Görünenin altında kökleri iç içe geçen ağaçlar, içlerindeki ışık sayesinde birbirlerini bulan deniz anaları veya bal arılarının yolu göstermek için yaptığı danslar… Hızlanan yaşantılarımızın içinde doğanın kendi arasında kurduğu o harmoniden gittikçe uzaklaşıyoruz. Hatta “Dünya Limit Aşım Günü” her sene daha erken bir tarihte gerçekleşerek gündemimize giriyor. Peki, binlerce yıldır yaşamın özüne ev sahipliği yapan toprağın bize fısıldadıklarını dinlesek neleri değiştirebiliriz? Bize sorarsanız hayatta ileriye gidebilmek için önce geriye dönmemiz gerekiyor. Bu konuda ilhamımız ise yenilikçi ve şık çözümleri ile VitrA! Çünkü isteklerimizi hayata geçirirken doğa ile uyumlu kararlar alabileceğimiz bir yol olduğunu artık biliyoruz.

VitrA’dan %100* Geri Dönüştürülmüş Seramik Lavabolar

Hem Kuzey hem de Güney Kutbu’nda yürüyerek tarihe geçen Robert Swan, en büyük tehlikenin her zaman başkasının gezegeni kurtarmasını beklemek olduğunu söylüyor. Hızlanan yaşantılarımızı kolaylaştırmak, değişen düzen içerisinde bütün isteklerimizi tatmin etmek isterken gezegenin ihtiyaçlarını göz ardı edebiliyoruz. İşte tam bu noktada son dönemlerde bizi çok heyecanlandıran bir projenin detaylarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Çünkü bu yazının başlığını doğru okudunuz. VitrA, uzun ve titiz bir çalışmanın ardından yaklaşık %100’ü geri dönüştürülmüş atıktan oluşan dünyadaki ilk ve tek seramik lavaboları üretiyor. Kendisi hem şık hem de sürdürülebilir.

VitrA’dan Dünyanın İlk ve Tek %100* Geri Dönüştürülmüş Seramik Lavabosu

Kışın neredeyse dolabınızdan hiç çıkarmadığınız kabanların ve özlemle andığınız yaz yağmurlarının ardından sizce haftada kaç defa sevdiklerinize “Bu mevsimde bu hava ne?” sorusunuzu yöneltiyorsunuz? İklim değişiyor ve artık tarih, daha iyi bir gelecek için çalışan insanların ve markaların ismini yazıyor. Mesela VitrA’nın yeni çevre dostu lavaboları gibi! VitrA’nın sektörde ve dünyada bir ilke imza attığı lavaboları, kırık seramikler de dahil olmak üzere üretim sürecinde ortaya çıkan ve bertarafa giden atıklardan üretiliyor.

VitrA’dan Dünyanın İlk ve Tek %100 Geri Dönüştürülmüş Seramik Lavabosu

VitrA’nın iklim krizine yönelik getirdiği öncü çözüm, seramik sektöründeki sürdürülebilir tasarım anlayışı için yeni bir standart belirliyor. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin çevre dostu lavabolarla benimsediği üretim yaklaşımı, döngüsel ekonomiye olan katkıyı ise en üst seviyeye çıkarıyor! ISO 14040:2006 ve 14044:2006 standartlarına uygun yapılan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi sonuçlarına göre üretimlerde atık olarak kabul edilen malzemelerin kullanılması küresel ısınmada rol oynayan çevresel etkileri %30 oranında iyileştiriyor. VitrA, geri dönüştürülmüş lavaboların üretilmesi sayesinde, ürün başına, daha az hammadde kullanarak %36’lık iyileştirmeyle yaklaşık 5 kilogram hammadde ve %38 iyileştirmeyle 2,48 Kwh elektrik tasarrufu elde etmeyi amaçlıyor.

Paketleme malzemelerinden yeni ikon kullanımına kadar farklılaşan lavaboların ardından %100 geri dönüştürülmüş malzemeden oluşan ürünler ile genişlemeyi hedeflediklerini söyleyen Eczacıbaşı Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan, kaynak kullanımını azaltmanın ve atıkları en aza indirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Geleceğimiz için daha iyi kararlar almaya! Dünyanın ilk ve tek %100 geri dönüştürülmüş seramik lavabosuyla tanışmak içinse buraya!

Kapak Fotoğrafı: VitrA