Vera Wang’den Kenzo Takada’ya Tom Ford’dan Virgil Abloh’a ismini dev markalarla andığımız ikonlaşmış tüm tasarımcılar serüvenlerine dönemin modaseverleri tarafından yavaş yavaş keşfedilerek başlıyorlar. İlk büyük işlerinde keşfedilmeyi başaran genç isimler olduğu gibi yıllarca emek verip umulmadık bir anda tanınırlığı artan tasarımcılar da var. İşte biz de “Önümüzdeki yıllarda en çok kimlerden söz edeceğiz acaba?” merakından yola çıkarak radarınıza girmeyi hak eden isimleri bir listede topladık.

Yükselen Moda Tasarımcıları, Tomo Koizumi
Yükselen Moda Tasarımcıları, Tomo Koizumi | Fotoğraf: Vogue

Yükselen Moda Tasarımcıları

Igor Andreev ve Masha Komarov

Rus ikili Igor ve Masha Vereja isimli markalarıyla örgünün zamanı geçmiş bir eleman olmanın çok ötesine geçebileceğini kanıtlıyorlar. Geleneksel Rus el işçiliğine bağlı olan marka ‘babushka’ (Rusça’da büyükanne ya da yaşlı kadın anlamına geliyor) stilinin izlerini taşıyor. Pastel renklerin hakim olduğu süveterler, ‘tube top’lar, mini etekler gibi pek çok tasarımın temelinde örgü var. Hatta marka file benzeri, kıvrılan duvaklar dahi üretiyor.

Peter Do

Beş arkadaş tarafından 2018’de Vietnamlı tasarımcı Peter Do’nun liderliğinde kurulan marka moda endüstrisinin geleneksel kurallarını tanımamasıyla biliniyor. Tasarımlarını diledikleri yerlerde ve diledikleri zamanlarda sergiliyorlar. Markayı tasarımsal anlamda öne çıkaran en önemli özelliklerinden biriyse temiz, minimal stiliyle terzilik ve dikim kalitesi.

Teuta Matoshi

‘Cottagecore’ estetiği benimseyen Teuta Matoshi’nin tasarımlarında doğadan ve çiçeklerden ilham alıyor. Sık kullandığı elemanlar arasındaysa tül ve organza kumaşlar var. Feminen ve romantik tarzın benimsendiği Matoshi ailesinden, Teuta’nın kız kardeşi Lirika’da sosyal medyada viral olan ve hatta güzel mi çirkin mi olduğu konusunda tartışmalara konu olan “Strawberry Dress”in yaratıcısı.

Charles de Vilmorin

2020 yılında kendi ismini verdiği koleksiyonunu sunan, 25 yaşındaki genç tasarımcı, Alessandro Michele tarafından GucciFest’e davet edilerek yakaladığı kariyer ivmesini hak ediyor. Tasarımlarında çarpıcı renkler, alışılmışın dışında formlar ve pop art’ı anımsatan illüstrasyonlar ön plana çıkıyor.

Tomo Koizumi

Konu farklı formlar olduğunda Tomo Koizumi de listenin geri kalanından aşağıda kalmıyor. Yarattığı ve ‘couture’ dünyasına modernize ederek yeniden taşıdığı dev kıvrımlı tasarımlar için malzeme olarak organza ve tülü tercih ediyor. Bu da uzaktan son derece ağır gibi görünen giysilerin modeller tarafından kolayca taşınacak kadar hafif olduğu anlamına geliyor.

Minju Kim

Daha önce de pek çok tasarım ödülü ve adatlığı olan, Netflix’in Next in Fashion yarışmasının kazananı olarak hatırlayabileceğiniz Minju Kim, avangart ile oyuncu bir tarz arasındaki çizgide yürüyor. Tasarımlarının imza özellikleri arasında karpuz kollar, sakinleştirici renkler ve eğlenceli desenler yer alıyor.

Jill Shen

Feminen ve romantik görünümlerinin altında gariplik ve hatta hafif bir şiddet de yatan Shen, tasarımlarında kadınların ‘dualite’sinden ilham alarak iki kol, iki etek gibi dokunuşlar kullanıyor. Tasarımlarının “yumuşak kalpli ama aynı zamanda her an savaşmaya hazır” olduğunu söylüyor. Bu mesajlar markası Seivson’un 2022 koleksiyonunda da kendini gösteriyor.

Adreain Guillory

Tasarımlarım romantik ama işlevsel bir yönleri de var.” diyen Adreain, ilhamını çocukken izlediği eski filmlerden ve mavi yakalı çalışanlar olan aile üyelerinin, küçükken bolca incelediği üniformalarından alıyor. School of the Art Institute of Chicago mezunu tasarımcının modaya ilgi duyuşuysa iki boyutlu tasarımların üç boyutlu olarak hayata gelebilmesi fikrinden hoşlanmasıyla başlıyor.

Daniel Del Core

İlk kez Milan Moda Haftası 2021’de yeni kadın giyim koleksiyonuyla karşımıza çıksa da Daniel Del Core, Gucci’nin VIP departmanını yürüten ve Lana del Rey, Bjork gibi isimleri giydiren bir tasarımcı. Kırmızı halıya yakışan tasarımlarında kimi zaman alışılmışın dışında formlar, çoğunluklaysa çarpıcı renk ve desenler öne çıkıyor.

Kapak Fotoğrafı: Marie Claire

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan Yeni Nesil Modeller