Canlandırdığı o muhteşem rollerde sanki her şey gerçek hayatta olup bitiyor, sanki bir oyun izlemeye gelmemişsiniz ve karşınızda da bir oyuncu yok hissini bize en çok yaşatan insan… Son yıllarda adından çok bahsettiren ama bir o kadar da mütevazı… Sanatın her yönünde bir yeteneği var diyebiliriz Zerrin Tekindor için. Bu zamana kadar yaptığı her işi beğeni ile takip etmişimdir. Yılların tiyatro oyuncusu olmasına rağmen hepimiz onu gerçek anlamda ilk olarak Aşk-ı Memnu’ nun güçlü, hüzünlü, güzel matmazeli olarak, sonra da Kuzey Güney’in ‘Kuaför Gülten’i olarak tanıdık. Zerrin Tekindor, aslında sanatın en büyük iki dalında da yetenekli bir insan ama biz bu ikinci kulvardaki yeteneğini pek bilmiyoruz. Bu yüzden bu seferki yazımda tiyatrodaki muhteşem yeteneğinden değil de resimlerini yazmak istedim.

zerrin tekindor
zerrin tekindor

Tekindor’un resimleri şu sıralar (7-10 Kasım tarihleri arasında) düzenlenen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’da olacak. Zerrin Tekindor bir kısmını atölyeye çevirdiği salonunda muhteşem işler çıkarıyor. Aslında önceden kendi atölyesi varmış ama boyaların ve tuvallerin hep elinin altında olmasını istediği için atölyeyi evine taşımış. Küçüklüğünden beri aslında en büyük hayali ressam olmakmış. Tiyatroyla uğraştığı süre boyunca resim de hep aklındaymış. Tekindor, ‘Dekorlar ve sahneler bana hep resim geldi.’ diyor.

zerrin tekindor

Tekindor, genellikle kadın yüzleri üzerinde çalışıyor. Kabarık saçlı, takma kirpikli, bol makyajlı… Resimlerindeki karakterler Tim Burton’ın gotik karakterlerine benzetiliyor.  Tarzı için fantastik figüratif tanımı yapılabilir. Teatral bir yaklaşımla görsellik ön plana çıkarmak istenmiş. Zaten resimlere de ilk bakıldığında çok çarpıcı geliyor insana.

zerrin tekindor

Tekindor’un  bu muhteşem resimlerini Contemporary İstanbul’da  Galeri Selvin bölümünde görebilirsiniz. Ama fuarı kaçırırsanız asla üzülmeyin çünkü Tekindor’un  9. sergisi  25 Kasım’da Arnavutköy Galeri  Selvin’de olacak.

Galeri Selvin Adres: Dere Sokak No:3 Arnavutköy, Beşiktaş / İstanbul – 0212 263 7481

zerrin tekindor