Gezdiğin gördüğün senin olsun, Viyana’da ne yiyelim içelim diye soranların kaçırmaması gereken mekanlar bu yazıda!

FiglMüller Konum

Viyana’da şinitzel deyince akla gelen ilk adres FiglMüller. 1905’ten beri ilk kurulduğu yerde hizmet vermeye devam ediyor. Tek başınıza biteremeyeceğinizin garanti olduğu  şinitzel servis edildiği tabağa bile sığmıyor. Yanında patates salatası yemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Şarapları da kendi üretimleri. Asıl mekanı çok küçük, bu yüzden birkaç hafta önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Yer bulamayanlar için ise hemen köşeyi dönünce bir mekanları daha var.

Plachutta Konum

Avusturya’nın, şinitzel kadar ünlü olmamasına bir anlam veremediğim yemekleri Tafelspitz için Plachutta gidilebilecek en güzel restoranlardan. Büyük bir parça dana eti, et suyunda ilik ve çeşitli sebzeler ile haşlanıyor. Yanında kızarmış ekmek, patates ve soslarla servis ediliyor. Tafelspitz masaya yemeğinizi kaç adımda nasıl yemeniz gerektiğini anlatan küçük bir kartonet ile beraber geliyor. (Tencerenin içindeki suyu çorba niyetine içip, sonrasında kızarmış ekmeğin üzerine tenceredeki iliklerin içini sürerek yiyorsunuz. Ardından eti soslar ve patates eşliğinde yiyerek bu güzel deneyimi sonlandırabilirsiniz.) Plachutta’nın şehirde birkaç şubesi var ama asıl mekanı Wollzeile üzerinde. Özellikle haftasonu için rezervasyon yapmanız iyi olabilir. Yiyebileceğiniz en güzel yemeklerden biri için iyi bir para ödemeye hazırlıklı olun.

Trzesniewski Konum

StephanPlatz civarını karış karış gezdikten sonra karnınızı doyurmak için gelmeniz gereken yer burası. Yirmiye yakın farklı çeşidi olan küçük açık sandviçlerden paprikalı ve domatesli olanı denemeden geçmeyin. Pfiff adını verdikleri küçük bardakta servis edilen biraları sandviçlerine mükemmel bir eşlikçi.

IMG_5691
Trzesniewski

Cafe Hawelka Konum

Trzesniewski’nin hemen karşısında. Loş ortamı, afişlerle dolmuş duvarları ile Viyana’nın, Cafe Central ile birlikte, en ruhu olan mekanlarından biri. Bir menüsü yok. Zaten Viyana’da Wiener Melange dışında bir kahve içmenize gerek yok. Kahvenizi ısmarlayıp saatlerce burada oturabilirsiniz.

1797600_10152349338585836_3186828586955278437_n
Cafe Central

Cafe Central Konum

Hawelka’nın aksine aydınlık, mermer sütunlarla dolu geniş salonunda oturabilmek için önce biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Zamanında Troçki’nin de müdavimi olduğu Cafe Central Viyana’nın tarihi kafelerinden bir diğeri. Hergün saat 5’te ise piyano ile canlı müzik var.

IMG_5731
Cafe Sacher

Cafe Sacher Konum

Ünü Viyana’yı aşmış meşhur Sachertorte’yi yemek için geleceğiniz yer burası. Beklentilerinizi biraz düşürmezseniz bu tatlının tarifinin neden sır gibi saklandığına bir anlam veremeyebilirsiniz. Aynı zamanda bir otel kafesi olan Cafe Sacher, Viyana kafeleri arasında en havalısı olabilir. Melange’ı ise bizim içtiklerimiz arasında en güzeliydi. Sachertorte’yi çok severseniz özel ahşap kutusunda satın alıp ülkeye sokabilirsiniz. 🙂

IMG_5747
Demel

Demel Konum

Viyana’nın tarihi ve meşhur bir başka pastanesi. İşe Avusturya kraliyet ailesine pasta yaparak başlamışlar. Buranın mutfağı oturma alanından camekan ile ayrılmış. Böylece servis edilen tatlıların nasıl yapıldığını içinizdeki içeri girme isteğini bastırmaya çalışarak izleyebilirsiniz.

Cafe Leopold Konum

Viyanalıların ne kadar övünseler yeridir dedirten MuseumsQuartier, içinde birçok müze barındıran geniş bir alan. Burada bulunan aynı isimli müzenin üst katında bulunan Cafe Leopold’a günün her saati gidebilirsiniz. Akşamları bara dönüşen kafenin MQ’nun avlusuna bakan bir de terası var. Buraya kadar gelmişken Viyana’nın modern sanat müzesi Mumok’u ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

.phil Konum

Listenin tek tarihi veya klasik olmayan mekanının bu sıfatları kazanmaması için hiçbir nedeni yok aslında. .phil Viyana’nın hipster çekim merkezi. Kitapçı kafelerden daha fazlası. Oturduğunuz sandalyeyi bile satın alabilirsiniz. Kitap ve müzik seçkisi ise dikkate değer.

Listedeki mekanlara ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.