İçinden geçmekte olduğumuz pandemi süreciyle birlikte bu yılki seyahat alışkanlıklarımızın da bir hayli değiştiği ortada. Bir önceki yazımızda önceliği hijyen ve sosyal mesafe kurallarına, aynı zamanda da kişiye özel deneyimlere veren, yönümüzü doğaya çeviren yeni seyahat trendlerini tanıtmıştık. Şimdiyse sıra, bu trendlere karşılık gelen birbirinden iç açıcı rota önerilerimizde. Unutmayın ki, bayramın da bitişiyle beraber seyahat noktalarındaki kalabalıklar bir süreliğine dindi, Türkiye’nin her bir köşesi şimdi çok daha sakin, çok daha huzurlu. İşte bu yüzden, seyahate çıkmanın en güzel zamanı da bizce şimdi.

Tekne Seyahati | Fotoğraf: Unsplash / Engin Yapıcı

Evet, birbirinden farklı seyahat konsepterinin ve Türkiye’nin ışıl ışıl noktalarına doğru çizilen rotaların ruhumuzu beslediği doğru. Gördüğümüz büyüleyici manzaralar, tattığımız farklı lezzetler, gittiğimiz bölgelerde tanıştığımız insanlar ve onların kendilerine özgü hikayeleri… Hepsi tahmin ettiğimizden de fazla güzellikle çevreliyor bizi; dolduruyor, büyütüyor, vizyonumuzu genişletiyor. Ruhumuzu besliyoruz, peki ya cildimizi? Vücudumuza gerekli özeni gösteriyor, seyahatlerimiz sırasında bakım ritüellerimize odaklanarak kendimizi şımarttığımız anlar yaratıyor muyuz?

Bize sorarsanız, yeni keşifler yaparken ruhu beslemek de, kendine iyi bakmak ve güzellik uygulamalarına özen göstermek de bir bütün: Çünkü her ikisi de mutluluğa giden yolun olmazsa olmazları arasında. İşte bu yüzden, farklı seyahat konseptlerine karşılık gelen rota önerilerimize ek olarak sizler için minik hatırlatmalar hazırladık. Hatırlatmalarımıza kulak vermenizi öneriyor, hazırsanız başlıyoruz.

Teknenizi Demirleyebileceğiniz Noktalar

Tekne Seyahati
Tekne Seyahati | Fotoğraf: Mert Kahveci

Şüphesiz ki, bu yazın en vazgeçilmez seyahat konseptlerinden biri tekneyle çıkılan keşif turları. Eğer siz de Türkiye’nin birbirinden güzel ve bakir koylarını keşfe çıkıp maviliklerde kulaç atmaya istekliyseniz, yönünüzü Ege’nin gizli hazinelerinden biri olan Bozburun’a doğru çevirebilirsiniz. Yolculuğunuza Bozburun Limanı’ndan çıkarak Ada Boğazı’na geçebilir, teknenizi dibi tamamen kum olan denizine aşık olacağınız Dirsek Bükü’ne demirleyebilirsiniz. Ferah deniz keyiflerine doyamayacağınızı düşünerek, Bencik ve Akvaryum koylarını da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bir diğer seçeneğiniz, Fethiye Körfezi’ne doğru yola çıkmak olabilir. Burada antik Simena şehrinin de bulunduğu Koleköy ve Kekova koylarını keşfedebilir ya da tamamen farklı bir rota çizerek Göcek’in Atbükü, Taşyaka, Sarsala, Göbün gibi koylarda oluşan doğu kıyısını gezebilirsiniz.

Tekne rotalarının en tercih edilen adreslerinden biri de Bodrum’dur kuşkusuz. Bodrum Yarımadası koylarından özellikle Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis ve Bitez’e demirleyebilir ve kendinizi serin sulara bırakarak doğayla bütünleşebilirsiniz. Ege’yle Akdeniz’in birleştiği noktada, tam bir saklı cennet diyebileceğimiz Datça’yı ve yarımadanın en batısında kalan Knidos’u da listenize ekleyebilirsiniz.

Tekne seyahatlerinizde unutmayın: Teknenizin güvertesinde sere serpe güneşlenirken cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumak için yanınızda mutlaka güneş koruyucu ve nemlendiricinizi bulundurmayı, aynı zamanda seyahatiniz boyunca bakım ritüellerinizi ihmal etmemek için alerji ve kızarıklık karşıtı VEET Pure Ağda bantlarını, ojelerini ve kullandığınız diğer güzellik ürünlerini yanınıza almayı unutmayın.

