Güneş parlaklığını gittikçe arttırıyor, özlediğimiz yaz günleri her an biraz daha yaklaşıyor. Bu yıl yaz aylarını sevdiklerimizle yan yana, kumsallarda ve teraslarda bir arada geçirmeyi diliyor, bir yandan da şimdiden o anlarda nasıl serinleyeceğimizin planlarını yapıyoruz. Buz gibi içecekler ve yazlık kokteyller de tabii ki listelerimizin başında! Gelin, İrlanda hayallerinin peşinden birlikte gidelim ve The Irish Spirit’in bize kattığı bilgilerden, yaratıcılıktan, ilhamdan beslenelim. Bu yaz sohbetimizi koyulaştırırken bizi serinletecek, sohbetimize renk ve ferahlık katacak buz gibi kokteyl önerilerimiz arasında limonata, karpuz ve kahve severleri mutlu edecek tarifler var!

Yazlık Kokteyl Tarifleri

Yaz günlerinde buz gibi bir limonatayla mı serinlemeyi tercih edersiniz, yoksa en sevdiğiniz malzemelerle hazırlanmış bir yazlık kokteylle mi? Bir seçim yapmak zorunda değilsiniz çünkü The Irish Spirit’in gücü, ikisini bir araya getiriyor! İrlanda Limonatası da diyebileceğimiz bu limonatalı kokteyl, limonatanın ferahlığını ve sevdiğiniz malzemelerin lezzetini aynı bardakta buluşturuyor.

İrlanda Limonatası

Limonata | Fotoğraf: Unsplash

Malzemeler: 1 ölçek İrlanda viskisi, 2 ölçek limonata, bitters, soda Süslemek için: limon dilimleri ve taze nane

Hazırlanışı: 1. İrlanda viskisi, limonata ve bitters’i karıştırın. 2. Biraz soda ekleyin. 3. Buzlu bir bardakta servis edin, limon dilimleri ve nane yaprakları ile süsleyin.

The Irish Spirit‘in Dublin sokaklarının ve İrlanda kültürünün yaratıcılığından beslenen yanı, sizi mutfakta ve barda da yalnız bırakmasın! Alternatif sunumlarla ya da kimsenin aklına gelmeyecek ek malzemelerle yapacağınız ufak dokunuşlarla hazırladığınız tüm yiyecek ve içecekleri yaratıcılığınızla zenginleştirebilir, onlara kendinizden bir şey katabilir, konuklarınıza sürprizler yapabilirsiniz. Kokteylleri çubuk dondurmalara dönüştürmek de bunun yollarından biri:

İrlanda Limonatalı Buzlu Çubuklar

yazlık kokteyller - irlanda limonatalı buzlu çubuklar
İrlanda Limonatalı Buzlu Çubuklar | Fotoğraf: jamesonwhiskey.com

Malzemeler: 1 ölçek İrlanda viskisi, 2 ölçek limonata, taze nane yaprakları

Hazırlanışı: 1. Oranı kullanarak dilediğiniz miktarda İrlanda viskisi ve limonata karışımı hazırlayın. 2. Buzlu çubuk kalıbına boşaltın ve her bir bölmeye taze nane yaprakları ve çubuk batırın. (Özel kalıbınız yoksa, daha küçük çubuklar ve buz kalıbı kullanarak minik buzlu lokum çubukları da hazırlayabilirsiniz.) 3. Bir gece boyunca donmaya bırakın.

Sadece dilimler hâlinde, yanında peynirle ya da salata üzerinde… Yazın serinlemek için sıkça başvurduğumuz tatlı, lezzetli ve ferahlatıcı meyvelerden biri de karpuz! Peki hiç karpuzlu kokteyller denediniz mi? Favori meyveniz karpuzsa eğer, bu yaz bu kokteyl de favori içeceğiniz olabilir:

Karpuzlu Yaz Kokteyli

Karpuzlu Kokteyl | Fotoğraf: Unsplash

Malzemeler: 1½ ölçek İrlanda viskisi, 6-8 adet küp küp kesilmiş karpuz, ¾ ölçek limon suyu, ½ ölçek basit şurup, soda Süslemek için: minik karpuz dilimleri

Hazırlanışı: 1. Karpuz parçalarını bir çatal yardımıyla bulamaç haline getirin. 2. Bulamacın üzerine limon suyu, basit şurup ve İrlanda viskisini ekleyin. 3. Buzla çalkalayın. 4. Buzlu bir bardakta servis edin ve üzerine çok az soda ekleyin.

İrlanda kışlarının vazgeçilmezi olan Irish Coffee, ısıtıcı ve lezzetli bir İrlanda klasiği. The Irish Spirit ve kahvenin uyumundan ve bir arada yarattıkları lezzetten yaz aylarında da vazgeçmek istemiyorsanız, bu kokteyllerin yanına bir de yazlık alternatif ekleyelim: Grace O’Malley! Kokteyl adını, XVI. yüzyılda Batı İrlanda’daki Ó Máille hanedanını yöneten İrlandalı kadın hükümdar ve aynı zamanda tarihin en önemli kadın korsanlarından Grace O’Malley’den alıyor. Bunun nedeni ise, kokteylin malzemeleri arasında dönemin en değerli ürünlerinden olan kahve ve bademin bulunması.

Grace O’Malley

yazlık kokteyller - grace omalley
Grace O’Malley | Fotoğraf: townandcountrymag.com

Malzemeler: 1½ ölçek İrlanda viskisi, 1 ölçek kahve likörü, ¾ ölçek orgeat ya da badem şurubu, ½ ölçek limon suyu, ½ ölçek basit şurup Süslemek için: lime dilimleri

Hazırlanışı: 1. Tüm malzemeleri buzla çalkalayın. 2. Kırık buz üzerinde servis edin ve lime dilimleriyle süsleyin.

Sláinte!