“En Müzikal Şehir” Bristol

Bristol

Özellikle alt kültürden gelen dünyaca ünlü isimler çıkaran şehir, günümüzde underground ve EDM kategorisiyle de Birleşik Krallık’ın “en müzikal” şehri unvanını taşıyor.  Tam bir müzisyen fabrikası olan şehrin iftihar vesilesi, “Massive Attack” isimli güzide gruptur.  Şehrin denize nazır festivali Bristol Harbour’u da burada anmadan geçmeyelim, Bristollu kardeşlerimiz gönül koyuyor sonra.

160 BPM’lik Ruhsal Şehir: Goa

Goa

Hindistan dendiğinde aklınıza ilk önce filler ve yazılımcılar geliyorsa, “Psytrance” kelimesini ilk kez şu an duyuyor olmanızdandır. EDM dünyasını yepyeni bir tarzla tanıştırıp Goa Trance’a merhaba dedirten şehir, dünyanın en büyük EDM festivali olan Sunburn Festival gibi görkemli bir organizasyona da sahip! Goa, ruhsal kültürüyle soslanmış EDM dünyasıyla gönül tellerimizi titretmeye devam ediyor.

Barselona’nın Ateşli Geceleri

barcelona

“Bu şehri güzel yapan üç şey nedir?” diye sorsalar hiç şüphesiz mimarisi, futbolu ve müziği derdik. Neden mi? Çünkü İspanyolların müziğe olan sevdalarının en ateşli hali hiç şüphesiz ki EDM. Dansa tutkuyla bağlı, eğlenceye düşkün, müzik sesinin susmasına izin vermeyen insanların şehri Barselona’nın ateşi öyle büyük ki bir festivalle yetinemiyor:  Sónar ve Primavera Sound’da hepimize yetecek kadar ateş var!

Belçika’nın Küçük Dev Şehri: Boom

Boom

Küçük bir Belçika şehri olan Boom, aslında bir sanayi bölgesi. Bu küçük şehrin listemize girmesine sebep olan şey, öyle büyük öyle ihtişamlı ki adını söylememiz bile sanırım yeterli olacaktır: Tomorrowland! Başladığı 2005 yılından bugüne her seferinde katılımcı sayısını arttıran ve dünyanın en iyi DJ’lerini sahnesinde ağırlayan festival, dünyanın en iyilerinden biri. Boom, yüzölçümü olarak küçük ama desibeli büyük dünyasıyla listemizde yerini gururla alıyor.

Berlin, Fazla Söze Ne Hacet!

Berlin

Almanya’nın kültür anlamındaki amiral gemisi olan Berlin, gece hayatıyla sadece kendi ülkesini değil, tüm Avrupa’yı da etkilemiştir. EDM, House ve Minimal müziğin baskın olduğu gece kulüpleriyle bezenmiş sihirli bir şehir burası. Geceleri bulduğu hayatı ertesi güne bağlamayı seven, kendi soundtrack’ini kendisi yazan Berlin, Berlin Festivali ile zaten rüştünü tüm dünyaya ispat etmiş bir elektronik müzik evreni, fazla söze hacet yok!

Fabrikadan Yükselen Seslerin Şehri: Detroit

detroit

Harabe fabrikalarda düzenlenen rave-party’lerle Detroit’te tekrara dayalı bir ritim yükselir; işte, biz ona bugün Techno diyoruz. Techno Detroit’te doğduğundan, şehir EDM’den en endüstriyel akımlara kadar her tarzın yaşam alanı durumundadır. Eski adıyla Detroit Electronic Music Festival, yeni adıyla Movement Electronic Music Festival dünyanın en büyük EDM organizasyonlarından biridir. Şehir, ev sahipliği yaptığı bu muhteşem festival ve tüm underground kulüpleriyle birlikte müziğin en önemli noktalarından olmaya devam ediyor.

EDM Arenası Amsterdam

Amsterdam

Özgürlüklerin gece hayatına yansıdığı şehir, birçok ünlü DJ’in de doğduğu yer. EDM, House ve Minimal sound’ların en başarılı sentezlerine, örneklerine ve etkinliklerine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dans, müzik ve özgürlüğün tadının çıktığı Amsterdam, aynı zamanda devasa bir organizasyonun da başkenti. Hele bir de Miller sponsorluğunda düzenlenen Top 100 Djs etkinliğine denk gelirseniz elektronik müziğe doyacağınızı garanti edebiliriz. Hollanda’nın bu kültür kenti, EDM için paha biçilemez bir şehir!

Karanlıktan Beslenen Şehir: Londra

londra

UK Garage, drum and bass ve dubstep gibi türlerin anavatanı, house ve türevleri için ise bir cennet bahçesi olan Londra, listemizin en önemli şehirlerinden biri. İçinden çıkan müzisyenlerle, yarattığı akım ve müzik türleriyle tam bir EDM makinesi olan Londra, gece hayatının hızı, karanlığı ve kalburüstü karizmasıyla tüm dünyaca kabul görmüş bir krallık. Glastonbury, Lovebox ve We Are FSTVL gibi klasikleşmiş ve devleşmiş festivallerin de yaşam bulduğu Londra, Baltık Denizi’nin en ritmik ve en hareketli EDM şehri olarak bu alanda zirveyi kimseye bırakmıyor.

House Chicago House

chicago

Karşınızda tüm elektronik müzik dünyasına damga vuracak ve kendisinden sonrakileri de etkileyecek olan bir türün mabedi var; hep birlikte Chicago’yu, house müziğin doğduğu toprakları saygıyla selamlıyoruz! Chicago, neredeyse 7 gün 24 saat yaşayan bir eğlence şehri. EDM severler için tam anlamıyla kutsal bir yer. Pitchfork Music Festival ile gururlanan, House müziğin doğduğu yer olarak krallığını ilan eden Chicago, dünyaya şekil veren eğlence hayatıyla da EDM’nin mihenk taşlarından biri olmaya devam ediyor.