Yolda yürürken aniden burnumuza gelen kokular, uzun zamandır hiç düşünmediğiniz anıları ortaya çıkarır. Peki, o sırada yaşadığımız hisleri bir adım daha ileriye taşımaya daha doğrusu geriye götürmeye ne dersiniz? İBB Kültür AŞ, 7-8 Ekim’de düzenleyeceği Vintage Festival ile bizi ilk defa kendimiz olma cesareti gösterdiğimiz üniversite yıllarına, gerçek dostluğu keşfettiğimiz lise sıralarına ve şehrin sokaklarında özgürce oyun oynadığımız çocukluk günlerimize döndürüyor. Geçmişiniz ile keyifli bir hafta sonu geçirmeye hazırsanız, zaman kapsülüne atlayın. İBB Kültür AŞ ile önce Festival Park Kadıköy’e oradan da geçmişe ışınlanıyoruz!

Gazeteci Katherine Anne Porter, geçmişi asla bıraktığımız yerde bulamayacağımızı söyler. Oysa biz; geçmişin bazı müzik dizelerinin, kıyafetlerin, oyunların içerisine saklanmak gibi bir huyu olduğunu düşünüyoruz. İBB Kültür AŞ, geçmişin ruhunu canlandırmak ve unutulmaz anıları İstanbullulara yeniden yaşatmak adına 7 ve 8 Ekim tarihlerinde Festival Park Kadıköy’de Vintage Festivali düzenliyor. Dönemin ikonik parçalarını hatırlatan şarkıcıların yer aldığı konserde gecenin ritmi 50’lilerin eğlenceli dans figürleri ile başlıyor. Vinyl plak koleksiyonlarından nadir kitaplara, antika eşyalardan yeme içme alanlarına ve ödüllü kostüm yarışmasından klasik arabalara kadar geçmişin başrole geçtiği festivalin detayları aşağıda.

Önce Müzik.

Dave Grohl’un da dediği gibi müziğin bizi unuttuğumuzu düşündüğümüz yerlere götürme ve kaybettiğimizi düşündüğümüz duygularımızı hissettirme gücü var! Vintage Festival, eski İstanbul’un canlı ve eğlenceli atmosferini yeniden yakalamak adına sahneye 90’ların damga vuran müzisyenlerini davet ediyor. Nostaljik Türkçe Pop konseptinde içimizi kıpır kıpır eden, dinlerken yerimizde duramayacağımız konserler kapsamında Burak Kut, Yonca Evcimik, Çelik ve Mansur Ark yer alıyor!

Geçmişi hatırlamanın en güzel yollarından birinin de bize yaşattıkları duygular kadar öğrettikleri ile de saygı duyduğumuz isimleri anmaktan geçtiğine inanan İBB Kültür AŞ, Vintage Festival kapsamında Hey! Douglas’ın özel projesini ağırlıyor. Türkiye müzik sahnesinin en özgün isimlerinden olan Erkin Koray’ı ve onun müziğini tekrar canlandırmak adına sahneye çıkan Hey! Douglas, Erkin Koray’ın sesine ve çalışma biçimine sadık kalarak özel bir performans sunuyor. Konser sırasında Hey! Douglas’a eşlik eden ünlü konuklar da bulunuyor! Erkin Koray’ın müziğine olan derin sevgilerini göstermek adına sahneye Ogün Sanlısoy, Ahmet Güvenç, Deniz Tekin ve Murat Ertel çıkıyor.

Geçmiş Detaylarda Saklı!

İBB Kültür AŞ, eski İstanbul’u ve geçmiş kendimizi kelimenin tam anlamıyla deneyimleyebilmemiz adına Vintage Festivali’nin dallarını müzikten paten partilerine, plaktan DJ setlerine, antik eşya pazarına, nostaljik filmler geçidine ve çok daha fazlasına doğru uzatıyor! Geçmişe dair bütün detayların yer aldığı festivalde dünün, bugünün ve yarının hayallerini tek bir yerde toplayan klasik araba sergisi ve içimizdeki çocuğa yaratıcı bir şekilde seslenebileceğimiz ödüllü kostüm yarışması dikkat çekiyor. Dönemsel kostüm yarışmasında geçmişin tarzını bugüne taşıyan katılımcılar, farklı moda akımları içerisinde kendini en özgün şekilde yansıtıyor. Klasik araba sergisinde ise 1970 öncesi klasik model arabalar, nostaljik anılara doğru bizi bir yolculuğa çıkarıyor.

Sürpriz Programlar!

Ayrıca festival kapsamında; YouTube’da yayımladığı videolarla yakından takip ettiğimiz Soğuk Savaş Live, en “soğuk” esprileriyle 7 Ekim’de Festival Park Kadıköy’e geliyor. Festival için”Vintage Özel” içeriği hazırlayan Soğuk Savaş, gülenlerin kaybedeceği bir akşama imza atıyor. 8 Ekim’de ise Ozan Akyol ve Erman Çağlar’dan oluşan KALT’ın Podcast’i “Vintage Festival Özel Set” ile eğlenceli bir yayın için mikrofon başına oturuyor. Harf, kelime ve tümcelerin bu kez retro etrafında buluştuğu programda güldürürken düşündüren anların yaşanacağını biz şimdiden haber verelim.

Festivalin Ruhu, Şehre Karışıyor.

İBB Kültür AŞ, geçmişin ruhunu sadece festival ile sınırlı tutmuyor; özlediğimiz İstanbul’u şehrin bütün sokaklarına taşıyor! Sahafların da yer alacağı festival kapsamında İstanbul Kitapçısı şubelerinde geçerli olmak üzere çeşitli indirim kampanyaları bulunuyor. 1 Ekim’e kadar sinema kitaplarında, 2 ile 8 Ekim tarihleri arasında ise Türk ve Dünya Klasikleri’ne özel %25 indirim kampanyası bizi bekliyor!

Festivalin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. 7 ve 8 Ekim’de Festival Park Kadıköy‘de geçmişin en sevdiğimiz anılarında buluşmak üzere!