Homeros destanlarının, Zeus’un, Herkül’ün ve Yunan mitolojisinin kalabalık soyağacına mensup birçok tanrı ve yarı-tanrının başrolde olduğu hikayelere sinemada çok sık rastlıyoruz. Yunan mitolojisi, uzun yıllardır fantastikten epiğe, animasyondan drama birçok türde sinemada karşımıza çıkıyor.

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

hercules

Yunan Mitolojisi Filmleri

Yunan mitolojisi ve sinemayı buluşturan filmlerden 10’unu sizler için bir araya getirdik:

Troy | 2004, Wolfgang Petersen

Homeros’un Truva Savaşı’nı konu alan büyük destanı İlyada’dan uyarlanan film, Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Brian Cox, Brendan Gleeson ve Diane Kruger’i buluşturan, 2000′li yılların en önemli epik filmlerinden biri. MÖ 1250 yılında ülkemiz topraklarında yaşanan entrika dolu Truva Savaşı’nı tüm görkemi ve güç gösterisi ile beyazperdeye taşıyan filmin çekimleri Malta’da gerçekleşmişti. Tarihi bir olayı Yunan mitolojisi ile harmanlayan İlyada destanını birbirinden ünlü oyuncularla hatırlamak istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Brad Pitt Filmleri

Immortals | 2011, Tarsem Singh

Görsel dünya yaratımı ve ince işçiliği ile The Cell ve The Fall filmleriyle birçok kişinin hayranlığını kazanan Tarsem Singh, önceki filmlerinden oldukça farklı bir epik ile karşımıza çıkmıştı 2011′de. Daha sonradan yeni Superman rolünde izlediğimiz Henry Cavill’in başrolde yer aldığı film, acımasız kral Hyperion’a karşı savaşması için Zeus’un seçtiği bir ölümlünün cesur maceralarını anlatıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief | 2010, Chris Columbus

Rick Riordan’ın romanlarından uyarlanan Percy Jackson’ın macerları, yeni bir fantastik seri olma yolunda ilerliyor. Vampirler ve kurtadamların himayesindeki filmlere, bol Yunan mitolojisi referanslı bir fantastik gençlik serisi arayanların tercih edebileceği bu serinin ilk filmi Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief idi. Percy Jackson, bir Yunan tanrısının oğlu olduğunu öğreniyor ve kendini Yunan tanrıları ve oğulları arasındaki mücadeenin ortasında buluyordu. Logan Lerman Percy Jackson’ı canlandırırken, filmde ayrıca Sean Bean, Pierce Brosnan, Steve Coogan, Rosario Dawson, Catherine Keener ve Uma Thurman gibi ünlü oyuncular da ona eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

Percy Jackson: Sea of Monsters | 2013, Thor Freudenthal

Percy Jackson, ilk filmden 3 yıl sonra gelen ikinci macerasında Altın Post’un peşine düşüyor ve tehlikede olan kampını korumak için Canavarlar Denizi’ne doğru yola çıkıyordu. İkinci filmde Percy Jackson’ın Douglas Smith tarafından canlandırılan Tepegöz kardeşi Tyson ile de tanışmıştık.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

Clash of the Titans | 2010, Louis Letterrier

Zeus’un ölümlü oğlu Perseus’un dünyayı ve cenneti yeraltı yaratıklarına karşı koyarak korumasını anlatan epik film Clash of the Titans, görsel efektleri ile dikkat çekiyordu. Filmde Perseus’u canlandırdan Sam Worthington’a Zeus rolünde Liam Neeson, Hades rolünde ise Ralph Fiennes eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.8/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Liam Neeson Filmleri 

Wrath of the Titans | 2012, Jonathan Liebesman

Clash of the Titans’ın devam filmi, 2 yıl sonra farklı bir yönetmenden gelmişti. Bu kez Perseus, babası Zeus’u Ares ve Hades’in elinden kurtarmaya çalışıyor; Sam Worthington, Liam Neeson ve Ralph Fiennes aynı rollerini ikinci filmde de sürdürüyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.7/10

Hercules | 1997, Ron Clements & John Musker

Listemizin animasyonu Disney’den: Yunan mitolojisinin en tanıdık kahramanlarından, Zeus ve Hera’nın güçlü oğlu Herkül’ün ölümsüzlüğü kazanmak için kahramanlığını kanıtlaması gerektiği filmde Herkül’ü Hades’e karşı koyarken izlemiştik. Filmde Herkül’e eşlik edenler arasında uçan atı ve arkadaşı Pegasus, satir yardımcısı Phil ve aşık olduğu Meg bulunuyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Mighty Aphrodite | 1995, Woody Allen

Daha önce, Woody Allen’ı oyuncu olarak izleyebileceğiniz 10 film listemizde yer verdiğimiz Mighty Aphrodite’te yönetmen filmini Yunan mitolojisinden Oedipus’un hikayesine bağlamakla kalmıyor, filminde kendisine Yunan tragedyalarındaki gibi bir Yunan korosu eşlik ediyordu. Woody Allen New Yorklu bir spor yazarını, Lenny’i canlandırıyordu. Evlatlık oğlunun dahi olduğunu öğrenince onun gerçek annesinin izini sürmeye başlayan Lenny’i bekleyen sürpriz, aradığı annenin bir fahişe ve porno yıldızı olmasıydı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: Woody Allen’ı Oyuncu Olarak İzleyebileceğiniz 10 Film 

Jason and the Argonauts | 1963, Don Chaffey

Yunan mitolojisine göre Truva Savaşı öncesinde yaşamış kahraman bir denizci topluluk olan Argonotlar’ın hikayesini anlatan Jason and the Argonauts, Altın Post’un peşindeki Jason’ın maceralarına odaklanıyor. Todd Armstrong’un Jason’ı canlandırdığı film ile aynı adı taşıyan 2000 yapımı bir televizyon filmi de bulunuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Ulysses | 1954, Mario Camerini

Homeros’un en büyük destanı Odysseia’dan uyarlanan 1954 yapımı film, Kirk Douglas’ın canlandırdığı Ulysses’in on yıl süren savaşın ardından evine dönme çabalarını ve yolda karşılaştığı farklı dünyaları konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri