Güçlü ve alanında uzman markaların sektöre taze kan getirecek genç nesilleri destekleyen projeler ürettiklerini görmek çok güzel! Mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde genç şefleri teşvik etmek isteyen Metro Türkiye, Dude Table organizasyonu ile genç şefleri “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’na” davet ediyor.

Dünyaca ünlü şef Dan Barber’ın da dediği gibi sürdürülebilirlik, geleceğe bakarken geçmişe ve şimdiye saygı duymaktan geçiyor. Mutfakta gıda atığını azaltma, sürdürülebilir malzemeler kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde genç şefleri teşvik etmek isteyen Metro Türkiye, Dude Table tarafından organize edilen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın” ana sponsorluğunu üstleniyor. 6 Kasım’a kadar başvuruların devam ettiği yarışma, bu yıl “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” teması etrafında şekilleniyor. Otuz üç yıldır Türk mutfak kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalıştıklarını belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” ile Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçilerini aradıklarını paylaşıyor. Yarışmanın en heyecanlı kısmı ise tabii ki ödülünde saklı. Finale kalan üç genç şef, atıksız mutfak konusunda eğitim almak üzere Avrupa’ya doğru yola çıkacak! O zaman, köklerimizle bağ kurarken daha iyi bir gelecek için mutfaktan yola çıkan 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın detaylarını inceleyelim!

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması Jüri Üyeleri – İsokyo

2022’de yarışmanın kazananı genç şeflerden Şafak Erten’in mutfak şefliğini üstlendiği İsokyo’da gerçekleşen yarışma lansmanında, Metro Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünlerinin de yer aldığı atığı azaltılmış bir menü sunuldu. Jüri üyeleri ve  Metro Türkiye CEO’sunun da katıldığı lansmanda yarışmaya dair aktarımlarda bulunuldu.

Yarışma kapsamında Türk mutfağını geleceğe taşıyan üç genç, yurt dışında atıksız mutfak teknikleri uygulayan şefler ile tanışma fırsatı yakalıyor ve bu şeflerden sürdürülebilir mutfak üzerine eğitim alıyorlar. Genç şeflerin sürdürülebilir uygulamaları görüp vizyonlarını geliştirmesine alan açmak isteyen yarışmanın jüri koltuğuna Gastronometro Direktörü Maximilian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci-Gastronomi Yazarı Ebru Erke, şehrin dikkat çeken isimlerinden Hodan Kurucu Şefi Çiğdem Seferoğlu, Divan Corporate Executive Şefi Giancarlo Gottardo ve İstanbul’da bahçeden sofraya anlayışı ve sürdürülebilir mutfağı ile tanınan Casa Lavanda’nın Kurucu Şefi Emre Şen oturuyor.

Yarışma, 18 – 35 yaş arası bütün genç şeflerin katılımına açık bir şekilde ilerliyor. Adaylar, atıksız mutfak ilkelerine bağlı ana yemek kategorisinde hazırladıkları yemek tariflerini buradan başvuru yaparak 6 Kasım’a kadar iletebiliyor. Başvurular arasından yarışmaya katılacak 10 aday; gastronomi üzerine alınan eğitim, mutfak deneyimleri, atıksız reçetelerdeki yaratıcılık ve teknik, Türk mutfağı ile olan ilişkiler gibi kriterler üzerinden 13 Kasım’da belirleniyor. Seçilen 10 aday, 2022’de düzenlenen yarışmanın kazanan şefleri ve Gastronometro şefleri ile 20 Kasım’da dijital mentorlük seansında buluşuyor. Yarışma, 7 Aralık’ta on yıldır genç şeflere yönelik atölye çalışmaları düzenleyen Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da gerçekleşiyor. Yarışma için on genç aday; başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere 3 yemekten oluşan menülerini Metro Türkiye’nin önderlik ettiği sürdürülebilir gıda projesinden ilham alarak tasarlıyor. Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçisi olarak seçilecek 3 şefin yemeklerinde; lezzet, teknik, sunum, atıksız reçetelerin yaratıcılığı, yerel ve coğrafi işaretli ürün kullanımı, çalışma disiplini ve hijyen kriterlerine bakılıyor. Sona kalan 3 genç şef, atıksız mutfak konusunda eğitim almak üzere Avrupa’ya doğru yola çıkıyor!

Köklerini yaratıcı teknikler ile harmanlarken gıdanın geleceği için sürdürülebilir adımlar atmaya hazır olan genç şefleri “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’na” başvurmak için 6 Kasım’a kadar buraya davet ediyoruz. Şimdiden bol şans!