Uzun hikayeleri, yaşadığımız deneyimleri ve kurduğumuz hayalleri uzun uzun anlatmayı sevsek de, kısa bir sürede çok şey anlatmayı başarabilen, bunu yaparken üslubuyla farklılaşabilenlerin yeteneğine olan hayranlığımızı da gizleyemiyoruz. Söz konusu sinema olduğunda da durum aynı… Uzun metrajlı filmler izlemeyi, üzerlerine konuşmayı ne kadar seviyorsak, kısa filmler de bizim için o kadar değerli. Sadece bizim için de değil tabii; Akbank Sanat, on beş yıldır düzenlediği Akbank Kısa Film Festivali aracılığıyla kısa film üretiminin ve kısa filmlerin ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlatmayı sürdürüyor.

Güzel Bir Haber: Akbank Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı!
Güzel Bir Haber: Akbank Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı!

Geniş bir kitle tarafından takip edilen kısa filmlerin yapımını özendirmek, gösterimini sağlamak ve ülke sinemasına katkıda bulunmak gibi amaçları olan festival, önümüzdeki aylarda, 16 – 26 Mart 2020 tarihleri arasında on altıncı kez düzenlenecek. Ve eğer kısa filmleri sadece tüketenlerden değil, aynı zamanda üretenlerdenseniz, size güzel bir haberimiz var: 16. Akbank Kısa Film Festivali başvuruları devam ediyor!

Kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon fark etmeksizin, süresi 30 dakikayı aşmayan ve 1 Ocak 2019’dan itibaren hazırlanmış bir kısa filminiz varsa, 16. Akbank Kısa Film Festivali‘nde, Ulusal ya da Uluslararası kategoride yarışan filmlerden biri olmak için yapabileceğiniz başvuru için 30 Kasım 2019 Cumartesi gününe kadar vaktiniz var. Belki de En İyi Film ödülünü kazanan filmlerden biri sizinki olabilir ve Ulusal kategoride 30 bin TL, uluslararası kategoride 5 bin USD ödülü kazanabilirsiniz! İşin ucunda sadece para ödülü de yok tabii ki… Ödül kazanmasanız dahi, ülkemizin en köklü ve prestijli kısa film festivallerinden biri tarafından yarışmaya seçilmenin, festivalde izleyici karşısına çıkmanın ve ulusal / uluslararası filmlerin yaratıcı ekipleri ile bir araya gelmenin, daha birçok kısa ve uzun metrajlı film çekecek olan sizin ve kariyeriniz için çok önemli birer adım olacağı şüphesiz.

Akbank Kısa Film Festivali başvuruları, sadece tamamlanmış filminiz için değil. Festivalin yarışma bölümünün yanı sıra, 16. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında, 18 – 20 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Akbank Kısa Film Forum için de henüz senaryo aşamasındaki filminizle başvuruda bulunabiliyorsunuz. Bu bölüm, kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, sinema sektörünün gelişimini desteklemeyi, yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmlerine maddi ve manevi katkı sunarak üretimi teşvik etmeyi amaçlıyor. Ön seçici kurulun aday senaryolar arasından belirlediği sekiz senaryonunun senaristlerinin jüriye yapacağı 15 dakikalık sunumların ardından, en başarılı senaryo Akbank Sanat tarafından 5 bin TL ile ödüllendiriliyor. Akbank Kısa Film Forum başvuruları için de 31 Aralık 2019 tarihine kadar vaktiniz var.

Akbank Kısa Film Festivali ve Akbank Kısa Film Forum için başvuru koşullarına ve başvuru formlarına buradan ulaşabilirsiniz.