Şüphesiz ki her birimiz yeni normal öncesi dönemi çok farklı ve kendimize özgü şekillerde deneyimledik. Kimimiz uzun bir süre bu yeni düzene adapte olmakta zorlandı, kimimizse çok rahattı; bu süreci epeydir onu bekleyen yapılacaklar listesindeki maddelere birer birer tikler atarak geçirdi. Nasıl bir deneyim yaşamış olursak olalım, bu süreçte hepimizin yavaşladığı bir gerçek ve bu yavaşlama kaçınılmaz olarak yaşam kalitemizi arttırdı. Peki yeni normalle birlikte bu çizgiyi korumaya nasıl devam edebiliriz; kendimize iyi davranmayı, özen göstermeyi, zaman ayırmayı nasıl rutin haline getiririz, işte bugün bu konuya ışık tutuyoruz.

Home Office
Home Office | Fotoğraf: Unsplash / J. Kelly Britto

Yavaş yavaş işe gidip gelmeye başlayanlardan biri olabilirsiniz. Öyleyse size bir sorumuz var, işe gitmek için hazırlanırken kendinize özen göstermeyi ihmal etmiyorsunuz değil mi? Şüphesiz ki, pandemi süreci bize kendimize iyi davranmanın önemini iyi bir şekilde öğretti ve bize sorarsanız adım adım normal düzenlerimize dönmeye başlarken bu öğretiye arkamızı dönüp gitmememiz çok önemli. İşte bu yüzden size önerimiz, işe gideceğiniz günlerde her zaman uyandığınız saatten biraz daha erken bir saatte uyanmanız ve güne kendinizle baş başa kaldığınız bir aktiviteyle başlamanız. Kitap okumak, podcast dinlemek, yoga yapmak… Siz seçin!

Hazırlanma saatiniz geldiğinde bile kendinizi şımartmaya devam edebilirsiniz! Cildinize iyi bakın, nemlendiricinizi sürün; önceki günden saç bakımınızı yapmış olun ve güne ışıl ışıl görünen, sağlıkla dalgalanan saçlarla başlayın. Sıcak yaz günlerinde dolabınızdaki renkli, uçuş uçuş elbiselerden en sevdiğinizi seçin ve tabii yine önceden sir ağda bantlarınızla evinizde ağdanızı yaptığınızdan emin olun. Düşünün, evinizde kendi ağdanızı yapmak ne kadar keyifli bir aktivite aslında! Ağda deyince akıllara gelen kapalı ve loş odalardan uzakta, belki evinizin gün ışığıyla dolu bir köşesinde, en sevdiğiniz müzikleri yüksek sesle dinleyerek ve kokulu mumlarınız eşliğinde…

 Home Office Ortamı
Home Office Ortamı | Fotoğraf: Unsplash / Ju Desi

Eğer home office düzenine devam edenlerdenseniz, güne en sevdiğiniz ev kıyafetlerinizi giyerek ve tabii ki yine bakımınızı ihmal etmeyerek başlayın. Modunuza uygun bir müzik listesinin, örneğin yumuşak caz melodilerinin sabahın ilk ışıklarında evinizi doldurmasına ne dersiniz? Yakın palo santo’nuzu, çalıştığınız ortam mis gibi kokularla dolsun; unutmayın çalışma ortamınızın size iyi hissettirmesi hem ruhunuz için hem de performansınızın verimliliği açısından çok önemli.

İş hayatı bir yana, yeni normal sosyal mesafeye dikkat ettiğimiz aile ve arkadaş buluşmalarını da beraberinde getirdi. Size önerimiz, yeni düzenle birlikte sosyal yaşamınıza ait planlarınızı da mümkün olduğunca esnek bir şekilde yapmanız. Sizi sıkışmış hissettirecek, telaşlandıracak, ruhunuza iyi gelmeyecek programlardan uzaklaşın. Bunun için şu yöntemi kullanabilirsiniz: Bir programa karar verirken, önce kendinizi o anın içindeymiş gibi hayal edin ve kendinize şunu sorun: “Mutlu muyum?” Gözünüzde canlandırdığınız plan sizi heyecanlandırıyor, mutlu ediyorsa, doğru yoldasınız.

 Evde Bakım
Evde Bakım | Fotoğraf: Unsplash / Bernard Hermant

Ek olarak, sadece buluşmalar için değil; hayatınızda genel anlamda daha esnek olun. Örneğin, çok uzun süreli ve gerçekleşmesi için uzun zaman beklemenizin gerektiği planlar yapmayın, kısa süre sonra kendinizi içinde bulabileceğiniz ve size anda olduğunuzu hissettiren aktivitelere yönelin. Tüm bunların yanında, içinden geçtiğimiz ve hala geçmekte olduğumuz sürecin bize açık bir şekilde gösterdiği üzere beslenmenize ve uyku düzeninize özen göstermenizin önemini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. İyi, doğal, mevsimsel gıdalarla beslenin, düzenli ve kaliteli uykularınız olsun; bağışıklığınızı güçlü tutun.

Son olarak, yine pandemi sürecinin kimimize yeniden hatırlattığı, kimimizi yeni tanıştırdığı ben zamanlarını hayatınızda tutmaya devam edin. Ruhumuzu asıl doyuran, kendimize ayırdığımız kaliteli zamanlar. Rutinlerimiz, düzenlerimiz değişiyor olabilir; ama siz her koşulda kendinize özen gösterdiğiniz anlar yaratmaya devam edin. Yeni beceriler, hobiler edinmek için zaman yaratın; evinizin sevdiğiniz bir köşesinde bakım kremleriniz ve yüz ağda bantlarınızla kendinizi şımartın, meditasyona oturun, evcil hayvanınızla oyun oynayın… Siz çok değerlisiniz; yeni normalde de kendinize iyi davranmayı, kaliteli yaşamayı unutmayın.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Matthew Tkocz