malzemeyi, hem de unutamayacağım bir lezzeti bir arada hissettim. Damağım şenlendi desem abartmış sayılmam…

 Izgara Bonfile
Izgara Bonfile | Fotoğraf: İrem Bali

Ana yemekten önce bir de Trüflü Enginar Salata’yı denemek istedik. İyi ki istemişiz, gerçekten farklı bir lezzetle tanıştık. Bebek enginar, yedikule, ekşi elma ve rokayla hazırlanan salatada, zeytinyağına ek olarak ve dolayısıyla alıştığımız diğer salatalardan farklı olarak trüf yağı dokunuşu vardı. Trüfün yoğun aromasına alışkın biri olarak, aldığım hafif ve ferah tatları çok sevdiğimi itiraf etmeliyim. Ana yemeğimiz ise özellikle yanında servis edilen adaçaylı patates püresinin tadına bayıldığım, leziz ve yumuşacık Izgara Bonfile oldu.

Bir mekanı özel kıllanın lezzetleri bir yana, hoş müzikleri ve ambiyansı olduğuna da çok inanırım. Upstate Mare, aynı anda hem şık hem tatlı olmayı başaran özenli sunumlara sahip tabaklarının yaşattığı deneyimi, arka planda çalan sakin ve keyifli müzikleriyle tamamlayan bir mekan. Karşınızda sere serpe uzanan deniz manzarasının huzurundan söz etmiyorum bile!

Upstate Mare’nin, imza menülerinde görüp bir sonraki sefer için aklıma yazdığım lezzetleri arasındaysa Kuzu Cotto ve Levrek Taco var. Siz de buraya yolunuzu düşürüp dört dörtlük bir deneyim yaşamak isterseniz, mekanın kapılarının haftanın her günü sabah 10’dan itibaren açık olduğunu hatırlatayım.

Instagram

Kapak fotoğrafı: İrem Bali