Büyük şehirlerde trafik berbat bir halde ve her gün milyonlarca araba trafiğe çıkıyor. O arabaların içindeki tek ya da iki kişi, her gün rutin yolculuklarında, arabalarına aynı rotada yolculuk edecek yolcular alsa ne güzel olurdu değil mi?

İşte yurt dışında “carpool” olarak bildiğimiz bu sistem, yol yola ile her gün aynı yolu ayrı ayrı kat eden milyonlarca İstanbullu’yu buluşturmayı hedefliyor. Amaçları, organize ve sürdürülebilir bir ulaşım.

Yolyola

Eylül ayında internet üzerinden hayata geçen bu proje, bir yolculuk paylaşım platformu. Hem sürücü ve yolcular bir araya geliyor, hem trafik çilesi biraz olsun diniyor, hem de karbon nötr yolculuklar başlıyor.

yolyola1

Yolyola.com Nasıl Çalışıyor?

Alt yapı ve sistem çok basit: Üye olduktan sonra yolcu ya da sürücü olarak kendini  tanıtıyorsun ardından yolculuk detayını tanımlıyorsun. Başlangıç yerin, gitmek istediğin yer, hareket saatin ve yolculuk tarihini belirtiyorsun. Dilersen tek yolculuk teklifi yapabiliyor, dilersen her gün işe gidip gelme rutininde bir yol arkadaşı ediniyorsun. Sigaradan rahatsız olup olmadığını, hangi radyo kanalını dinlemekten hoşlandığını bile belirtebiliyorsun. Sisteme Facebook üzerinden giriş yapılabilmesi ise bir derece daha güvenli olarak görülüyor.

yolyola-2

Yolculukların sayısı arttıkça yolcular ve sürücüler birbirini puanlıyor. Bu puanlar sayesinde kötü kullanıcı ve sahte hesapların ortaya çıkacağı düşünülüyor.  Ayrıca sistemde kazanılan puanlar biriktikçe üyeler çevreye duyarlı firmalardan puanlarına göre indirimli alışveriş imkanından da faydalanabileceklermiş.

yolyola

Şu an için sadece İstanbul trafiğinde faaliyet gösteriyor sistem. Her gün arabanızda boş yer ile belli bir mesafe kat ediyorsunuz, birini toplu taşıma derdinden  kurtarırken trafiği rahatlatıyorsunuz, çevreye katkı sağlıyorsunuz, otopark sorununa bir çözüm buluyorsunuz.

Birkaç yıldır Türkiye’de carpooling sistemi hayata geçirilmeye çalışılıyor. İnternet kullanımının, akıllı telefonların yaygınlaşması ile umarım bu sefer İstanbul trafiğinin yüzü güler!

yolyola.com