Size bir sorum var; zihninizi nasıl boşaltıyorsunuz? Müzik dinleyerek mi, kitap okuyarak mı, gezerek mi, film izleyerek mi? Peki şimdi ikinci soru geliyor; zihninizi gerçekten boşaltabildiğinize inanıyor musunuz? Ben uzun zamandır bu sorunun peşindeydim. Zihnimde sürekli düşünceler, konuşmalar, hiç susmayan biri varmış gibiydi. Masaj yaptırırken bile akşama ne yemek yiyeceğimizi, yarın ne giyeceğimi ya da buzdolabında nelerin eksik olduğunu düşünüyordum. Bu da haliyle epey yorucu oluyordu. Son zamanlarda denediğim iki şeyin beynimde o çok konuşan diğer beni susturduğunu gördüm. Zihninin sesini kısmak isteyenlere önerilerimden biri yoga ve meditasyon; diğeriyse resim ve heykel yapımı kursları.

Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler
Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler | Fotoğraf: Unsplash / Alina Grubnyak

Yogaya Dair Ön Yargılarınızı Kırın

Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler, Flov Studio
Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler, Flov Studio | Fotoğraf: Instagram / @flovstudio

Yoga ve meditasyon ile ilk defa 1 ay önce tanıştım. Biraz sakinleşmeye ihtiyacım olduğunu hissettiğim dönemde kendime yeni yıl hedefi koymuştum. Evime ve işime yakın yoga stüdyolarını araştırmaya başladığımda Flov Studioyu keşfettim.

Ben enerjik ve aktif spor dallarından hoşlanan biri olduğum için biraz ön yargıyla gittim ve ön yargılarımı tam anlamıyla kırdığım 1 ay yaşadım. Çünkü herkesin pilates yapmasına ya da fitness salonlarını doldurmasına gerek olmadığını anladım. Yoga da dersine göre yer yer fazlaca terletiyor ve zorlayıcı olabiliyordu.

Bedeninizi esnetirken nefes alıp verişinizle değişimin gücünü yaşıyorsunuz, esnek olmak ya da güçlü olmak zorunda değilsiniz. Zaman içinde kaslarınız esniyor ve bedeniniz güçleniyor. Aslında hep bu ön yargılarımız bizi aşağıya çeken… Ayağımıza takılıp yeni bir şey deneme konusunda güvenimizi kırıyorlar. Belki de denemeden bilemeyeceğimiz şeyler hayatımızı değiştiren dönüm noktalarımız ya da Japon felsefesine göre yaşama amacımız; ikigaimiz. Hedef koymanın, hedefime ulaşmanın, yeni bir şey denemenin ve denediğini sevmenin huzuruyla ikinci ay kaydımı yaptırdım. Yoga benim ikigaim mi henüz bilmiyorum ama her derse koşa koşa gittiğimi söyleyebilirim.

Meditasyonda Uyumak Ya Da Uyumamak

Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler, Meditasyon
Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler, Meditasyon | Fotoğraf: Pinterest

Flov’da yoga dışında bu 1 ay içinde meditasyonla da tanıştım. İlk meditasyon dersim hayal kırıklığıydı çünkü ilk derste uyuyakaldım. Seans sonunda sınıfta herkes deneyimlerini paylaşırken ben utancımdan tek kelime bile etmek istemedim ama dürüst bir insan olarak ders çıkışında hocayı yakalayıp uyuduğumu itiraf ettim. Çok normal olduğunu söyleyince çok rahatladım. Meditasyon esnasında eğitmen sizden nefes alıp verişinize odaklanmanızı istiyor. Loş ve sessiz bir ortamda gözleriniz kapalı şekilde eğitmenin yavaşça konuştuğu yönlendirme cümlelerini dinliyorsunuz. Uyumak için bundan daha iyi bir ortam olabilir mi? Uyumak her ne kadar normal olsa da aslında sizden beklenen uyumamanız. Zamanla ve pratik yaptıkça uykuya geçmeyle uyanık olma arasında o ince çizgide kalıp medite olmaya başlayabiliyormuşsunuz. Henüz tamamen anda kalmayı beceremesem de yoga ve meditasyon derslerinden sonra zihnim, vücudum, kalbim yani kendim için iyi bir şeyler yapmış olmanın huzuru içindeyim ve bu his gün içindeki tüm kararlarıma yansımış durumda. Zihin temizliği konusunda önemli bir adım attığımı düşünüyorum.

Masterpiece’de Zamanı Birkaç Saat Durdurun

Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler Heykel Atölyesi
Zihninin Sesini Kısmak İsteyenlere Öneriler, Heykel Atölyesi| Fotoğraf: @stmasterpiece

Meditasyon ve yoga deneyimim bir kenarda dursun. Kafanızdaki gürültülü radyonun sesini sanata yönelerek susturmayı da deneyebilirsiniz. Çöp adam çizemeyenlerin başkanı olarak Masterpiece’in birkaç saat süren resim ve heykel kurslarına gittim. Masterpiece; sanat, müzik ve keyif mottolu bir deneyim alanı. Farklı kurslar ve workshop’lar düzenleyen bir ekip tarafından yönetiliyor. İki yeri var; biri Maslak’ta diğeri de Galata’da. Kurs saatlerinde istediğiniz yiyeceği ve içeceği yanınıza alıp eğitmenlerin yönlendirmeleriyle yaptığınız işe odaklanıyorsunuz. Masterpiece’te gittiğim kurslarda zihnen büyük bir rahatlama hissettim. Resimde hiç başarılı olduğumu düşünmezdim ama çok da kötü olmadığımı gördüm. Daha önce elime hiç maske yapmak dışında kil almamıştım; kile dokunmanın ve ona şekil vermenin ne kadar rahatlatıcı olduğunu anladım. Sıfırdan bir resim ya da saksı yapmanın ne kadar keyifli bir etkinlik olduğunu kavradım. Kendi yaptığım resmi ve saksıyı alıp kapıdan çıkarken daha özgür ve daha rahat olduğumu hissettim.

Resim Atölyesi, Masterpiece
Resim Atölyesi, Masterpiece | Fotoğraf: Instagram / @renklicift

Hayatta şifa bulmak, dinlenmek, sakinleşmek için bir sürü seçenek var. Siz kendinize iyi gelen şeyi henüz bulamadıysanız benimkilere bir göz atmanızı öneririm. Anda kalmak oldukça zor, ben hala zorlanıyorum ama günden güne daha iyi olduğumu hissediyorum. Yüzde yüz değil elbette; ama beni yoran iç sesler artık daha kısık sesle konuşur oldu. Kendi adıma iç huzurumu yakaladığım bir döneme geçtim. Sizin beyninizde de sonu gelmeyen konuşmalar oluyor mu? Bugüne kadar çözüm arayıp bulamayanlar şifayı sanatta ya da yogada bulmayı denediler mi? Cevabınız her ne olursa olsun umarım kendinize en iyi gelen şeyi en kısa zamanda keşfedersiniz. Bol şans!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / RKTKN

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Meditasyon ve Yoga Belgeselleri