Yalnızca Alman sinemasında değil, tüm dünya sinemasında son dönemin en özel filmlerinden biri olan Victoria, bir filmin yalnızca yönetmen ve oyunculardan oluşmadığını üstüne basa basa gösteren bir yapım.

Victoria
Victoria

Kuşkusuz ki bu hafta vizyona girecek filmlerden en bilenini, en çok ilgi çekeni Mission Impossible: Rogue Nation olacaktır. Ancak yine bu hafta vizyona girecek filmlerden Victoria haftanın belki de son dönemin en özel filmi olmaya aday, muhtemelen de öyle. Berlin’e gelen Madrid’li genç bir kızın başından geçen olayları anlatan filmi özel kılan ise konusundan ve senaryosundan ziyade anlatım tekniği.

Victoria Berlin’e geleli 3 ay olmuştur, ancak bu süre boyunca yabancısı olduğu ülke ve dilde arkadaş bulmakta güçlük çekmiştir. Ancak bir gece, kulüpten çıkarken dört gençle tanışır ve geceyle sabah arasındaki bu sürede kendini tahmin bile edemediği bir kovalamacanın içinde bulur. Arkadaş edindiği aşk dolu güzel bir gece, bir kabus olarak sona erer.

Victoria
Victoria

Almanya’nın en hareketli şehirlerinden Berlin’in gece hayatına, Berlinli gençlerin hayat tarzına, özgürlüklere ve sınırlara kadar birçok noktaya değinen, araya sıkıştırılmış birçok gönderme ve imge içeren filmin özgünlüğü ise tek planda çekilmiş aksiyon dolu bir gerilim olması. Yaklaşık 140 dakika süren macera boyunca izleyiciye tam anlamıyla kesintisiz bir deneyim süren filmin en başarılı performansı ise kameraman Sturla Brandth Grovlen’e ve yanındaki diğer ekip arkadaşlarına ait. Teknik ekibin filmlerdeki önemini vurgulayan; yönetmen, senarist ve oyuncuların değil arkadaki ekibin de rolünü hatırlatan film bu yönüyle övgüyü ve takdiri hak ediyor.

Victoria filmi kesinlikle izlenmesi gereken, izleyiciye sunduğu farklı deneyimi de sıkmayan keyifli bir aksiyonla sunan, deneyselliğinin yanı sıra bir filmde olması gereken (ya da benim olması gerektiğine inandığım) temel noktalara da sahip bir film. Vizyona girecek bu filmi kaçırmayın.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: İzi Deventurero’dan “İnceleme: Alman Sineması

İlginizi çekebilir #2: Alman Sinemasının Alman Film Akademisi Ödüllü 10 Filmi