Hem daha sağlıklı hem de içinde bulunduğumuz koşullarla uyumlu olması sebebiyle evde yemek yapma alışkanlığını artık kazandık. Yine de özellikle bir ‘millenial’sanız düdüklü tencere çekincesi nedeniyle bazı tarifleri denemekten kaçınıyor olabilirsiniz. Tam da bu noktada size iki güzel haberimiz var birincisi; yalnız değilsiniz. İkincisi ise, artık yeni nesil düdüklü tencereler, sofralarımızın vazgeçilmez yemeklerini kolay ve pratik şekilde tek tencere ile hazırlamayı mümkün hale getiriyor. O halde gelin sizi Arçelik Gurme Şef ile tanıştıralım.

Arçelik Gurme Şef

Yemek pişirmek, mutfakta zaman geçirmek gerçekten çok keyifli değil mi? Ancak, yoğun çalışma temposu içerisinde yaşadığımız zamanın darlığı dilediğimiz yemekleri en lezzetli şekilde pişirmemize engel olabiliyor. İşte Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici de burada devreye giriyor ve çok fonksiyonlu programlarıyla farklı mutfaklardan onlarca lezzeti kolaylıkla hazırlamamıza aracı oluyor. Gurme Şef ile yapabileceklerinizin arasında kuru fasulyeden tandıra, yoğurttan reçele her damak tadına hitap edecek pek çok tarif var.

Tariflere geçmeden önce Gurme Şef‘in onlarca özelliğinden bizim en çok ilgimizi çekenlere göz atalım:

  • 10 Farklı Otomatik Yemek Programı: Düdüklü Et / Tavuk Programı. Düdüklü Baklagiller. Tandır Programı. Yahni / Tencere Yemeği Programı. Sote Programı. Kısık Ateşte Yavaş Pişirme Programı. Buharda Pilav Programı. Yoğurt Programı. Reçel Programı. Poşe Programı.
    Gurme Şef‘in yukarıda saydığımız 10 farklı otomatik pişirme programı sayesinde gurme lezzetlerin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Dilediğimiz yemeği seçiyoruz, seçtiğimiz yemeğe uygun programı ayarlıyoruz ve gerisini ona bırakıyoruz. 10 farklı pişirme ayarı tek bir tencerede çok amaçlı ve pratik kullanım sağlıyor.
  • Basınçlı Pişirme Özelliği: Belki de en çok ihtiyacımız olan bir özelliği sağlıyor: Zaman tasarrufu. Gurme Şef‘in sensörler ve özel algoritmalar ile konvansiyonel düdüklü tencerelere göre daha güvenli olduğunu hatırlatalım.
  • Tandır Programı: Özel tandır aksesuarı ve programı ile uzun sürede pişen etleri, çok daha kısa sürede ve lezzetli şekilde pişirme imkanı sunuyor.
  • Zamanlayıcı: Başında beklemeyi gerektirmiyor, istediğimiz zamanda pişirme sağlıyor. Şehir hayatının hızına yetişmeye çalışan bizler için harika bir özellik değil mi?
  • Geniş Kapasite: 5.5L haznesi ile hem tek porsiyon hem tüm aileye yetecek miktarda pişirme imkanı sunuyor.
  • Pişirme Performansı: 1100W yüksek gücü ve etkin ısı dağılımı sayesinde yemeklerimiz yanmıyor ve yapışmıyor.
  • Kişiselleştirme İmkanı: Ön tanımlı programlara bağlı kalmaksızın sıcaklık, süre ve basınç ayarlarını kişiselleştirerek kendi pişirme programımızı yaratabiliyoruz.
  • Sıcaklık Ayarı: İlgili programın sıcaklık ayarını kendimiz değiştirebiliyoruz.

Arçelik Gurme Şef ile Tarifler

Bitki bazlı beslenmeye çalışanlardansanız favori tariflerinizden bir tanesi muhtemelen humustur. Ancak humus yapmayı deneyen herkes bilir ki önceden suda bekletilmelerine rağmen pişme konusunda inatçı olan nohutlar bolca zaman ve enerji isterler. Gurme Şef ile bu pişirme sürecini 20 dakikaya indirerek zaman tasarrufu yapmak mümkün. Şimdi ise tarifimize geçme vakti!

Humus

Gurme Şef ile Humus Tarifi

Hazırlanışı: Geniş bir kabın içerisine nohutları alın. Üzerini geçecek kadar ılık su ve 2 yemek kaşığı tuz ilave ederek kabın ağzını kapatın ve 1 gece oda sıcaklığında bekletin. Ertesi gün nohutları 3-4 defa temiz sudan geçirerek fazla tuzundan arındırın. Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’nin haznesine nohutları ve haşlama suyunu alın, ardından yüksek basınçta Düdüklü Baklagiller modunda 20 dk. pişirin. Pişirme işlemi bitince, Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici soğuduktan sonra basıncını tahliye edin ve kapağını açın. Haşlanan nohut ve kalan tüm malzemeleri bir mikser yardımı ile istediğiniz kıvama getirin. Afiyet olsun!