Çadırınızı Atabileceğiniz En Uygun Alanlar

 Kamp Programları
Kamp Programları | Fotoğraf: Unsplash / Jesse Gardner

“Yok, ben karavanıma atlayıp kendim için çizdiğim her yeni rotada özgürlüğümü biraz daha hissetmek, çadırımı da yanıma alıp yollara düşmek istiyorum” diyorsanız, bu rotaları tercih edebilirsiniz: doğa yürüyüşlerinden fotoğrafçılığa pek çok farlı aktiviteye ev sahipliği yapan, irili ufaklı gölleri ve zengin bitki örtüsüyle Bolu’daki Yedigöller, kuş cıvıltıları ve yanınızda akan şelalelerin huzurlu şarkılarıyla güne başlayacağınız Kazdağları’nın Endes ve Hızır adlı kamp alanları, yepyeni bitki ve hayvan türleriyle tanışacağınız ve eşsiz koylarına hayran kalacağınız, Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı ve son olarak, göl çevresindeki küçük patikaları her takip ettiğinizde sizi bir başka nefes kesici doğa manzarasıyla buluşturan İzmir’deki Karagöl kamp alanı.

Karavan ve kamp seyahatlerinizde unutmayın: İster karavanınızda, ister kamp alanında olun; doğa maceralarınızda size eşlik etmesi için kamp sandalyesi, el feneri, trekking’e uygun ayakkabılar, yağmurluk, şapka, su mataraları ile güzellik ritüellerinizin olmazsa olmazlarından cilt bakım kremleri, nemlendiriciler, Veet Tüy Dökücü Krem Spreyleri’nizi ve manikür-pedikür takımınızı yanınıza almayı unutmayın.

Glamping Adresleri

 Glamping
Glamping | Fotoğraf: Unsplash / Susan Yin

Tabii siz, tercihini yeni bir seyahat konseptini deneyimleyerek doğa ile lüksü bir arada yaşamaktan yana kullananlardan biri de olabilirsiniz. Eğer öyleyse, glamping tatilinizde tercih edebileceğiniz en doğru adreslerden biri kuşkusuz Gökova’da yer alan Bonjuk Bay. Seferihisar’ın Sığacık ilçesinde yer alan Mona Glamping, Bozburun’daki Kocabahçe Glamping ve Cunda Adası’nın merkezinde konumlanan Cunda Fora Glamping de listenize ekleyebileceğiniz diğer noktalar arasında.

Bu adreslerin her birinde, bir yandan yeşilin kucağında olurken, bir yandan da konforunuzdan ödün vermiyor olmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Her birinin kendine özgü çadır içi dekorasyonlarını çok seveceğinizden de eminiz!

Doğayı Doyasıya Hissedeceğiniz Duyarlı Oteller

 Doğa Dostu Oteller
Doğa Dostu Oteller | Fotoğraf: Unsplash / W.K

Doğayla ne kadar bütün olduğumuzu bir kez daha fark ettiğimiz günler yaşıyoruz. İşte bu yüzden, doğaya ve doğanın bize sunduklarına saygı duyan oluşumların değeri büyük. Siz de yazın yeşil ile uyumlu olmaya özen gösteren tesislerde konaklamak istiyorsanız, örneğin Bozcaada’daki Atol Çiftliği’ni tercih edebilir, buranın ekolojik mimari prensiplerine bağlı kalarak tasarlanmış taş evlerinde kalabilir, etrafındaki üzüm bağları ve zeytinliklerin içinde kaybolabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise, nardan portakala, mandalinadan üzüme ve greyfurta, yaklaşık 200 meyve ağacıyla çevrili olan Antalya’daki Akdeniz Bahçesi Butik Otel olabilir.

Ekolojik yöntemlerle yetiştirdiği domates, patlıcan, bezelye, çilek gibi meyve ve sebzelerinin tadına doyum olmadığı, her alanda geri dönüşümlü malzemelerin kullanımına önem veren, çam ormanlarıyla çevrili, Fethiye’deki Pastoral Vadi’yi ve basitliğin, sadeliğin, doğallığın, sürdürülebilirliğin bir araya geldiği, Kocaeli’nin Kerpe ilçesinde bulunan Narköy’ü de listenize ekleyebilirsiniz.

Ekolojik otellerde konaklarken unutmayın: Gezegenin iyiliğini ön plana alarak dünyaya iyi bakma sorumluluğunun bir ucundan tutan duyarlı otellerde konaklarken, kendinize iyi bakmayı da unutmayın. İçerisinde renk renk ojelerden sir ağda bantlarına ve saç losyonlarına, çeşitli güzellik ürünlerinizin yer aldığı bakım çantanız hep yanınızda olsun. Siz de iyi olun, dünya da iyi olsun!

Keyifli, bol keşif dolu seyahatler dileriz!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Federico Gutierre