Her ne alanda çalışıyor olursak olalım, yaratıcılığımızı beslemek için türlü yollara başvuruyoruz. İlhamı belki saptığımız farklı bir sokakta, belki yeni açılmış bir mekanın duvarlarında ya da menüsünde, belki bir sergide, sinema salonunda ya da konserde buluyoruz. Evde olduğumuz zamanlardaysa, geçiyoruz bilgisayar ekranın karşısına ve filmlerle, dizilerle, belgesellerle baş başa kalıyoruz. Bugün size yaratıcılık üzerine ufkunuzu açacak birkaç belgesel dizi ve belgesel filmden bahsedelim istedik. Hepsi yaratıcı alanlarda çalışan, üreten sanatçıların, tasarımcıların, mimarların ve üretimlerinin hikâyelerine odaklanan bu yapımlar, göz kamaştırıcı detaylarıyla, göz alıcı renkleriyle dikkat çekiyorlar. Bize de bu renk ve detayları en iyi şekilde görmemizi sağlayan ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarımızın başına geçmek ve onların hikayelerini dinlenmek, işlerinin etkisine kapılmak kalıyor.

Yaratıcılık Üzerine Belgeseller

Abstract: The Art of Design

youtube play youtube play

Tasarım deyince aklınıza ne geliyor? Binalar, metinler, fotoğraflar, kıyafetler, mobilyalar, spor ayakkabılar, çizgi romanlar… Netflix’in ilham bombardımanı etkisi yaratan belgesel dizisi Abstract: The Art of Design, her biri kendi alanında uzman isimlerin hayatlarına göz atıyor ve tasarımın tüm bu farklı alanlarını mercek altına alarak ilham verici hikayeler anlatıyor. Konumuz yaratıcılıksa, ilk adresiniz bu belgesel olmalı. Her bir konuğun rengarenk kişiliğinden, sıra dışı üretimlerinin çeşitliliğinden etkileneceksiniz – üstelik ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarınız sayesinde zengin renklerle ve yüksek algısal parlaklıkla görünmeyeni de görerek, bu ilham kaynaklarından sonuna kadar faydalanabilirsiniz!

The World’s Extraordinary Homes

youtube play youtube play

Netflix’te de bulabileceğiniz BBC Two belgesel dizisi The World’s Most Extraordinary Homes‘da size ödüllü mimar Piers Taylor ve oyuncu Caroline Quentin eşlik ediyor. Mimarisiyle, bulunduğu yerle, duvarlarında veya çatısında kullanılan malzemeyle ya da aklınıza bile gelmeyecek herhangi bir özelliğiyle sıradandan olabildiğine uzak konutlara heyecanla yaklaşan bu ikiliyle İsviçre Alpleri’nden Yeni Zelanda koylarına, Madrid’in ormanlarından Arizona’nın çöllerine, birbiri ardına gezintilere çıkıyorsunuz. Dizinin her bölümünde doğanın, doğal malzemelerin göz alıcı renkleri mimari tasarımın büyüsüyle birleşiyor. Her bir detayın farkına varmak isteyeceksiniz, bunu da ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarınızla harika bir şekilde deneyimleyeceksiniz!

Tales by Light

youtube play youtube play

Bir fotoğrafçının gözü ve bakış açısı, dünyayı bambaşka görmenizi sağlar. Üç sezonluk National Geographic belgeseli Tales by Light, fotoğrafların perde arkasındaki güçlü hikayeleri ekrana taşıyor. Okyanusun dibinden, Himalayalar’ın zirvesine, Antarktika’nın buzullarından sıcak savaş bölgelerine, bambaşka detaylarda kaybolacağınız fotoğrafçılık öykülerini ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarınızda olağanüstü ayrıntılı ve gerçekçi görsellerle, daha zengin ve canlı renklerle izlemek emin olun bambaşka olacak.

Chef’s Table

youtube play youtube play

Chef’s Table’ı duymayan var mı? Muhtemelen hayır. Fakat dünyanın farklı kültür ve mutfaklarının kapısını açan bu iştah kabartıcı dizinin ilhamla ve yaratıcılıkla olan ilişkisini görmezden gelmek imkansızdı. 2015 yılından beri dünyaca ünlü şefleri, imza menülerini, mutfak sırlarını ve kopardıkları lezzet fırtınalarını ekrana taşıyan Chef’s Table, İtalya’dan İsveç’e, Arjantin’den Türkiye’ye uzanan durakları boyunca tabakları farklı tatlara ve renklere boyuyor. Fakat baştan uyaralım, ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarınızdaki yaklaşık %60 daha yüksek renk hacmi, iştahınızı yaklaşık %60 daha fazla arttırabilir!

Gary Hustwit’in Tasarım Üçlemesi

youtube play youtube play

Bağımsız sinemacı ve fotoğraf sanatçısı Gary Hustwit, tasarım alanındaki yaratıcılığı mercek altına alan bir belgesel üçlemesiyle ünlü: Helvetica, Objectified ve Urbanized. Günlük ve profesyonel hayatımızda yazının olduğu, yani neredeyse her anının bir parçası olan tipografiye odaklanan Helvetica, kullanılan fontlardaki ufacık bir nüansın neler değiştirebileceğini gösteriyor. Endüstriyel ürün tasarımına odaklanan Objectified, günlük yaşamda karşımıza çıkan nesnelerin ardındaki tasarım süreçlerine, Urbanized ise içinde yaşadığımız şehirlerin nasıl tasarlandığına dair bilgilendiriyor, etrafınıza bambaşka bir gözle bakmanızı sağlıyor.

Iris

youtube play youtube play

Birçok şey gibi, yaratıcılığın da yaşı yok. 87 yaşındaki belgesel sinemacı Albert Maysles, bu belgeselde kamerasını on yıllardır New York’un sofistike ortamlarının moda ikonlarından biri olan, yaşama sevinci, yaratıcılığı, canlılığı ve özgür ruhuyla herkese ilham veren Iris Apfel’e çeviriyor. Iris kusursuz kreasyonları, canlı renkleri ve parlak kıyafetleriyle ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarınızda belirdiğinde, onunla göz göze sohbet ediyormuş gibi hissedeceksiniz.

Renklerdeki netlik, renk tonlarındaki gerçeklik, özellikle siyah renkteki kalite ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarların en önemli özellikleri arasında. Hem yüksek hem de düşük parlaklık seviyelerinde mükemmel rengi korumayı başarıyor. Üstelik renkler gerçek renklerle o denli uyumlu, o denli keskin ki, ekrandaki renkler PANTONE® tarafından onaylanmış. Yani tasarımcıların, üreticilerin ve markaların renk açısından aldığı kritik kararlar ve iletişimleri en doğru şekilde yönlendirebileceği bir rahatlık sağlıyor: Gördüğünüz şey gerçekten de elde ettiğiniz şey!

Yaratıcılığın kapınızı günün hangi saatinde çalacağı ve sizi ne kadar süreliğine etki altına alacağı belli olmaz. ASUS OLED ekranlı dizüstü bilgisayarlar ayrıca gözleri yormayacak şekilde tasarlanmış. Uzun süre ekran karşısında kalsanız, sabahlara kadar çalışsanız da diğer bilgisayar ekranlarına oranla göz sağlığınızı çok daha az etkiliyor. Bunu, renk doğruluğundan ödün vermeden, mavi ışığı %70 oranında azaltarak yapıyor.

Sanatçı, tasarımcı, fotoğrafçı, grafik tasarımcı, moda tasarımcısı… İşi yaratıcılıkla doğrudan ilgili olan, bu alanlarda çalışanların üretimlerine doğrudan etkisi olan tüm bu özellikler, aslında hepimiz için gerekli. Film ve dizileri gerçek renklerinde izlemek, ekran karşısında yormayan ve rahat bir deneyime sahip olmak ve tabii izlediklerimizden beslenmek…

Detaylar için buraya tıklayın.