Bitki temelli beslenmeye artık çoğumuz aşiyanız. Vegan veya vejetaryen beslenmeyi tamamiyle benimsemiş olmasak dahi et tüketimizi sınırlandırmaya, mümkün oldukça bitki temelli beslenmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte, konu tüketeceğimiz besinlere gelince özellikle vegan markalar ve tabii besinler bulmakta güçlük çekip sonsuz bir salata döngüsüne girebiliyoruz. Oysa bitki temelli beslenmenin sürdürülebilir ve daha geniş kitlelere hitap eder hale gelmesinin ancak vegan ürünlerin çeşitliliği arttıkça gerçekleşeceğini de biliyoruz.

Vegan olmayan pek çok kimse için vegan beslenmek, özellikle de Türkiye’de, ütopik bir fikir hissi yaratıyor. Çünkü hâlâ çoğumuzda vegan beslenirsek dışarı çıktığımızda yiyecek bir şey bulamama, sürekli ve sadece salata tüketmek zorunda kalma, özellikle sütlü tatlıları tamamen unutmak zorunda kalma gibi korkular mevcut. Halbuki Los Angeles seviyesinde olmasak da günümüzde Türkiye’de de pek çok vegan besine kolaylıkla ulaşmak mümkün. O halde gelin, çeşitli besin grupları için vegan ürünler bulabileceğimiz markalara bir göz atalım.

Vegan Beslenme
Vegan Markalar | Fotoğraf: Unsplash / Victoria Shes

Vegan Markalar

Süt ve Peynir

Vegan beslenme bildiğimiz üzere yalnızca et tüketiminin sonlandırılmasını değil, hayvansal hiçbir ürünün tüketilmemesi üzerine kurulu. Dolayısıyla vegan beslenme tipinde hayvanlardan alınan süt ve bunlarla yapılan süt ürünleri tüketilmiyor. Ancak bu elbette süte ve peynire sonsuza kadar veda etmemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Çeşit çeşit bitkisel süt ve peynir bu noktada veganlara geniş bir yelpaze sunuyor.

Vegan Süt
Vegan Süt| Fotoğraf: Unsplash: @madalyncox

Bu sütler arasında soya sütü, Hindistan cevizi sütü, badem sütü ve fındık sütü gibi çeşitli opsiyonlar bulunuyor.

Vegan Süt Markaları

Alpro

Türkiye’de pek çok markette ulaşılabilir olan ve kahve dükkanlarında da karşımıza çıkan Alpro, çikolata ve vanilya aramalarıyla soya sütünün yanı sıra; Hindistan cevizi, badem, pirinç, yulaf ve fındık sütleri bulabileceğiniz vegan süt markalarından biri.

Joya 

Badem sütü, Hindistan cevizi sütü ve soya sütü seçenekleriyle tercihini bitkisel sütlerden yana kullananların bir diğer seçeneği ise Joya. Markanın ürünleriyse Vegan Dükkan ve Vegan Bakkal‘dan ulaşmak mümkün. 

Fomilk

Eğer bitkisel süt tüketirken yerli bir marka tercih etmek istiyorsanız Fomilk’i deneyebilirsiniz. Badem, fındık, soya, Hindistan cevizi ve yulaf bazlı sütleriyle geniş bir yelpazesi sunuyor Fomilk. Tıpkı diğer vegan ürünler gibi Fomilk sütleri Vegan Bakkal ve Vegan Market’te bulunabiliyor. Bunların yanı sıra Fomilk’in internet sitesindeki Nerede Bulabilirim? bölümünü kullanarak bulunduğunuz ilde ürünlere nereden ulaşabileceğinize de ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’dan Vegan Pastacılık 

Vegan Peynir Markaları

Orfa the Standart Vegan

Vegan olmak kıtır kıtır tostlarımıza, fırında makarnalarımıza, kahvaltıda beyaz peynirlerimize veda etmek anlamına gelmiyor. Vegan beslenmek isteyenlerin imdadına yetişen peynirleri üreten markalardan biri Orfa the Standard Vegan. Üstelik çedar peyniri, beyaz peynir, mozarella ve parmesan gibi farklı seçenekler de bulunuyor. Böylece cheesecake gibi çok sevilen tatlılara da veda etme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Orfa the Standart Vegan ürünlerine Vegan Dünyası‘ndan kolayca ulaşabilirsiniz.

