Reklam kampanyalarında 2010’ların başından beri alışıldık vücut tiplerinin dışında görünümlere sahip modeller görmeye başlamıştık. Farklı etnik kökenlere sahip, büyük beden, engelleri olan ya da ileri yaşlarda modeller, modada kapsayıcılık adına önemli adımlar atmaya başladılar bile. Bunda güzellik algısının artık beyaz heteroseksüel erkeklerin talepleri üzerinden tanımlanmamasının etkisi büyük. Zaten farkındalık sahibi Z kuşağı da cinsiyetler de dahil olmak üzere akla gelecek hiçbir stereotipik tanımla ilgilenmiyor. Bu da moda dünyasını yavaş da olsa daha kapsayıcı olmak için motive ederken bizlere de yeni nesil modeller ile tanışma şansı sunuyor.

Yeni Nesil Modeller
Yeni Nesil Modeller | Fotoğraf: Allure

Tanımanız Gereken Yeni Nesil Modeller

Aaron Rose Philip

Aaron Rose Philip 2018’de büyük bir mankenlik ajansı tarafından temsil edilen ilk siyah, transeksüel ve fiziksel engelleri bulunan model oldu. Moda çekimleri ve kampanyalarında sıkça gördüğümüz Aaron’ın kariyerindeki pek çok önemli “ilk”ten bir tanesi de, Jeremy Scott’ın SS22 defilesinde Winnie Harlow ve Precious Lee gibi modellerle birlikte yer alışı. Böylece dev bir moda markasının podyumunda (Moschino) kendine yer bulan, ilk engelleri olan model olmayı başardı. Defileye ilişkin olaraksa “Buraya ulaşmak zor oldu bu yolda beni destekleyen herkese teşekkür ederim. Umarım bu, daha çok küresel markayı engelli kişilerin temsilini artırmak ve normalleştirmek konusunda motive eder ve onlara ilham verir.” ifadelerini kullandı.

Ellie Goldstein

19 yaşındaki Down sendromlu model Ellie Goldstein‘i Gucci Beuaty kampanyalarından tanıyoruz çünkü kendisi markanın yüzü. Alternatif modelleri temsil eden Zebedee Management isimli ajansla çalışan Ellie, Vogue İtalya’nın ‘Unconventional Beauty’ (Alışılmamış Güzellik) kampanyasında da kendine yer buldu. İlham kaynakları arasında Marilyn Monreo’yu gösteren genç model, moda endüstrisinde karşılaştığı en temel zorluğun insanların kendisinin de tıpkı onlar gibi iletişim kurabileceğini başta anlayamamalarını olduğunu söylüyor ve “Benim yerime annemle konuşup onla anlaşıyorlardı.” şeklinde özetliyor.

Jill Kortleve, Precious Lee, Alva Claire ve Tess McMillan

Geçtiğimiz iki yıl, büyük beden modellerin, yalnızca büyük beden kıyafetler üreten markaların reklam kampanyalarından sıyrılıp yüksek modaya ve en önemlisi de podyumlara taşınmaları adına verimli bir süreç oldu. Jill Kortleve, Precious Lee, Alva Claire Versace‘nin, Tess McMillan ise Gucci‘nin podyumunda yürüyen ilk büyük beden modeller olmayı başardılar. Rönesans dönemi kadınlarını andıran bir güzelliği olduğunu sıkça duyan 18 yaşındaki McMillan, Cindy Crawford ve Bella Hadid’le aynı podyumda yer alışı için “Çılgınca bir çocukluk hayalinin gerçek olması gibi” ifadelerini kullanıyor.

Maye Musk

Soyadından da anlaşılabileceği gibi 72 yaşındaki süpermodel Maye Musk, Ellon Musk’ın annesi. Bununla birlikte modellik kariyeri oğlunun doğumundan çok önce başlayan Maye’nin iş hayatı “Bir Kadın Plan Yaparsa” kitabında detaylı bir şekilde bahsettiği pek çok zorlukla dolu. Model olarak gerçek anlamda öne çıkışıysa ters köşe bir hamleyle grileşen saçlarının boyamaymasıyla başladı. Süpermodel olarak tanınması ve güzellik şirketi Cover Girl ile anlaşmasıysa 69 yaşında gerçekleşti. Aynı zamanda beslenme uzmanı olan ve yıllarca bu kariyerini modellikle birlikte yürüten, kilo aldığı dönemlerde büyük beden modellik yapan Musk tüm kariyer sürecine ilişkin olarak: “Sonra ne olacağını kim bilebilir ki? Bilmediğinizde işe devam etmeniz gerekir. Hayatta kalmak için elinizden geleni yapmalısınız.” diyor.

Lauren Wasser

Modellik kariyeri, 80’lerin ünlü modellerinden olan annesi Pamela Cook’un aracılığıyla küçük yaşlarda başlayan Lauren Wasser, 24 yaşındayken toksik şok sendromu nedeniyle bacaklarını kaybediyor. Bu olayın ardından bir süre kariyerinin bittiğini ve artık “güzel” olarak algılanmayacağını düşündüğü için protez kullanmayı reddeden Lauren, rehabilitasyonun ardından altın bacaklarıyla işe geri dönüyor. Moda endüstirisinde kapsayıcılığa ilişkin olaraksa: “Benim durumum on yıl önce başıma gelseydi kabul görmezdim. Zamanlama her şey. Değişim yolda. Henüz gereken noktada değiliz ama bence daha önce hiç görülmemiş bir yöne doğru ilerliyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Kapak Fotoğrafı: highxtar.com

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Stil Öncüleri