66. Grammy Ödülleri, bu yıl 4 Şubat tarihinde Amerika’nın Los Angeles eyaletinde Crypto.com Arena’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Tören öncesi, yarışacak bazı kategorilere bir göz atalım.

Her ne kadar Grammy ödülleri benim için çok şey ifade etmese de müzik dünyasının en prestijli ödülleridir. Bu yıl adaylara baktığımızda, 9 adaylıkla R&B müzisyeni SZA öne çıkarken hemen arkasından 7 adaylıkla indie – folk müzik sanatçısı Phoebe Bridgers geliyor. Onları 6 adaylıkla Taylor Swift, Miley Cyrus ve Billie Eilish takip ediyor. Bu arada Taylor Swift, yılın şarkısı dalında 7. Kez aday gösterilen ilk isim oldu.

youtube play youtube play

Yılın albümü dalında adaylar, SZA – Sos, Taylor Swift – Midnights, Boygenius – The Record, Olivia Rodrigo – Guts, Lana Del Rey – Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Janelle Monae – The Age Of Pleasure, Jon Batiste – World Music Radio ve Miley Cyrus – Endless Summer Vacation. Bunların içinde benim seçimim ise Lana Del Rey’in albümü olurdu.

youtube play youtube play

Yılın şarkısı adayları ise, Billie Eilish – What Was I Made For?, Jon Batiste – Butterfly, Dua Lipa – Dance The Night, Miley Cyrus – Flowers, Olivia Rodrigo – Vampire, Lana Del Rey – A&W, SZA – Kill Bill, Taylor Swift – Anti Hero. Bu dalda benim favorilerim, Billie Eilish ve Miley Cyrus’ın parçaları.

youtube play youtube play

En iyi yeni sanatçı dalında Ice Spice, Coco Jones, Gracie Abrams, Fred Again, Noah Kahan, Jelly Roll, Victoria Monet ve The Ward And Treaty’i görüyoruz. Genellikle R&B müzisyenlerinin ağırlıklı olduğu bu dalda benim favorim blues, soul, rock karışımı müziği ile karı kocadan oluşan Amerikalı ikili The Ward And Treaty. Son albümleri olan Lover’s Game, içinde bulunan “Ain’t No Harmin’ Me”, “The Best That I Have” gibi güzel parçalarla göz atılması gereken bir albüm. 

youtube play youtube play

James Blake – Playing Robots Into Heaven, Fred Again.. – Actual Life 3 (January 1 – September 9), The Chemical Brothers – For That Beautiful Feeling, Kx5 – Kx5 ve Skrillex – Quest For Fire ise en iyi elektronik dans albümü adayları. Bu kategoride benim seçimim The Chemical Brothers. En iyi country şarkısı adayları, Morgan Wallen – Last Night (Apple Music’in en çok dinlenen parçalar listesinin zirvesindeydi), Chris Stapleton – White Horse, Tyler Childers – In Your Love, Brandy Clark – Buried ve Zach Bryan Ft. Kacey Musgraves – I Remember Everything. Bu dalda benim oyum 2023’ün en beğendiğim albümlerinden birine imza atan Chris Stapleton ve parçası “White Horse”a gider.

youtube play youtube play

En iyi rock şarkısı dalında yarışanlar, Boygenius – Not Strong Enough, Queens Of The Stone Age – Emotion Sickness, The Rolling Stones – Angry, Olivia Rodrigo – Ballad Of A Homeschooled Girl ve Foo Fighters – Rescued. Burada hem Queens Of The Stone Age, hem de Foo Fighters’ın albümlerini beğensem de efsane grup The Rolling Stones’un “Angry” parçası favorim.

youtube play youtube play

En iyi alternatif müzik albümü adaylarına baktığımızda güzel albümler görüyoruz. Arctic Monkeys – The Car, Gorillaz – Cracker Island, Boygenius – The Record, PJ Harvey – I Inside The Old Year Dying ve Lana Del Rey – Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd. Burada Pj Harvey, Lana Del Rey ve Gorillaz’ın albümlerini baya sevmiştim, ancak Arctic Monkeys’in The Car albümü benim için bir tık öne çıkıyor. 

youtube play youtube play

Disturbed – Bad Man, Metallica – 72 Seasons, Spiritbox – Jaded, Ghost – Phantom Of The Opera ve Slipknot – Hive Mind parçalarının yarıştığı en iyi metal performansı dalında Iron Maiden parçası “Phantom Of the Opera”yı orjinaline bağlı kalarak çok güzel bir şekilde yorumlamış olan Ghost benim favori ismim oldu.

youtube play youtube play

Son olarak en iyi rock albümü adaylarına bir göz atalım. Greta Van Fleet – Starcatcher, Metallica – 72 Seasons, Foo Fighters – But Here We Are, Paramore – This Is Why ve Queens Of The Stone Age – In Times New Roman… albümleri bu kategorinin adayları. Benim seçimim Greta Van Fleet, Foo Fighters ve Queens Of The Stone Age’in albümleri arasında burun farkı ile Queens Of The Stone Age’in In Times New Roman… albümü olurdu. Bütün seçimlerim tamamen kendi beğendiklerim, favori olup olmadıklarına göre yorum yapmadım diyerek yazıyı burada bitiriyorum. Hoşça kalın…

Kapak Fotoğrafı: Pitchfork

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın Yeni Çıkan Albümleri