Trakya Çiftliği

Vegan Dünyası, Tazedirekt gibi pek çok online dükkandan ürünlerine ulaşabileceğiniz Trakya Çiftliği; krem peynir, cheddar, pizza ve tost peyniri, cevizli peynir, parmesan, acılı peynir, füme peynir, otlu peynir ve rokfor peyniri gibi çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Böylece vegan peynir tüketme konusunda kararlı olanlar için sevdikleri bir çeşit bulana kadar deneyebilme imkanı sağlıyor. 

Vegan Makarna Markaları

Vegan  Makarna
Vegan Makarna| Fotoğraf: Unsplash / @markuswinkler

Neyse ki 2020’lerde artık vegan olmak peynirli bir makarna yememize engel olmuyor. Vegan peynirlerden yukarıda bahsetmiştik, o halde bir de makarnalara bakalım. Bildiğimiz makarna ve erişte markaları ürünlerin yapımında yumurta, süt ürünleri ya da hayvansal yağlar kullanabiliyor; bundan kaçabilmek içinse vegan markaları tercih etmeniz gerekiyor. 

Potamya

Organik baklagillerinin yanı sıra; kıtır sebze ve meyve cipsleri de bulabileceğiniz Potamya sayesinde kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve nohut makarnalarını denemeniz mümkün. Bu vegan makarnalaraysa Potamya’nın websitesinin yanı sıra Vegan Bakkal ve hatta market app’lerinden ulaşabilirsiniz. 

Happy Roots

Karabuğday makarnası, nohut makarnası ve kırmızı mercimek makarnası seçenekleri sunan Happy Roots bunun yanında makarna severlere şekersiz, glütensiz, vegan ve bol lifli bir opsiyonlar da sunuyor. Markanın ürünlerine Vegan Bakkal, Vegan Dükkan ve Tazedirekt gibi pek çok online alışveriş sitesinden de ulaşabiliyorsunuz.

Burger, Kebap ve Diğerleri

vegan-burger-3
Vegan Burger | www.yesilist.com

Vegan besinlerle ilgili bir yazıda böyle bir başlık görmek şaşırtıcı değil mi? O halde sizi bitkisel et kavramı ile tanıştıralım. Sebzeleri direkt olarak tüketmekten sıkılanlar ve burger ya da wrap severler için artık çeşitli bitkisel opsiyonlar bulunuyor. Bitkisel beslenme ile ilgilenenler tarafından uzun süredir bilinen tofunun yanı sıra bezelye proteini de bu alandaki kurtarıcılarımız arasında bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan İstanbul’un Vegan Restoranları

Veggy

Veggy et tüketmek istemeyenler için; etsiz köfte, tofu kebabı, etsiz şinitzel ve bezelye proteini köftesi gibi pek çok farklı opsiyon sunuyor. Koruyuculardan da uzak duran markanın ürünlerine kendi web sitesilerinin yanı sıra, Vegan Dükkan gibi pek çok online marketten ulaşmak mümkün.

Vappy

Bitki bazlı et teknolojisi üzerinde çalışan Vappy, hayvansal etlere kıyasla protein oranı daha yüksek, sağlıklı ve bu esnada lezzetten ödün vermeyen ürünler vadediyor. Vegan köfte, vegan burger köftesi ve vegan sucuk seçenekleri sunan Vappy ürünlerine Vegan Dünyası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Umarız bu seçeneklerle birlikte bitkisel beslenme konusundaki isteğiniz artmış #veganmonday projeleriniz somutlaşmıştır. Birlikte keşfetmek ve arşivlerimizi genişletmek için kendi favorilerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Toa Heftiba

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Hayvansal Ürün Tüketimini Sınırlandırmak