Bazı filmler ve diziler karanlıkta izlenince güzeldir. Netflix’in Hollanda yapımı ve bol masonik öğeler içeren ilk dizisi Ares de, bunlardan biri. Karanlık gecelerimize merhaba diyen dizinin ayrıntılarına gelin birlikte bakalım!

Ares Netflix
Ares Netflix | Fotoğraf: thebuzzpaper

Öncelikle, küçük bir kuzey ülkesi olan Hollanda’nın seçkin ailelerinin çocuklarından oluşan gizli bir cemiyetle başlayan Ares disizinin, bu tarz gizemli ve kült toplulukları merak edenler için çok keyifli bir yapıt olduğunu söyleyebilirim.

Bilindiği üzere Hollanda’nın büyük bölümü deniz seviyesinin altında bulunuyor. 1287 yılında meydana gelen St. Lucia Seli, ülkede 50 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor ve tarihteki en ölümcül sel felaketlerinden birinin Hollanda’da yaşandığı biliniyor.

Dizide bahsi geçen Ares adlı örgütün merkez binasının altında sır gibi saklanan gizemli bir varlıkla, bu doğa felaketlerinin bir bağlantısı ve Hollanda’nın bu kadar küçük bir ülkeyken nasıl dünyayı yönetenlerin içerisinde olduğu küçük mesajlarla izleyiciye aktarılıyor.

Dizide bolca kullanılan Rembrandt’ın tabloları ve özellikle beyaz kaz yumurtasıyla, bizlere sanat ve mistisizm konularını düşündürten kurgusu öne çıkıyor…. Devamında, her ölüm sonrası ortaya çıkan iğrentiliğin verdiği kusma halinden gelen kanlı sıvı ve büyük kaz yumurtasıyla, içimize oturan yumrunun, nasıl oluyor da vicdanımıza rağmen çıkarlarımızı seçtiğimizi güzel bir dille anlatıyor.

Ares örgütünün seçkin olmayan çocuklarından olan Rosa adlı bir kızcağızın kendi ikbaline karşılık ailesine, dostlarına ve vicdanına karşı verdiği kararlar sonrasında da hızlı yükselişini izliyoruz. Dizinin bölümleri çok uzun olmadığı ve akıcı olduğu için, hatta bir de üstüne tarikatlara dair konuları işlendiği için dizi heyecanla izleniyor.
 

Dizi finaline geldiğimde; aklıma mitolojideki Ares ile Athena’nın mücadelesi geldi. Tıpkı, yer altındaki karanlık varlık ile Rosa’nın ilişkisi gibi. Belki de Ares dizisi gelecek sezonlarda bu mitolojik mücadeleye benzer bölümlerle bizi şaşırtır, ne dersiniz?

youtube play youtube play

IMDb puanı: 5.6 / 10

Kapak fotoğrafı: Instagram / aresseries

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri