Yazılar yazmayı, deneyimlerini paylaşmayı, sözcükleri aracılığıyla kendisiyle aynı zevklere sahip sanal dostlarla buluşmayı sevdiğiniz kadar okumayı da sevenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz, her ne kadar yepyeni trendler, araçlar ve platformlar hayatımıza girmiş olsa da, blog dünyası sizin için de eskimemiş demektir. Ben de hâlâ ilgilendiği konulardaki blogları takip edenlerdenim. Bu yazıda sizinle, The Irish Spirit‘in hayatıma kattığı en büyük tutkum olan İrlanda kültürü ve damak zevki hakkındaki sevdiğim, başarılı bulduğum blogları paylaşmak istedim. Kimi tadım ve gastronomi, kimi endüstri, kimi seyahat odaklı olsa da, hepsinin tek ortak noktası var: Viski…

Tadım Odaklı Bloglar

viski blogları - the whiskey wash
The Whiskey Wash

En popülerler iki blogla başlayayım: Portland merkezli, 2015’ten beri yayında olsa da kısa sürede en çok tıklanan viski bloglarından olmayı başaran The Whiskey Wash, viski dünyasında en yeni ne varsa kolayca takip edebilmenizi sağlayan bir kaynak. Tadım notları, viski değerlendirme ve puanlamaları ve haberler… Kalabalık yazar ekipleri, viski endüstrisine emek vermiş kişilerden, barmenlerden, viski üreticisi, uzmanları ve tutkunlarından oluşuyor. 2008’den beri yayında olan Belçikalı Whisky Notes ise, adı üzerinde, viski (tadım) notları ağırlıklı. Geniş arşivinde 3500’e yakın viski hakkında notlara ulaşabiliyorsunuz.

viski blogları - whisky fun
Whisky Fun

2000’lerden kalma tasarımıyla vintage görüntüsünü korumayı bilinçli bir şekilde seçen, 2002’de kurulmuş Paris merkezli Whisky Fun, “diğerlerinden daha rock’n’roll” olduğunu iddia ediyor – ve gerçekten de öyle! Viski tadımını ciddiyetle yapıyor olması bir yana, eğlenmesini de bilen, müziğe, hayata dair daha birçok konuya yer veren bu eğlenceli viski kültürü blogunda 15 bini aşkın viski incelenmiş. 2008’den beri yayında olan Londra merkezli Whisky for Everyone ise hangi seviyede bir viski tadımcısı olursanız olun, hangi derecede viskiyle ilgileniyor olursanız olun size ulaşmayı ve bir şeyler katmayı hedefliyor. Blogun en sevdiğim özelliği, haftanın tüm haberlerini bir araya toplayarak özet geçtiği Haftanın Viski Haberleri başlıklı gelenekselleşmiş postu.

The Whiskey Reviewer

Bloglar yokken dergiler vardı… Basılı dergiler yerini gün geçtikçe dijital yayınlara bıraksa da, dünyanın her yerinde, yayın hayatını sürdüren farklı dergiler bulmak mümkün. Fakat tabii ki bu dergiler basılı olmanın yanında dijitale de ayak uydurd; basılı içeriklerinin ötesine geçen ve dergilerine dijital olarak erişim sağlayan platformları da bünyesine kattı. Viski temalı en büyük dergilerden biri olan, Kuzey Amerika’nın önde gelen viski ve viski kültürü dergisi, Kanada çıkışlı Whisky Advocate Magazine de bunlar arasında. Yayın, viski kültürü, tadım eğitimi ve viskinin eğlenceli yanlarına odaklanan bir bloga sahip. Blogun Advocate’s Buying Guide adlı bölümü ise en güçlü damakların en güncel ürünlere dair tadım notlarını okumak için ideal. Basılı bir yayına sahip olmasa da kendini blogdan çok dijital bir dergi olarak konumlayan, ABD çıkışlı The Whiskey Reviewer‘a da göz atmanızı öneririm. Platform, tadım notları ve viski haberlerinin yanı sıra Viski Turizmi kategorisiyle seyahate, Tarifler kategorisiyle gastronomiye de göz kırpıyor.

