Göremediğimiz, dokunamadığımız ve buna rağmen anılarımızda en kalıcı yere sahip olan bir dokunuş: koku… Annenizin parfümünden, baharla özdeşleştirdiğiniz çiçek kokularına, esanslar, duyguları anımsatma aracılığıyla zamanda yolculuk yapmamıza imkan tanıyorlar. İşte Welder’in Roma’nın cesur atmosferinden ilham alan yeni parfümü de bu şekilde geçmiş ve geleceğin harmonisini yakalıyor.

Jeffrey Moore’un bir dönem popüler olan Sinestezya kitabı, algılamada duyuların birleşmesi anlamına gelen, kimilerine göre bir mucize ya da mistik bir yetenek olarak tanımlanan sinesteziden söz ediyordu. ‘5’ rakamı sarı renktir ya da ‘Fa’ notası çikolata tadındadır kadar keskin ve sinesteziye varan ayrımlarımız olmasa da, aslında anılarımızı taze tutan en önemli şeylerden biri bu duyular arası dinamik. Zihnimiz bazı kokuları, kişilerle, mevsimlerle ve hatta duygularla istemsizce eşleştiriyor. Yani Fransız parfümcü Francis Kurkdjian’ın: “Parfüm hafızayı konuşturan sanattır.” derken son derece haklı ve belki de bir parfümü seçip ona yıllarca bağlı kalmak istememizin altında da hatırlanma isteği yatıyor.

Esasen parfüm de tıpkı moda gibi bir dışa vurum aracı. Ruhumuzu yansıtacak, bizi tamamlayacak ve arkamızda bize dair ipuçları bırakacak kokuyu seçmek, zaman ayrılmayı hak eden bir süreç. Doğru bileşimi yakalamaksa her şeyden önce gusto ve ustalık gerektiriyor. Welder Roma da menekşe, kehribar ve odunsu notalı kokuları harmanlayarak, geleceğin coşku ve ışıltısını hissettiren zengin, zarif ve unisex bir koku yakalıyor. Derin, koyu bir Ud Ağacı ve İtalyan özünü akla getiren üst notalar karakteristik bir açılış yaparken, Vadi Zambağı ve Ahududu, Roma’ya ferah ve yumuşak bir boyut kazandırıyor. Son notalarsa yumuşak Vanilya ve Misk ile Kuru Kehribar ve Derinin güçlü yapısını birleştirerek imza aurasını yaratıyor.

O halde gözlerinizi kapatın ve kendinizi bu muhteşem kokuya kaptıracağınız yolculuğun çağrısına bırakın. İlk dokunduğunuz anda tanıdık ve yabancıyı birleştiren bir dünyanın kapılarını aralamak üzere Welder Roma ile tanışmanın tam zamanı!

Kapak Fotoğrafı: Welder