Liebling

liebling

Dayanamayıp en sevdiğim kafeden başlıyorum listeye. Viyana’ya taşındığım ilk hafta bir arkadaşımın beni getirdiği güzel yer, Liebling. O günden sonra da en çok uğradığım yerlerin başında geldi. Vintage bir doku arayanların daha çok seveceği Liebling, Viyana’daki çoğu mekanın aksine sıcakkanlı ve tatlı çalışanlara sahip. Geç uyandığınız bir sabah kahvaltı için buraya gelebilir ya da evde, kütüphanede çalışmaktan sıkıldıysanız buraya gelip kahve eşliğinde rahat rahat çalışabilirsiniz. Hafta içi iş/okul çıkışı biraz rahatlamak isterseniz, sevimli çiçekler ve mumlarla süslenmiş masalardan birine oturup bir kadeh şarap da içebilirsiniz. Yeni ve yerelden insanlarla tanışmak için de ideal bir mekan, ilk gidişinizde gördüğünüz yüzleri, bir dahaki gidişinizde görmeniz çok muhtemel.

Cafe Sperl

cafe sperl

Eğer geleneksel bir “Wiener Kaffeehaus” deneyimi yaşamak istiyorsanız, Cafe Sperl kesinlikle doğru adres! 19. Yüzyılın sonlarına doğru Cafe Ronacher ismiyle açılmış fakat mekanın Sperl ailesine satılmasıyla ismi Cafe Sperl olmuş. Mermer, yuvarlak masalar,  zarif avize ve şamdanlar eşlik edecek kahvenize ve kekinize burada. Burayı çok sevmemin nedenlerinden biri de Before Sunrise filmine olan aşkım sanıyorum ki. Zira filmde Jesse ve Celine’i Cafe Sperl’de görüyoruz. Viyana’ya gelip de Before Sunrise turu yapacak olanlar Cafe Sperl’e uğramadan geçmesin!

Cafe Jelinek

jelinek

Jelinek’in cazibesi dekorasyonundan ve güzel kahvelerinden tabi ki! İçeri girer girmez sizi karşılayacak sobaya bayılacağınıza eminim, ben çok sevdim ve oraya gitme sebeplerimin en büyüğü oldu. Turistlerin uğrak noktası olmaması da Cafe Jelinek’i sevmemde etken. Eğer sokaklar sizi yormuşsa ve üşümüşseniz, Cafe Jelinek güzel sobası ve vintage dokusuyla sizi ısıtacak.

Alt Wien

alt wien

1936’da açılmış bu kafe ve varlığını hala sürdürüyor, her ne kadar kimileri tarafından geleneksel Viyana kahvesi olarak adlandırılmasa da artık… Gürültülü, mekana duman hakim ama yine de güzel. Akşamları yer bulamama ihtimaliniz fazla yüksek Alt Wien’de. Ama ortak masada yer bulacağınıza eminim, oturun, siparişinizi verin ve masadakilerle sohbete başlayın. Keyifli bir akşam geçirmeniz çok olası. Mekanın duvarları posterler ve tablolarla kaplı ve bir de duvara saplanmış bir sandalye var! Bu sandalyenin gizemini hala çözemedim ama duvara saplanmış bir sandalye Liebling ve konumlandığı sokakta da var.

phil

phil

phil’de geç bir kahvaltı yapıyorsunuz ve tavandaki avizelerden birine mi takıldı gözünüz? Beğendiyseniz satın alabilirsiniz. Mariahilfer’de alışveriş yaptınız, yoruldunuz ve kahve & kitap arası mı vermek istiyorsunuz? Raftaki kitaplardan birini satın alabilirsiniz. phil’de tuvalet hariç beğendiğiniz herhangi bir ürünü, tasarımı satın alabiliyorsunuz! Yağmurlu bir günde cam kenarına geçin ve söyleyin kahvenizi. phil’de vakit geçirmekten çok hoşlanacaksınız.