Pandeminin yaşamlarımızın zor ya da keyifli anlarında en çok ihtiyaç duyduğumuz beraberliği bildiğimiz biçimleriyle yaşamamıza engel olduğu bir yılı yaşadık. Sevdiklerimizden uzak kalmak, hatta onları korumak adına görüşmelerimizi sınırlandırmak halihazırda zor geçen bir dönemin zorluğunu artıran mecburiyetler oldu. Tabii bu sırada önemli bir şeyi fark ettik; asıl önemli olanın “beraberlik” olduğunu. Böylece alternatif yollarla birlikte olmayı öğrendik ve pozitif kalabilmek için elimizden geleni yaptık. İşte Yeni Rakı da Londra ve Berlin’deki mural projesinde de tam olarak bu mesajı vurguluyor.

Beraberliğe Övgü Mural – Berlin

Mural sanatçısı Onur tarafından, Londra ve Berlin’de özellikle Türkler’in yoğun olarak yaşadığı bölgelere yakın ve şehir merkezinde bulunan iki duvar, Yeni Rakı şişenin yeni tasarımını barındıran el boyaması duvar resimleriyle kaplandı. Hayata geçirilen tasarımlarda; Yeni Rakı şişesinin yeni tasarımını, bir meze masasını ve videolu aramadan uzanan bir astronot ile kadeh tokuşturan bir kadını görüyoruz.

Beraberliğe Övgü, Yeni Rakı
Beraberliğe Övgü Mural

Aile ve arkadaşlarımızla masa başına geçmenin keyfini, bu anlardaki paylaşımların sıcaklığını yansıtan, 500 yıllık bir geleneğe modern ve mecburi değişikliklerle dolu bir bakış açısıyla yaklaşan tasarımda astronot figürü görüşme şansı bulamadığımız sevdiklerimizle aramızdaki uzaklık/yakınlık tezatlığını sembolize ediyor. Yani mural aslında bizlere asıl önemli olan şeyi “beraber” zaman geçirmenin önemini hatırlatıyor ve bunun için uygun koşulları yaratmamız konusunda cesaretlendiriyor.

Beraberliğe Övgü Mural – Londra | Fotoğraf: Özge Özdemir

Özellikle yeni bir yılı karşılarken zaten aylardır uzak kaldığımız sevdiklerimizle birlikte olamayacak olmanın verdiği huzursuzluk hissinin üzerini, birlikte olma kavramının fiziksel birliktelikten çok daha fazlası olduğunu hatırlatarak örtüyor. Böylece yaşamı onlarsız hayal edemediğimiz bazı ritüelleri yaşatmanın yeni yollarını keşfediyor ve beraberliğin önemini bir kez daha anımsıyoruz.

Beraberliğe Övgü
Beraberliğe Övgü Mural

Bu anlamlı çalışmanın bir özelliği de, UV ışıklarında parlayan özel renklerle boyanmış olması. Yani, karanlıkta da ışıl ışıl görülebiliyor. Harika değil mi?

Kare kodun her iki ülke için de geçerli olduğunu ve e-ticaret sitesine yönlendirme yaptığını da ekleyelim.

Yeni Rakı’nın projesi hakkında detaylar ve murallara yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Özge Özdemir