Sanatın iyileştirici gücünü bir video sergisi eşliğinde keşfetmeye ne dersiniz? Contemporary Istanbul Vakfı’nın Fişekhane’nin tarihi dokusunda yer alan kalıcı sanat galerisi Cocoon, LG OLED’in teknoloji ortaklığı desteği ile gerçekleştirilen ve küresel sorunları odağına alan Videodaki Manzara sergisine ev sahipliği yapıyor. Sekiz sanatçının çalışmalarının yer aldığı Videodaki Manzara sergisini 28 Şubat 2022 tarihine dek ziyaret edebilirsiniz. Gelin bu öğretici serginin detaylarına hep beraber bakalım.

Videodaki Manzara

Küratörlüğünü Nazlı Pektaş’ın yaptığı Videodaki Manzara sergisi, geleceğimizi yakından ilgilendiren göç, kimlik, ekoloji, sosyal adalet, insan hakları gibi konuları ve dünyamızın en büyük sorunu olan küresel iklim değişikliğini merkezine alıyor. Bu sergide Ali Kazma, Antonio Cosentino, Berat Işık, Delal Eken, Ebru Ceylan, Ergin Çavuşoğlu, Ferhat Özgür ve Hülya Özdemir’in video çalışmalarına yakından göz atabilirsiniz.

Videodaki Manzara

Video sanatı, hareketli görüntülerin kurgu ya da doğaçlama yoluyla bir araya geldigi bir anlatı biçimi olarak Videodaki Manzara sergisinde karşımıza çıkıyor ve senaryo, montaj ve görsel parametreler de çalışma özelinde değişkenlik gösterebiliyor. Bu sergide hafıza “manzara” tanımı ile ifade ediliyor. Kaydedilen video görüntüleri bugün olmayan, dönüşen ve başkalaşan herhangi bir yerin geçmişine bizi götürüyor ve böylelikle hafızamızda bir yer edinmesine olanak sağlıyor.

Videodaki Manzara sergisinde; yan yana gelen sekiz sanatçı üretimlerine dahil ettikleri manzaralar eşliğinde bizleri hareketli görüntünün arka planı olan “o yere” davet ediyor. Sadece davet etmekle de kalmıyorlar, “o yere” ait coğrafi, ekolojik, ekonomik ve politik varlığı hakkında bizleri bilgilendiriyorlar. Serginin küratörü Nazlı Pektaş’ın sözleriyle de; “Videodaki Manzara, dil, yer ve kimlik, tarih, ekoloji, yol, dağ ve taş, deniz ve gökyüzü, özetle canlının varoluşu hakkında düşünmeyi ve politik bakışı diri tutmayı öneriyor.”

Videodaki Manzara

Videodaki Manzara sergisini 28 Şubat 2022’ye dek, Pazartesi hariç, her gün saat 11:00 ile 17:00 arasında Fişekhane’de yer alan Cocoon’da ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sergiyi gezdikten sonra Fişekhane’nin yalnızca kültür-sanat değil, gastronomi tutkunlarına da hitap eden onlarca mekanında yemek yiyebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Ayrıca Fişekhane’nin tarihi ruhunu da deneyimlemeyi unutmayın.