Sinema dünyasının en saygın festivalleri arasında sayılan Venedik Film Festivali, bu yıl Alfonso Cuarón’un jüri başkanlığı ile 72. kez düzenlendi ve geçtiğimiz cumartesi günü açıklanan ödüllerin ardından sona erdi. Yeni sezonda izleyeceğimiz filmler arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracak bu listeyle festivalin öne çıkanlarını görebilirsiniz.

Lorenzo Vigas

Aralarında Emin Alper imzalı Abluka‘nın da yer aldığı, Venedik Film Festivali’nde ödül alan filmlerle ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki galeriye göz atabilirsiniz:

Nisan ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde öne çıkan filmleri hatırlamak isterseniz 68. Cannes Film Festivali’nde Öne Çıkan 10 Film yazısını okuyabilirsiniz…

***

Venedik Film Festivali 2015 Filmleri

Desde allá (From Afar) | Lorenzo Vigas (Venezuela, Meksika)

Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Aslan, 2005 yılındaki Brokeback Mountain zaferinin ardından bir kez daha eşcinsel temalı bir filmin oldu: Lorenzo Vigas’ın ilk filmi, 50 yaşında, para karşılığı genç erkeklerle birlikte olan Armando’nun 17 yaşındaki çete lideri Elder ile tanışması sonucu hayatlarının nasıl değiştiğini anlatıyor. Venezuela’nın başkenti Caracas’ın sokaklarında geçen filmin, 3 Ekim’de başlayacak Filmekimi’nde gösterileceği açıklandı.

El clan (The Clan) | Pablo Trapero (Arjantin, İspanya)

1980’lerde yaşanan gerçek olaylardan sinemaya uyarlanan El Clan, Puccio Clan adındaki aileyi merkezine alıyor. İnsanları kaçıran ve öldüren bu ailenin hikayesi, Arjantinli yönetmene festivalin En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı.

Anomalisa | Duke Johnson & Charlie Kaufman (ABD)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Adaptation. ve Being John Malkovich gibi filmlerin senaristi olarak tanıdığımız Charlie Kaufman’ın yönettiği ikinci film, bir stop-motion animasyon. Sıradan bir adamın hikayesini anlatan filmin seslendirme kadrosunda Jennifer Jason Leigh ve David Thewlis dikkat çekiyor

L’hermine (Courted) | Christian Vincent (Fransa)

Ortak geçmişi olan bir yargıç ve jüri üyesini karşı karşıya getiren, 7 aylık bir bebeğin ölümü üzerine bir davanın hikayesini anlatan L’hermine, gösterişli filmleriyle tanıdığımız Christian Vincent’in imzasını taşıyor. Film Venedik Film Festivali’nden iki ödül birden kazanarak, öne çıkanlar arasındaki yerini aldı.

Per amor vostro (For Your Love) | Giuseppe M. Gaudino (İtalya, Fransa)

Beş yıl sonra yeni filmiyle karşımıza çıkan İtalyan yönetmen Giuseppe M. Gaudino, yeni filminde kendisine fiziksel şiddet uygulayan eşi ve yakışıklı aşığı arasında kalan bir kadına odaklanıyor. Valeria Golino’nun fazlaca takdir edilen performansı, onu festivalin ödüllendirilen oyuncularından biri yaptı.

Abluka (Frenzy) | Emin Alper (Türkiye, Fransa, Katar)

İlk filmi Tepenin Ardı ile olumlu eleştiriler almış olan Emin Alper, ikinci filmi ile Venedik’te ülkemizi temsil etti ve festivalden ödülle ayrıldı. Ülke gündemini oldukça yansıttığı söylenen Abluka, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Filmin oyuncuları arasında ise Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen, Müfit Kayacan ve Ozan Akbaba var. Abluka’nın vizyon tarihi 6 Kasım 2015 olarak belirlendi.

Beasts of No Nation | Cary Joji Fukunaga (ABD)

Sinemadan Sin Nombre ve Jane Eyre, televizyondan ise True Detective dizisi ile tanıdığımız yönetmen Cary Joji Fukunaga’nın yeni filmi Beasts of No Nation, adı verilmeyen bir Afrika ülkesinde geçiyor. Bir çocuk askerin, ülkesindeki iç savaşın ortasında yaşadıklarını anlatan filmin oyuncuları arasında Idris Elba da yer alırken, özellikle Venedik’te ödüllendirilen genç oyuncu Abraham Attah performansıyla dikkat çekiyor.

Free in Deed | Jake Mahaffy (ABD, Yeni Zelanda)

Gerçek olaylardan etkilenerek çekilen Free in Deed’e konu olan olaylar, bekar bir annenin çocuğunu iylieşmesi için bir kiliseye getirmesi ile başlıyor. Kilisenin rahibinin kendini bir mucize gerçekleştirmek ve çocuğu iyileştirmek için zorlayışını konu alan film, Memphis, Tennessee’deki kiliselerde halkın da katılımı ve yardımlarıyla çekilmiş.

The Childhood of a Leader | Brady Corbet (Birleşik Krallık, Macaristan)

I. Dünya Savaşı yıllarının birçok diktatörünün çocukluk hikayelerinden esinlenerek çekilmiş olan The Childhood of a Leader, 1918’de Fransa’da yaşayan bir Amerikalı çocuğu merkezine alıyor. Robert Patterson, Stacy Martin, Liam Cunningham ve Bérénice Bejo gibi ünlü oyuncuların rol aldığı film, festivalin Yeni Ufuklar bölümünün iki önemli ödülünün, En İyi Yönetmen ve Geleceğin Aslanı’nın sahibi oldu.

Tempête (Dom) | Samuel Collardey (Fransa)

Samuel Collardey’nin filmi, gerçek hayattaki mesleklerini ekran karşısında icra eden ve gerçek yaşamlarını ekran karşısında canlandıran balıkçı bir baba-oğlun hikayesini anlatıyor. Filmde kendini canlandıran Dominique Leborne, festivalin Yeni Ufuklar bölümünün en iyi oyuncusu seçildi.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN