İtiraf ediyorum, vegan olduktan sonra aklıma gelen ilk sorulardan biri “Ama ben şimdi nasıl sushi yiyebilirim?” olmuştu. Araştırmalara başladığımda karşıma hemen YUZU Taste of Nature çıktı. İstanbul’un tek, %100 vegan Uzak Doğu mutfağına sahip YUZU, artık Moda’da!

YUZU Taste of Nature
YUZU Taste of Nature | Fotoğraf: Instargam / yuzu_taste_of_nature

YUZU, Moda Konum

Mekanın sahibi, ODTÜ Psikoloji mezunu Ayça Konuralp, ailesiyle birlikte 8 yıldır vegan bir yaşam biçimi benimsemiş. Vegan olduktan sonra yurt dışı seyahatlerinde de en çok vegan Uzak Doğu yemeklerini denemeyi seven Ayça, restoran açmaya karar verdiğinde İstanbul’da hiç bulunmayan bir konsept olarak %100 vegan Uzak Doğu mutfağı restoranı açmaya karar vermiş.

Ayça Konuralp, YUZU Moda
Ayça Konuralp, YUZU Moda | Fotoğraf: Gonca Kübra Pehlivan

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Pehlivan’dan Vegan Olma Hikayesi

Karaköy’deki şubesini @veganolurken ile keşfettiğim YUZU, beklentilerimin de üzerinde çıkmış, sushi sevmeyenlere bile sushiyi sevdireceğini düşündüğüm bir yer oluvermişti. YUZU’nun Moda’ya taşınacağını duyduğumdaysa sevinçten havalara uçmuştum ve uçarak da orayı keşfetmeye gitmiştim.

Vegan Sushi ve Pancarlı Bun
Vegan Sushi ve Pancarlı Bun | Fotoğraf: Gonca Kübra Pehlivan

Öncelikle Vegan Sushi Menü 1 ve Vegan Köfteli Pancarlı Bun Ekmeği tadımı yaptık. Vegan Sushi Menü 1’in içerisinde Tofu Maki, Goma Wakame Maki, Köz Biber Maki, Salatalık Maki, Takuan Nigiri, Sebze Gunkan, Frenk Soğanlı California ve Ispanaklı California bulunuyor. Pancarlı bun ekmeğinin içinde bulunan bezelye granüllü YUZU sebze köftesinin de denemeye değer olduğunu söyleyebilirim.

Gyoza, Sıcak Tempeh Roll, Vegan Köfteli Ispanaklı Bun
Gyoza, Sıcak Tempeh Roll, Vegan Köfteli Ispanaklı Bun | Fotoğraf: Gonca Kübra Pehlivan

Sonrasında ek olarak Vegan Gyoza, Sıcak Tempeh Roll ve Vegan Köfteli Ispanaklı Bun denedik. Bu üçlünün tadına mutlaka ama mutlaka bakmanızı tavsiye ediyorum.

Raw Pasta
Raw Pasta | Fotoğraf: Gonca Kübra Pehlivan

Kapanışı kahve eşliğinde badem, kaju, misket limonu, vanilya ve matcha içerikli Çiğ Pasta ile yaptık. Tertemiz içerikli bu pasta, ekşi tatlı tadıyla damakta kalıyor ve paylaşıldığında da hiç pişman etmiyor.

Uzak Doğu mutfağının vegan yorumunun bu kadar başarılı yapılmasına inanamayacağınız YUZU’yu artık Moda’da keşfedebilirsiniz. Son olarak, yakında kahvaltı için bun ekmeklerini değişik seçeneklerle bulabileceğimizi de duyurmaktan mutluluk duyarım.

YUZU Instagram

Kapak fotoğrafı: @yuzu_taste_of_nature

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan İstanbul Vegan/Vejetaryen Restoranlar