Deniz ve güneş etkisi, hazırlanan tatil bavullarına gereken ürünleri koymayı unuttuğumuz için aksattığımız saç bakımları, çeşitli etkinliklere hazırlanabilmek için ısıya maruz kalmalarına izin verişimiz… İtiraf edelim ki pek çoğumuz yazın saçlarımıza hak ettiği ilgiyi göstermeyi ihmal ediyoruz. Ancak bu, durumun çözümsüz olduğu anlamına gelmiyor. Yeni bir mevsimi karşılarken saç bakım rutinimizi gözden geçirmek ve daha sağlıklı saçlara merhaba demek mümkün. O halde gelin bugün OGX Charcoal Detox serisinden de alacağımız destekle bunun için neler yapabiliriz bir göz atalım.

OGX ile Yeni Mevsime Hazırlanın

Hak ettikleri bakımı sunabilmek için saçlarımızı tanımak ilk ve en önemli adım. Saçımız ‘cuticle’ (dış kısım) ve ‘cortex’ (iç kısım) denen bölümlerden oluşuyor. Dıştaki kısım kreatin denen proteinlerden meydana geliyor ve içteki ‘cortex’ denen süngerimsi yapıyı koruyor. Peki saçımızı yıkadığımız zaman ne oluyor? Doğal olarak saçlarımız suyu emiyor. Fakat bu sırada ‘cuticle’ denen dış kısmın esneme kabiliyeti sınırlı olduğu için saçlarımız kırılmaya ve yıpranmaya müsait bir hale geliyor. İşte saçlarımız ıslakken uyguladığımız tüm işlemler ve kullandığımız saç bakım ürünlerinin içerikleri de bu nedenle önemli.

Yaz Sonu Saç Bakımı İçin Öneriler

OGX Charcoal Detox

Şampuan Seçimi

Bahsetmiş olduğumuz ıslakken kırılgan olma haline karşı koyarken doğal içerikler bizim için en önemli yardımcı. Saç bakım serüvenimizin ilk ve en önemli adımı ise şüphesiz şampuan & saç bakım kremi ikilisi. Saçı temizlerken bir yandan da onu su karşısındaki hassasiyete karşı koruyan formüller önceliğimiz. OGX Charcoal Detox serisinin formülünde yer alan Aktif Hindistan cevizi kömürün görevi de tam olarak bu ihtiyacımıza yanıt verecek şekilde, dış etkenlerin saça ve saç derisine zarar vermesini önlemek. Formülde Hindistan cevizi kömürüne ek olarak bir de Kaolin kili bulunuyor. Böylece saçımızı zarar vermeden arındırmak ve güçlendirmek mümkün hale geliyor.

Şampuan ve saç kremi seçiminde özen göstermemiz gereken bir diğer konu ise sülfattan kaçınmak. OGX ailesinin benimsemiş olduğu bu temel prensip Charcoal Detox’un formülünde de korunuyor. 

Saç Kremi, Havlu ve Tarak Seçimi

Saçın ıslakken zedelenmelere daha açık olduğunu söylemiştik. İşte bu yüzden kurutma aşamasında yaptıklarımız da saçın sağlığını korumak adına önemli. Bu bakımdan saç kremleri, saçı sonraki işlemlere hazırlamak ve kolayca taranmasını sağlamak adına güzel bir yardımcı. Şampuanda yakaladığınız memnuniyeti sürdürmek için aynı seriye ait (Örneğin; OGX Charcoal Detox serisinden bir şampuan kullanıyorsanız aynı serinin saç kremini) bir saç kremi kullanmak rutini tamamlayabilmek için ideal bir tercih olacaktır.

İlk kurutma kısmına gelirsek, saçı yıpratmadan kurulamak ve kabarmaları önlemek adına mikrofiber havlular tercih edilebilir. Tarama aşamasına geldiğimizde ise saçın kırılmasına ve elektriklenmesine neden olabilen plastik dişli taraklar yerine ahşap tarakları tercih etmenin yarattığı farkı zamanla görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; tarağın yalnızca tutma kısmının değil saça asıl temas eden dişlerinin de ahşap olması gerektiği.

Bu aşamaların ardından rutininize dahil etmek isteyeceğiniz son durak ise saç yağları. Yine saçınızın yapısını ve ihtiyaçlarını (kuru ve sertleşmiş, elektriklenmeye yatkın, yıpranmış, çabuk kırılan vb.) göz önünde bulundurarak bir saç bakım yağı seçebilir ve uzun vadede yarattığı etkilere şaşırabilirsiniz. Farklı saç tiplerine hitap edecek saç bakım ürünleriyle tanışmak isterseniz egzotik içeriklere ve sülfatsız formüllere sahip OGX ürünleri dünyasına yer verdiğimiz bu yazımız size yardımcı olacaktır.

İşte saç bakımı için bilmemiz gereken temel adımlar bu kadar basit! Hassas saçlara sahipseniz bunlara bir de ipek yastık kılıfları ve spiral şeklindeki saç lastiklerini ekleyebilirsiniz. Eğer saç bakım yolculuğuna yeni başlayanlardansanız ‘saç bakımında sadelik’ prensibi atında OGX Charcoal Detox serisini ele aldığımız yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: OGX