Asma yapraklarının altında şirin bir dekorasyona sahip oluşu ve güleryüzlü çalışanlarıyla Yumma artık benim için özel bir yere sahip. Yumma, Moda’nın en güzel noktalarından birinde yer alıyor, dillere destan bir kahvaltı ve Antep mutfağının yöresel lezzetleri burada buluşmuş. Daha ne isterim?

Konum

Bu sene 15-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen, Türk mutfağı temalı Restoran Haftası’na öğlen ve akşam menüleriyle katılan Yumma’ya geçenlerde gitme fırsatım oldu. Üstü ve etrafı asma yapraklarıyla çevrili, yemyeşil bir mekan düşünün. İçeri girdiğinizde ise ayrı etkileniyorsunuz. Dekorasyon o kadar tatlı, o kadar samimi ki cafenin her köşesinde biraz oturmak istiyor insan. Hava güzelse dışarıdaki masalarda oturun derim, değilse içeride sizi çok şirin bir düzen bekliyor. İç kısımda bir merdiven görüyorsunuz, haliyle yukarıda bir kat daha olmasını bekliyorsunuz. Ama yok! Merdiven minicik bir alana çıkıyor: en fazla 2-3 insanın sığabileceği, küçük bir koltuk ve bir pikaptan oluşan bu minik bölüm buram buram nostalji kokuyor.

Yumma
Yumma: Moda’da Antep Mutfağı ile Tanışın

Marmelatlar, reçeller; buradaki her şey el yapımı! Tostlar ve menüde ekmek ile hazırlandığı belirtilen her yemekte kendi yaptıkları ekşi maya kullanılıyor. Menüde özel olarak belirtildiği üzere: Yumurtalar Adapazarı’nda idealist bir çiftlikte ve geleneksel yöntemlerle, özgür tavuklardan elde ediliyor. Kullandıkları tereyağı ise kendi mutfaklarında; taze meyveler, az şeker ve doğal süt gibi özenli içeriklerle hazırlanıyor. Yemeklerde kullanılan zeytinyağı ise Kazdağları’ndan özel olarak getirtiliyor. Sizin de gördüğünüz gibi, her şey büyük özenle yapılıyor Yumma’da. Ev yapımı smoothie’ler, ayran ve limonata da bulabileceğiniz bu mekanın çevreye duyarlılığı, doğallığı ve sağlığa verdiği önem beni fazlasıyla etkiledi.

Yummaa
Yumma: Moda’da Antep Mutfağı ile Tanışın

Yumma, doğal ve zengin kahvaltısıyla herkes tarafından çok biliniyor. Bilinmese şaşırırdım çünkü Çanakkale Ayvacık’tan gelen Ezine ve tulum peyniri, Antep’ten Antep peyniri, Hatay yeşil zeytini, Doğu Karadeniz’den sarımsaklı ve limonlu mandalinalı tereyağı, ev reçelleri, Antep usulü Muhammara, köy yumurtası ve daha pek çok seçeneğin yer aldığı leziz bir kahvaltıya kimsenin hayır diyeceğini sanmıyorum. Ama buranın bir harika özelliği daha var: sahibesi Antepli olan mekan, Antep mutfağına özgü yerel lezzetler de sunuyor. Gittiğimde Yumma’nın çok sayıda lezzetini tatma imkanım oldu. Humus, zeytin tarator ve lorla yapılan, Antakya’da “Sürk” adı verilen mezeyi çok beğendim. Sonrasında masaya: Cacıklı Arap köfte, Ali Nazik, Maş salatası, bulgur-mercimek ve mercimek köftesi geldi. Her birine ayrı bayıldım ama en çok Ali Nazik’e. Böyle bir Ali Nazik’i ilk defa Yumma’da yedim, iyi ki de yemişim. Antep mutfağını artık çok daha fazla merak ediyorum!

Yumma5
Yumma: Moda’da Antep Mutfağı ile Tanışın

Yumma’da yediğiniz her lezzet mekanın kendi yorumuyla hazırlanıyor. Yani burada ‘her yerde yiyebileceğiniz’ yemekleri bulmanız çok zor, her birinin hazırlanış sürecinde mekanın çalışanlarının imzası var. Vegan pastası, günlük değişen tatlıları, güzel kütüphanesi ve samimi atmosferiyle burada saatlerinizi geçirebilirsiniz. Ben şahsen şimdiden bu mekanın müdavimi sayıyorum kendimi. Doğal, yerel ve sağlıklı olmaya böyle önem veren, verdiği önemi de misafirlerine sunduğu lezzetlerden mekanın dekorasyonuna kadar başarıyla uygulayan Yumma’yı mutlaka ziyaret edin derim! Yumma gidilmesi gereken Moda mekanları listenize eklenmeli.

Yumma Moda Adres: Caferağa Mah. Fırıldak Sok. 17/B MODA, 34000 Kadıköy/İstanbul

Instagram

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Brekkie Moda