Moda insanlığın aynasıdır denebilir. Toplumların yaşayış biçimleri ve gelenekleriyle ilgili ipuçlarını, o dönem yaşamış insanların giyimlerinde bulabiliriz. Zamanla değişen yaşam şartlarıyla birlikte modada değişmiş, gelişmiş günümüze kadar gelmiştir ve önümüzdeki yıllarda da değişmeye devam edecektir. Gelin 70’lerden günümüze kadın modası ve değişkenlerine bir göz atalım.

70’lerden Günümüze Kadın Modası

Modanın Özgür Ruhu 70’ler

1960’lı yılların sonlarında doğan hippie kavramı, 70lerin moda  anlayışını şekillendiren en önemli detayların başında geliyor. Özgürlüğü temsil eden bu akım, bohem ve etnik desenlerin, farklı kültürlerin etkileşiminden doğan kumaş ve dokuların öne çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda feminenliğin de fazlasıyla ön planda olduğu bu dönem, kadınların tabularını yıktığı dönem ve kıyafetler de bunu yansıtıyor. Mini etekler ve diz altı çorapları 70’lerde fazlasıyla görmek mümkün. Aynı zaman da etnik desenli uzun elbiseler, yüksek bel pantolonlar ve ispanyol paçalar da çokça revaçta. Büyük takılar ve küpeleri neredeyse her kombinde gördüğümüz bu dönemde takılar abartılarak kullanılmış. 

80’lerin Aşırılığına Hoşgeldiniz

Kapitalizmin etkisinin fazlasıyla görüldüğü bir dönem 80’ler. Materyalist toplumların çoğalmasıyla birlikte lüks tüketime yönelim artıyor. Dönemin insanları uyumdan ve güzel olanı tercih etmekten ziyade abartıyı tercih ediyor. Hepimizin az çok aklına kazınan 80’ler modası estetikten uzak ve dengenin altüst olduğu bir anlayışıyla karşımıza çıkıyor. Bu dönemde neon renkler çekinmeden kullanılıyor ve bir araya getiriliyor. Bununla birlikte gelen en büyük yeniliklerden biri rahat modellerin fazlasıyla kullanılması. Bol kesimler alt ve üst giyimde çokça kullanırken vatkalar, Ray-Ban gözlük modelleri, taytlar, aerobik mayolar ve tozluklar döneme damgasını vuranlar arasında. Lükse düşkünlükle birlikte 80’lerde giyim markaları inanılmaz derecede önem kazanıyor. Ralph Lauren ve Calvin Klein markaları bunların önde gelenlerinden.

Kendine Has 90’lar

Doksanlı yıllar gerek trendleri gerek de ikonları ile moda dünyasına oldukça etkisi olmuş bir dönem. 80’lerden almış olduğu birkaç trend olsa da çok daha minimal bir anlayış ve sadeliğin ön planda olduğu yıllar. Birçok yeni tasarımcının marka oluşu bu döneme dayanıyor. 80’lerde olduğu gibi yüksek bel kotlar bu dönemde de fazlasıyla kullanılıyor. Deri ceketler, salopetler ve yırtık kotlar dönemin asi ruhunu yansıtırken, bir taraftan çiçek desenli elbiseler ve ekoseler de trendler arasında. Kısa üstler ve omuzları açık bırakma modası ise 90’lardan günümüze yansıyanlar arasında. Bu dönemde her tarza ve her kesime hitap eden bir moda anlayışı hakim. Herkesin kendi tarzını yaratabileceği bir dönem olan 90’lar uyum ve estetik açısından da günümüzle kıyaslandığında dahi oldukça başarılı sayılabilecek bir dönem. “Friends” ise bu dönemin moda anlayışını en iyi yansıtan dizilerden biri.

Bugünün Demodesi ve Belki de Yeni Trend 2000’ler

https://www.instagram.com/p/CEzelvAJMQr/

2000’ler ne kadar yeni bir gibi görünse de 90’ların etkisinde kalan bir dönem. Kısa üstler, ekoseli etekler bu yıllarda da tercih ediliyor. Bunların yanında artık kapri pantolonlar yeni bir trend haline geliyor. Yüksek bel pantolonlar yerini düşük bel pantolonlara bırakıyor ve bol kesimleriyle, yıkanmış ve taşlı görüntüleriyle 2000’lere özgü bir hava kazanıyor. Diğer dönemlerden farklı olarak pantolon üzerine elbise akımı bu dönemde kendini gösteriyor. Rahat giyim açısından da kadife eşofman takımlar, ünlü isimler tarafından tercih edilen parçalardan. Kemer bu yıllarda fazlasıyla kullanılan bir aksesuar haline geliyor. Metalik tokalı kemerler 2000’li yılların başlarında çok popülerken, daha sonraki yıllarda yerini daha kalın kemerlere bırakıyor. Aynı zamanda kısa yelekler her tarz kıyafetin üzerine yapıştırılmış gibi duran detaylar arasında. Üstelik bu dönemin çeşitli trendlerini 2020’de de yavaş yavaş yeniden görmeye başladık.

2010 ve Sonrası

2000’li yıllardan sonra çok da farklı başlangıçlar yapmadığımız bir diğer dönem. Yer yer eski trendler geri geliyor. Neon renkler uyumlu bir şekilde kullanılmaya başlanıyor. Yüksek bel artık herkes tarafından kabul görülmekle birlikte kazaklar ve gömlekler pantolon ve eteğin içine sokularak kullanılıyor. İlerleyen yıllarda pastel renkler yavaş yavaş yüzünü gösteriyor. çantalarda, tişörtlerde hatta pantolonlarda bile zaman içerisinde yerini aldı. Kısa üstler ve göbeği açık bırakma modası geri geldi. Büyük beden pilot ceketlerle birlikte salaş kombinler yapıldı. Boyfriend jeanler, dar paçalara meydan okumaya başladı.

2016 ve devamında yavaş yavaş 90’lı yıllara dönüşler başladı, çiçek desenleri ve mini elbiseler geri geldi. Artık crop top tişörtleri her zamankinden çok tercih ediyoruz. Bunların yanında son dönemlerde bel çantalarının rahatlığı hepimizi kendine alıştırdı. Bisikletçi taytları büyük beden tişörtlerle herkesin dolabında joker parça olma unvanını kazandı. Herkes artık kendi modasını kendisi yaratıyor. Spor ve şık parçalar birleştiriliyor. Artık uyumlu ve estetik görünen her kombin günümüzde tarz kabul ediliyor. Yani 70’lerden günümüze kadın modası pek çok açıdan kendini yenilerken bir yandan da geçmişten aldığı ilham doğrultusunda evriliyor. Dönüşen trendleri takip ederken geçmiş ve günümüz arasında bir köprü kurabilmek ve bunu yaparken keyif almaksa her daim modanın temelinde yatıyor.

Kapak Fotoğrafı: cosmopolitan.com

İlginizi çekebilir: Chic Magger’dan 1800’lerden Günümüze Plaj Modası