Cumartesi günü öğleden sonra rakısı içmek üzere eski bir arkadaşımla buluşuyoruz. Kendisi Tunus Caddesi’ndeki Afitap Meyhanesi’ni o kadar seviyor ki başka bir yere gitme şansımız yok!

Konum

Afitap Meyhane | Fotoğraf: Instagram / interiorsfourteen

İyi ki de gitmişiz diyorum şimdi. Tanıştığım lezzetler hala aklımda, herkese anlattım, biraz da size anlatayım.

Afitap, “güneş ve parlak yüzlü kadın” anlamını taşıyor. Mekanın kurucuları Murat Başpınar ve Zeynel Aksar da iki sene önce Tunus Caddesi’nde açtıkları meyhaneye de bu güzel ismi koymuşlar. Afitap’ın en güçlü yanı ise bizzat Zeynel Aksar’ın hazırladığı mezeleri.

Hafiften çalan bir Müzeyyen Senar şarkısı var fonda. Mekanın ön bahçesinde oturuyoruz, öğlen 16:00 civarı gittiğimiz için yoğun bir kalabalık yok ancak masamız 20:00’den sonra yeni misafirleri için ayrılmış. Not etmeden geçmeyeyim; özellikle hafta sonu akşam Afitap’a gitmek isterseniz iki hafta önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Mekanın sahibi Murat Başpınar, gördükleri yoğun ilgiden oldukça memnun, “Ankaralı dostlarımız buraya huzura, sıcaklığa geliyor. Yüksek sesli müzik veya canlı müzik tercih etmedik, insanlar sohbet etsin, yesin, içsin” diye anlatıyor. Kendisi de bizzat haftanın her günü Afitap’ta keyifle misafirlerini ağırlıyor.

En baştan balık yememeye, sıcak ve soğuk meze çeşitlerinden denemeye karar verdik. Şimdiye kadar gördüğüm en geniş ve dolu meze dolabının yanına gidiyoruz, gerçekten göz kamaştırıcı! Daha sonra Murat Başpınar ile konuştuğumda öğreniyorum, yaklaşık 80 çeşit meze var. Müşterilerin taleplerine göre de çeşitleri güncelliyorlar.

Tavada veya güveçte sundukları çeşit çeşit ara sıcaklar var. Klasik meyhanelerde bulabileceğimiz çoğu meze burada bulunmuyor ya da farklı şekillerde yorumlanıyor. Dört peynirli bostan patlıcanı, deniz ürünleri gözlemesi, sıcak servis edilen sebze kızartması, avokadolu karides, isli midye, köpoğlu ve kavurmalı simit söylüyoruz.

Közlenmiş patlıcan içinde peynirlerle güveçte hazırlanan ara sıcak güzel ve hafif. Kaşık kaşık yeniliyor.

Köpoğlu mezesini de kendilerine göre yorumlamışlar. Kızarmış sebze ve süzme yoğurt karıştırılmış, üzerine çıtır kibrit patatesler koyulmuş bolca, bence çok da güzel olmuş. Hem lezzet hem de patatesin çıtır kalması açısından güzel bir fikir.

Deniz ürünleri gözlemesi diye bahsettiğim ara sıcak, tam anlamıyla bir lezzet bombası! Şahane bir hardal sos ile servis ediliyor, içindeki malzemeler ve kızartma olmasına rağmen çok hafif olması biz meze severleri mutlu ediyor.

img_2937
Sebze Kızartması | Fotoğraf :Canan Keleş

Afitap’ta tatlı olarak kireçte kıtır kabak, ceviz ve dondurma ile birlikte servis ediliyor. Gerçekten muhteşem bir final! Tatlıyı tercih etmeyenler için mevsim meyveleri de masada yerini alıyor.

Afitap’ı özel yapan daha önce hiç yemediğiniz lezzetli mezelere sahip olması, iyi bir hizmet sunması ve uygun fiyat politikası. Gitgide birbirine benzeyen mekanlardan sıkıldıysanız bence Afitap Meyhanesi’ne bir şans verin. Ben, Ankara’da fark yaratmasının sebebini mezelerin tadına bakınca çok iyi anladım.

Tanıtım filmini de mutlaka izleyin!

youtube play youtube play

İlginizi çekebilir: Canan Keleş’ten Mozz: Ankara’daki En İyi Pizzayı Buldum

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan Meze Peşinde: İstanbul’un En İyi Yeni Nesil Meyhaneleri