Seyahat Odaklı Bloglar

Of Whiskey and Words

Viskiyi mi yoksa seyahat etmeyi mi daha çok seviyorsunuz? Karar vermek sizin için de çok zorsa, her ikisine de tutkuyla bağlı bloggerlarla çok iyi anlaşacaksınız: Kendi tanımlamasıyla “içki, seyahat ve bu ikisini çevreleyen tüm deneyimler” üzerine bir blog olan Whiskey Tramp ve seyahat ipuçları, şehir rehberleri, viski ve kitap önerilerine yer vermenin yanı sıra seyahat sırasında aldığı hayat derslerini hikayeleştiren Of Whiskey and Words, favorilerim arasında.

Endüstri Odaklı Bloglar

viski blogları - whisky buzz
Whisky Buzz

Viski kültürüyle ileri derece ilgileniyor, artık tadım konusunda ileri seviyede olduğunuzu hissediyor, en yeni viskileri bir an önce temin edip tatmaya çalışıyor, viskinin peşinden gidip uzun yollar kat ediyorsanız, viski kültürü ve tadım notlarından fazlasına ihtiyacınız var demktir. Viski endüstrisinde olup bitenleri yakından takip etmek için sık kullandıklarınıza eklemenizi önereceğim iki blog var: Zamanını viski üreticileriyle, marka elçileriyle ve viski uzmanlarıyla geçirerek viski endüstrisi hakkında mümkün olduğunca içeriden bilgiler temin eden ve bunları takipçileriyle paylaşan Kanadalı Mark Bylok‘un blogu (aynı zamanda takip etmeniz gereken viski podcastleri arasındaki podcasti The Whisky Topic‘in evi) Whisky Buzz ve viski endüstrisi için iyi bir özet niteliğindeki, marka newsletter’ları ve basın bültenlerini filtresinden geçiren, dünyanın farklı yerlerindeki etkinlik ve tadımları duyuran Whisky Intelligence.

Türkçe Viski Blogları

viski blogları - meleklerin payı
Meleklerin Payı

Türkçe okumayı tercih eden viskiseverler için de oldukça kaliteli içerik üreten, viski dünyasını oldukça yakından takip eden ve uluslararası tanınırlığa erişmiş viski blogları da var. Dr. Burkay Adalığ‘ın kurucusu olduğu Meleklerin Payı, adını daha önce benim de anlattığım o çok şiirsel viski teriminden (“meleklerin payı“) alıyor. Tadım notları, damıtımevi gezileri ve viski gezilerinden notlar, viski ve viski kültürüne dair bilgi ve yorumlar bulacağınız blogun aynı zamanda bir podcast serisi, bir viski tadım kulübü ve bir çevrimiçi satış mağazası var.

viski blogları - ve viski
& Viski

Bir diğer viski blogu ise Barış Mercan tarafından 2016’da kurulan & Viski. Tadım notları ve viski kültürüne dair kapsamlı bir içeriğe sahip bu blogun sevdiğim bir özelliği ise viski ve tadım yazılarını “Nasıl bir viski aramıştınız?” başlığı altında kategorilendirmiş olması.

viski blogları - viski gurme
Viski Gurme

Son olarak Viski Gurme adlı blogu tavisyelerim arasına ekleyeceğim. Viski Mutfağı’ndan Kitap İncelemeleri’ne Sektörel notlardan viski kültürüyle ilişkilie Aksesuar incelemelerine birçok farklı konuya da değinen blogun kurucusu Ozan Vural.

Dünyanın En İyi Viski Blogları

Düzenli olarak güncellenen, blogosferdeki tüm blogları farklı özelliklerini göz önünde bulundurarak, tematik olarak farklı listelerde sıralayan Feedspot, uzun yıllardır En İyi Viski Blogları sıralamasını de ihmal etmiyor. Yukarıda sözünü ettiğim birçok blog, Eylül 2020 sıralamasında ilk 25 sırada yer alıyor – Türkiye’den Meleklerin Payı ve & Viski de 14. ve 21. sıralarda. Güncel sıralamanın ilk 10’u şöyle:

en iyi viski blogları
Feedspot En İyi Viski Blogları Sıralaması

Sláinte!