Son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor “vegan” kelimesi. Sizin de öyle mi? Eğer öyleyse, siz de son zamanlarda beslenme bilincinin artmasıyla vegan/vejetaryen beslenen insanların sayısının arttığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu tarzda beslenen insan sayısı arttınca, şehirde bitki temelli beslenmeye uygun restoran arayışı da artmaya başladı tabii. İstanbul’daki en büyük sorunlardan biriyse sağlıklı kafelerin, vejetaryen beslenmeye uygun kafelerin, vegan mutfakların oldukça az olması ve var olanların da taleplere yeterince cevap verememesiydi. Ama theMagger ekibi olarak, İstanbul’da vegan/vejetaryen restoranlar bulma yolunda çıktığımız yolculuğumuzdan elimiz boş dönmedik. Sizin için derledik topladık, İstanbul vegan/vejetaryen restoranları bu yazımızda bir araya getirdik!

Vegan Restoranlar
İstanbul Vegan/Vejetaryen Restoranlar | Fotoğraf: Unsplash / Nadine Primeau

İstanbul Vegan/Vejetaryen Restoranlar

Blended Kitchen, Reşitpaşa

Yıllardır birbirinden lezzetli, sağlıklı ve ferah sebze-meyve sularıyla tanıdığımız Blended Greens, geçtğimiz aylarda sağlıklı meyve sularının yanına bitkisel temelli yemekler ekleyerek Blended Kitchens mekanını da hayat geçirmişti. Blended Kitchens’ta Acai Bowl’larla, şekersiz ve sağlıklı dondurmalarla, hatta vejetaryen hamburgerlerle vegan beslenmenize uygun yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Bu yeşil mutfağın yemekleri haricinde yerel üreticilerden seçilerek hazırlanan vitamin deposu meyve-sebze sularını da deneyebilirsiniz. Bir de meraklısına öneri; 21 günlük kereviz sapı suyu hareketine katılıp vücudunuzu arındırabilir, canlanabilir ve bahara pırıl pırıl giriş yapabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Reşitpaşa Mekanlar

Bi Nevi Deli, Etiler

2014 yılında kurulmuş olan Bi Nevi Deli, doğru beslenmenin sağlığımız üzerindeki etkisini fark ederek yola çıkmış iki kadının sıcak, sevimli ve son derece sağlıklı restoranı. Bitkisel bazlı yemekleriyle çok deli lezzetler yaratan Bi Nevi Deli‘nin mutfağında genelde mevsiminde sebzeler, meyveler ve tahıllar kullanılıyor. Günün her öğünü için kendinize uygun bir seçenek bulacağınız bu mutfakta bizim önerimiz; Otlu Kaju Ayranı ve Seitan Burger. Bu lezzetli yemeğin üstüne bir de vegan pasta sipariş etmek isterseniz, hiç durmayın deriz!

Gabfoods, Arnavutköy

Arnavutköy’de sağlıklı bir mola vermenin doğru adresi ise Gabfoods. Türkiye’nin ilk glütensiz yemek yapan restoranı unvanını taşıyan Gabfoods’ta, her şey organik. Üstelik burada şekersiz, vegan, paleo, glütensiz gibi farklı beslenme çeşitlerine hitap eden yemekler bulmak da mümkün. Sporunuzu yaptıktan sonra içiniz rahat bir şekilde tatlı yemek isterseniz Gabfoods yine en doğru adreslerden biri. Şekersiz, düşük kalorili tatlıların şekerli tatlıları aratmayacağına eminiz! Bizim önerimiz, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan poriçin Gabfoods’taki hali: Vegan Poriç. Yolunuz Arnavutköy’e düşerse, yemek tercihinizi buradan yana kullanmadan dönmeyiz deriz.

Ek Biç Ye İç, Beyoğlu

Şehirde verimli ve sürdürülebilir hayat yaşabilmek amacıyla kurulan Ek Biç Ye İç, hem üretip hem atık dönüştüren, hem doğal beslenip hem biyolojik çoksesliliği koruyan, Gümüşsuyu’nda bulunan bir restoran. Restoran diyoruz ama bunun yanı sıra, şehrin büyük plazalarının çatı katlarında bahçeler kuran, okulların bahçelerine bostan tasarlayan, bulabildiği her alanı toprakla birleştirerek yenilebilir şehir bahçeleri kuran bir oluşum. Oldukça yerel ve organik menülerle hazırladıkları menülerinde her hafta en az biri vegan ikisi vejetaryen olmak üzere toplam beş çeşit çorbaları, salataları ve wrapleri bulunuyor. Ayrıca Ek Biç Ye İç beslenme konusunda, çok çeşitli atölyelere de ev sahipliği yapıyor bünyesinde.

