Caroline Kepnes’in aynı isimli romanından uyarlanan, Netflix yeni dizisi You, sevdiği kadın uğruna her şeyi göze alan kitabevi yönetici Joe Goldberg’in hikayesini anlatıyor. Kahramanımızın sorunlu gençlik yılları, ona aşkları uğruna fazlaca cesur kararlar aldırıyor. Birçok seyirci gibi bana da Dexter Morgan’ı hatırlatsa da, Joe Goldberg’in dünyası biraz daha farklı.

Dizinin başrolünde Gossip Girl’den tanıdığımız Penn Badgley’i (nam-ı değer Dan Humphrey) Joe Goldberg rolünde izliyoruz. Çocuk yaşta sığındığı kitabevinin sahibi tarafından yetiştirilen Joe, insanların sevdikleri uğruna bir çok fedakarlık yapabileceğine ve hatta yapması gerektiğine inanıyor. İlişkilerinde büründüğü saplantılı ruh hali, onu sevdiği kadınların hayatında sorun olarak gördüğü her şeye müdahale etmesi gerektiğine ve bu müdahalelerin hayatlarını ve tabi ki ilişkilerini kolaylaştırdığına inandırmış durumda.

2
You: Aşkın İçin Neleri Göze Alabilirsin?

Kahramanımız, çalıştığı kitabevinde tanıştığı Guinevere Beck’i sosyal medya üzerinden araştırarak hayatıyla ilgili bütün detayları öğreniyor. Rastlantı gibi görünen bir karşılaşma ve hatta hayat kurtarma planıyla Beck’in hayatına sızan Joe, Beck ile ilişkisine engel olabilecek bütün engelleri bir bir ortadan kaldırıyor. Flashback’lerle Joe’nun gençliğine döndüğümüzde, kitabevi sahibi Mr. Mooney tarafından şiddete ve işkenceye maruz kaldığına şahit oluyoruz. Fakat Joe’nun sorunlu çocukluğuyla ilgili detaylar derinlemesine incelenmediği için izleyicinin aklındaki soru işaretleri yeterince giderilmiyor. Bir dönemin meşhur katili Dexter Morgan’la benzerliği de tam bu noktada geriye düşüyor aslında. Dexter seyircisi, Dexter Morgan’ın bebekliğine kadar uzanan flashback‘lerle hikayenin tüm kurgusuna hakimken, Joe Goldberg için aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil.

3
You: Aşkın İçin Neleri Göze Alabilirsin?

Son derece başarılı iç ses kullanımları hikayenin seyirci üzerindeki etkisini arttırıyor. 10 bölüm boyunca dizi için önemli birçok karakterden bir çırpıda vazgeçmeleri seyirciyi diziye bağlasa da senaryodaki mantık hatalarını görmezden gelmek biraz zor. Yine de hikayedeki hızlı akış ve oyunculuklar diziyi bir hayli yukarıya taşıyor.

Lifetime’da başlayan You, 10 bölümlük ilk sezonuyla Netflix’te 26 Aralık 2018’den beri yayında. Dizinin ikinci sezonu da 2019’da Netflix üzerinden yayınlanacak.

İlginizi çekebilir: Emre Eminoğlu’dan Bird Box

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den Set It Up

IMDb Puanı: 8.1/10