Bir konu var ve her konu gibi bunu da mutfakta konuşmamız gerekiyor. Yani en rahat ettiğimiz, en mutlu olduğumuz, kendimizi ve dostlarımızı şımarttığımız yerde. Konu şu ki, mutfak trendleri için kritik bir değişim senesine giriyoruz! Hatta National Kitchen & Bath Association’ın 630 profesyonel ile yaptığı kapsamlı çalışmaya göre, 2024 mutfak trendleri en az üç yıl boyunca taze kalacak. Biz de sizin için mimarların ve VitrA Karo tasarımcılarının ön görüleri ışığında rehber niteliğinde bir trend raporu hazırladık. Ölçü almaya hazırlanın, başlıyoruz.

Açık Plan/Renkli Dokunuş/Mutfağın Renkli Hali

“Bu tabak takımını Kopenhag’dan almıştım, şu kristal kadehleri Marais’de bulmuştum, neden dolaplara kaldırayım?” diyenlerin trendi ile açılışı yapalım. Açık raflar, önümüzdeki yıllarda en popüler dönemine giriyor. Özellikle cam ve porselen parçalarımızı saklamak bir yana dursun, daha görünür kılmak için raflarımızın arka planı için karakterli ve özgün renklerde karolardan yardım alacağız.

Uygulama Önerisi: VitrA’nın yeni koleksiyonu Color2.0, ilham verici renkleri, yaratıcılığı özgür bırakan modüler yapısı ve ebat çeşitliliğiyle yaşam alanlarını özgün şekilde tasarlıyor. En yeni trendleri odağına alan Color2.0 Koleksiyonu, çok sayıda kombinasyon olanağı sağlayan ve 21 renkten oluşan geniş yelpazesiyle özenerek seçtiğimiz tüm parçaları ön plana çıkarmamıza yardımcı olacak.

Siyaha Dönüş

Sakin, doğal, açık renk duvarlar ve zeminlere siyah ada mutfaklar, mutfak dolapları ve sandalyeler geliyor. Zihninizde canlandığından çok daha ferah bir görünüm katan siyah kullanımı, üzerine eklenen her şeyi daha zarif ve şık gösteriyor. Hatta bej ve beyaz dolaplarla yavaş yavaş vedalaşacağımızı da söylemeliyiz. Siyah seçimindeki tek kilit nokta ise doğru karo seçimi ile tasarımı tamamlamak. Açık renk beton görünümü, cement dokular ve doğal taş hissiyatı siyahın en iyi arkadaşları olacak.

Uygulama Önerisi: VitrA Karo koleksiyonlarından doğal taş efektli terrazzo trendinden ilham alan Flakecement Koleksiyonu, sakin beton dokusu üzerindeki heterojen dağılımlı renkli taneciklerle bulunduğu mekana hareket katıyor ve sıcak & soğuk seçenekleriyle siyah ile bütünleşmeye dünden hazır. Bir diğer doğru seçim de tortul kayaçlardan esinlenerek homojen bir doğal taş tasarımı sunan Royalstone Koleksiyonu olacaktır.

Mermerin Yeri Değişiyor

Mermeri tezgah yüzeyinde kullanmaya alışığız elbette, şimdi onu tezgahtan tezgah arasına taşımaya hazırlanalım. Büyük ebatlarda mermer karolar tezgah arasına girerek hem temizlemeyi kolaylaştırıyor, hem de derz görünümüne güle güle diyor. Büyük mermer parçalar lüks görünümü garanti altına alırken, mutfağa biraz drama da ekliyor ve alanı olduğundan çok daha geniş gösteriyor.

Uygulama Önerisi: Vitra Karo koleksiyonlarından Marma Nuovo’da dikkatimizi çeken Verde Guatemala’ya mutlaka göz atın. Hindistan yağmur ormanlarının yeşili üzerine koyu renkli damarlarıyla öne çıkan Verde Guatemala’yı hem tezgah aralarına hem de daha açık ve geniş yüzeylere uygulayabiliyoruz. Aynı koleksiyondan beyaz zemin üzerindeki gri damarlarıyla dikkat çeken Statuario Beyaz veya İtalyan Breccia mermerinden esinlenen Breccia Gri, bu trendi ustalıkla uygulamamızı sağlayacaktır.

Ağaç, Daha Çok Ağaç

Ama zeminde! 2024 ön görülerinde çoğunluğun hemfikir olduğu bir konu varsa o da mutfakla evin kalanının aynı zeminde döşenecek olması. Mutfağa ayrı, salona ayrı zemin devrinden yavaş yavaş uzaklaşırken, tek parça “loft” görünümüne yakınlaşacağız. Bu hem evi çok daha geniş gösterecek, hem de ağaç görünümünü karo ile yakalayarak temizleme gibi konulara da tik atacağız.

Uygulama Önerisi: Ceviz ve meşe dokularını seramik yüzeylerle birleştiren Woodart Koleksiyonu, ahşabın doğal güzelliğinden esinlenerek, yüzeyindeki rölyef ve tasarımındaki detaylarla duyulara hitap etmek üzere tasarlanmış. Ahşap dokuların özündeki doğallık ve sakinliği yansıtan koleksiyon; doğal doku ve renkler korunarak VitrA yaklaşımıyla özenle seçilmiş 4 renge odaklanıyor. Biz özellikle örgü desen uygulamasına bayıldık.

Taş Gibi Mutfaklar

Bakın, mutfağın her yerine dokunmak isteyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Mutfaklar, duyusal terapi alanına dönüşüyor. Peki ne ile? Doğal taş dokulu yüzeyler ile elbette. Sıcak & serin hissiyatı aynı anda vadeden taş yüzeyler ile ham taş dokularının yarattığı his ile mutfakta geçirdiğiniz her an tabaklarınıza ilham kaynağı olacak.

Uygulama Önerisi: Doğal taşı mutfağa kusursuzca uygulamak için iki farklı koleksiyon önerimiz var. İlki Kireç Taşı ve İsviçre Taşı gibi dokulardan esinlenen Noblestone Koleksiyonu. İkincisi ise, titiz bir malzeme araştırması sonucu, ham ve güçlü doğal taş dokuları yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkan Meteorite Koleksiyonu. İki koleksiyon da ağaç malzemenin yanında metal ve cam eşleşmelerine kolaylıkla uyum sağlayacaktır.

Değişimi evin kalbinden başlatmak için yeterince ilhâm ile dolduysanız, daha fazla koleksiyon önerisi için buraya göz atabilirsiniz.