İyi Lokanta, Levent

Doğaya, hayvanlara, insan sağlığına “iyi” şeyler katmak için kurulduklarını söyleyen İyi Lokanta ekibi, bitki temelli mutfaklarında birbirinden lezzetli yemekler meydana getiriyor. “Sebzet” adını verdikleri, “Seitan” olarak da bilinen, tamamen buğday glüteninden yapılan, protein açısından oldukça zengin yiyeceği Türk damak tadına uyarlayarak harikulade yemekler yapıyorlar. Şimdilik sadece paket servis yapan İyi Lokanta‘nın umarız bir gün yemeklerini yerinde yiyebileceğimiz bir mekanı da olur. Bizim İyi Lokanta favorilerimiz arasında Falafel Wrap ve Vegan Burger var. Sizin favorileriniz neler?

Healin, Teşvikiye

Healin Foods, hem mekan tasarımıyla hem lezzetli yemekleriyle Teşvikiye’nin dikkat çeken mekanlarından biri. Hiçbirinde işlenmiş şeker bulunmayan, trans yağ olmayan, organik ve katkı maddesiz yemeklerini gönül rahatalığıyla yediğimiz Healin Teşvikiye‘de bizim favorimiz: Beyaz Pirinç Yaprağı Wrap. Yemekleri haricinde farklı içeceklere de imza atan Healin Foods’ta Wellness adı verilen shot’ları önerebiliriz. Baştan uyaralım, içinde spirulina, ısırgan otu, matcha ve limon yer alan shot’ları denedikten sonra bağımlısı olabilirsiniz.

Govinda, Mecidiyeköy

Dünya genelinde, Hint Mutfağı’ndan seçmelerle sunduğu vegan ve vejetaryen yemeklerle tanınan yemek zinciri Govinda, İstanbul’da Mecidiyeköy’de bulunan, bitki temelli beslenen insanlar için oldukça iyi bir seçenek. Menüsünü her gün değiştiren Govinda’da her öğününüz için çok çeşitli lezzetler bulabilirsiniz. Kabak sabji, Çapati, Karışık Pakora gibi yemekler ve tatlılar bulabilir, afiyetle yiyebilirsiniz. Biz tercihimizi çorbalardan yana kullanıyoruz.

Zencefil, Beyoğlu

Yolunuz Taksim’e düştüyse ve bitki temelli beslenebileceğiniz bir yer arıyorsanız Zencefil’e mutlaka uğramalısınız! İstanbul’un ilk vegan ve vejetaryen yemekler yapan restoranı Zencefil, Beyoğlu’nun kalabalığından uzak, ara sokaktaki tatlı mekanında yarım asırdır lezzetli yemekler yapmaya devam ediyor. Mevsimine uygun yemekleriyle bize lezzet şöleni yaşatan Zencefil’in bütün yemeklerini çok seviyoruz ama denediğimiz günden beri tadını unutamadığımız bal kabağı çorbasını ve yanına da sebzeli kişlerinden söylemenizi mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Bonus: Dear Food, Beyoğlu

Sağlıklı, düşük kalorili ve yediğinizde sizi hayata küstürmeyecek lezzetli atıştırmalıklarlar bulmanın zor olduğunu biliyoruz. Dear Food, tam olarak bu ihtiyaçlarınıza yanıt veren Tomtom’un en yeni mekanlarından biri. Gllütensiz, rafine şekersiz ve vegan atıştırmalıklarıyla müdavimi olacağınız Dear Food’un düşük kalorili Çokoprenses’ini ve Muffin’ini mutlaka denemelisiniz. Hem tatlı hem tuzlu lezzetleriyle Dear Food’un, en sevdiğiniz sağlıklı atıştırmalık mekanlarınızdan biri haline geleceğine eminiz.

Sizin de İstanbul Vegan/Vejetaryen Restoranlar yazımıza eklemek istediğiniz mekanlar varsa, yorumlarda buluşalım! 🙂

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Ella Olsson

İlginizi çekebilir: Deniz Cengiz’den Nasıl Vegan Olunur

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Veganlıkla İlgili Belgeseller