Malzemeler: 1000 gr. nohut, 2000 ml oda sıcaklığında su, 4 yemek kaşığı tahin, 4 diş sarımsak, 1/2 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1/2 limon suyu, 3/4 su bardağı ılık su, 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber

Bademli Yasemin Pilavı

Gurme Şef ile Bademinli Yasemin Pilavı Tarifi

Malzemeler: 1 su bardağı pirinç (yasemin), 1.5 su bardağı et ya da tavuk suyu (kaynar), 100 gr. badem, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 adet defne yaprağı, 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz.

Hazırlanışı: Bademleri temiz bir kaba koyarak üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyin ve kabuklarının yumuşaması için 7-8 dk. kadar bekleyin. Yumuşayan kabukları temizleyin. Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’yi 180 °C’de Sote moduna alın ve içerisine tereyağı ve bademi ekleyip renkleri dönene kadar soteleyin. 4-5 defa temiz su ile yıkayarak fazla nişastasından arındırdığınız pirinçleri hazneye alın ve soteleme işlemine devam edin. Pirinçler şeffaflaştığında kaynar suyu ilave edin. Tuz, karabiber ve defne yaprağını ekledikten sonra Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’nin kapağını kapatın ve Buharda Pilav modunda çalıştırın. Pişirme işlemi bitince, Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici soğuduktan sonra basıncını tahliye edin ve kapağını açın. Afiyet olsun!

Eğer sizi zorlayan et yemekleriyse Gurme Şef’in Tandır Programı sayesinde tencerenin tabanına değmeden, %100 her yere eşit sıcaklık dağılarak pişirilmiş, tek tencerede kolayca hazırlanan yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Büryan ve Dana Kaburga denemeye ne dersiniz?

Büryan Kebabı

Gurme Şef ile Büryan Kebabı Tarifi

Malzemeler: 2 adet kuzu gerdan, 2 adet kuzu incik (arka bacak), 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş tane karabiber, 1 çay bardağı su, 1 yemek kaşığı sıvı yağ (ayçiçek, kanola), 2 su bardağı kaynar su

Hazırlanışı: Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’yi 180 °C’de Sote moduna alın ve içerisine sıvı yağı ilave ederek ısınması için 3-4 dk. kadar bekleyin. Daha sonra hazneye, tuz ve karabiber ile lezzetlendirdiğiniz gerdan ve incikleri ilave edip renkleri koyu hale gelene kadar her bir yüzeyini mühürleyin. Mühürlenen etleri hazne dışına alın. Tandır aparatını hazneye yerleştirin ve kaynar suyu ilave edin. Gerdan ve inciği önce yağlı kağıtla sonrasında da alüminyum folyo kaplayıp aparatın üzerine yerleştirin. Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’yi Tandır moduna alıp 120 dk. pişirin. Pişirme işlemi bitince, Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici soğuduktan sonra basıncını tahliye edin ve kapağını açın. Afiyet olsun!

Dana Kaburga

Gurme Şef ile Dana Kaburga Tarifi

Malzemeler: 4 adet dana kaburga (kemiksiz, kısa boy), 1 adet kereviz sapı, 2 adet havuç, 1 adet orta boy kuru soğan, 5-6 diş sarımsak, 4-5 dal taze kekik, 2 adet defne yaprağı, 8-10 adet arpacık soğanı, 2 yemek kaşığı sıvı yağ (ayçiçek, kanola), 950 ml et suyu (kaynar),2 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş karabiber

Hazırlanışı: Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’yi 180°C’de Sote moduna alın ve içerisine sıvı yağı ilave ederek ısınması için 3-4 dk. kadar bekleyin. Daha sonra hazneye tuz ve karabiber ile lezzetlendirdiğiniz dana kaburgaları ilave edip renkleri koyu hale gelene kadar her bir yüzeyini mühürleyin. Mühürlenen kaburgaları hazne dışına alın. Kabuklarını soyarak rastgele iri küp şeklinde (mirepoix) doğradığınız havuçları, kereviz sapını, kuru soğanı, bütün arpacık soğanlarını ve sarımsakları ilave ederek 4-5 dk. kadar daha soteleyin. Hazneye taze kekikleri, defne yapraklarını tuz ve karabiberi ilave edin. Kaburgaları ve tüm karışımın üzerini geçecek kadar kaynar et suyunu ilave edip yemeğin kefi (üzerinde oluşan köpük) çıkana kadar bir süre pişirin. Kefi bir kevgir yardımıyla temizledikten sonra Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici’yi Tandır modunda yüksek basınca alın 45 dk. kadar pişirin. Pişirme işlemi bitince, Gurme Şef Çok Amaçlı Pişirici soğuduktan sonra basıncını tahliye edin ve kapağını açın. Afiyet olsun!

Gurme Şef ile kafa karıştıran püf noktalar ve pişirme süreçleri çok daha kolay hale geldiğine göre artık daha önce denemediğimiz reçetelere bir şans vermeye, sevdiğimiz tarifleri daha kısa sürede ve pratik bir biçimde pişirmeye hazırız. Peki siz işe hangi tarifle başlayacaksınız?

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.