Ben dün akşam bir yolculuğa çıktım; upuzun bir İpek Yolu’nu dere tepe düz giderek belki de sadece iki saatte dolaştım. Önce Japonya’da sakin sakin etrafıma bakınırken, aniden kendimi Çin’in devasa coğrafyasında buldum. Sonra, Hindistan’ın kalabalık sokaklarını arşınlamaya koyuldum. En sonunda baharat kokularını içime çekerek dinlenirken, hunharca Mezopotamya’ya ışınlandım. Başım dönmüş, ne yaşadığımı bilmez bir halde yolculuğumu tamamladığımda, iki sakin kelime döküldü dudaklarımdan: “Go Meso!”

-Bu mekan kapatılmıştır.

Japonya’dan başlayıp tüm Asya’yı dolaşan, sonunda da soluğu Mezopotamya’da alan gastronomik bir seyahatin öyküsü Go Meso‘da yemeğe oturmak. İstinye Park‘ta, eskiden Go Mongo‘nun bulunduğu yerde açılmış güzide bir lokantadan bahsediyorum sevgili okurlar.

Japon icadı Yakitori ızgarası mı istersiniz? Var! Çin’in bağrından kopup gelen Wok ocağının hayalini mi kurarsınız? Var! Hindistan’ın Tandoori fırını mı ilginizi çekiyor? Var! Moğol Barbeküsü Go Mongo döneminden beri favori yeme şekliniz mi? Var! Mezopotamya’nın uygarlığa en az yazı kadar önemli bir katkısı olan Taş Fırın’ın hastası mısınız? O da var!

Bunun üzerine söylenecek çok fazla söz, sarf edecek pek fazla süslü-boyalı kelime kalmıyor sanırım. Bu lokantada hiç beklemediğim bir deneyim yaşadığımı ve bu tecrübenin coşkusuyla çiziktirdiğim birkaç satırın sizleri de baştan çıkartmasını diliyor, hiç uzatmadan yediklerimi paylaşmaya girişiyorum.

Birçok Hint lokantasının favori yemeği olan Samosa ile başladık yolculuğumuza. Kaju fıstığı, bezelye, patates ve kıyma ile hazırlanan, naneli yoğurt chutney eşliğinde sunulan, baharatlı Hint börekleri olarak nitelendirebileceğimiz bu lezzetlerin kıymalı olanları, patates baskın olanlardan daha çok hoşuma gitti. Her ne kadar mekanın “Paylaşımlar” adlı menü başlığında yer alıp giriş muamelesi görseler de, bana kalırsa bir hayli doyurucu durumdalar. Bu sebepten, tıkanmamak için dikkat etmenizi öneririm.

SAMOSA

Samosa

Toros dağ otları ve taze kekikli Çukurova usülü mini pideler ile devam ettik. Benim gibi peynirli pide fanatiği olmayan bir adamı bile mutlu edecek derecede keyifli bir tabaktı masayı süsleyen. Azıcık yağlı, ama olsun.

DAĞ OTLU PİDE

Dağ Otlu Pide

İsterseniz abarttığımı düşünün, ama uzun zamandır yediğim en lezzetli lahmacun Go Meso‘da karşıma çıktı sevgili okurlar. Hafif yağlı, acısı yerinde, tam da benim sevdiğim gibi çıtır çıtır bir lahmacundu mideye indirdiğim. Yanında getirdikleri mango salsaya hiç takılmadım. Bu yemekte haber değeri taşıyan kısmın mango salsa olduğunu düşünenler yanılacaklar. Lahmacunun kendisi çok çok lezzetliydi. Malzeme bolluğu da şaşırtıcı bir seviyedeydi.

MANGO SALSALI ANTEP LAHMACUN

Mango Salsalı Antep Lahmacun

Karides, dil balığı ve mantarlı Çin mantısı bir sonraki durağımız olarak sofraya süzülüverdi aniden. Oldum olası sevdiğim bir yemek olan Çin mantısının bu yorumu da gayet hoşuma gitti. Hafif, doyurucu bir yorumdu.

MARIN DUMPLING

Marin Dumpling

Vietnamese Noodle, yediklerim içinde en zayıf halkaydı belki de. Tavuk suyunda haşlanmış, elde açılmış taze ince noodle üzerinde soya ve kıymalı sos ile servis edilen bu yemekte, açıkçası kıymanın tadını pek alamadım.

VİETNAM USÜLÜ NOODLE

Vietnam Usulü Noodle

Yaki, yani taze kimyon ve soya ile marine edilmiş kuzu şiş, yanında getirdikleri pidenin içine dürülüp yenildiğinde olağanüstü patlamalar yarattı damağımda. Tek kelimeyle enfesti. Yumuşacık ve suluydu.

YAKI

Yaki

Konya usülü etli ekmek üzerinde incir vinagrette soslu roka salatası ve rende kaşar peyniri yedik daha sonra. Etli ekmeğin lahmacunumsu bir durumu vardı açık konuşmak gerekirse. Çok beğendim, ama masada hem lahmacun hem etli ekmek, aynı anda doğru bir seçim olmayacaktır, benden söylemesi. Üzerine koydukları malzemeleri etli ekmeğin içine dürüp yemek de ayrı bir keyifti. İtiraf etmeliyim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konya Etli Ekmek

Genç papaya meyvesi, yoğurt ve taze zencefil ile marine edilmiş kuzu but parçaları. Tandoori faslının bu güzide yemeği çok hoşuma gitse de, tavuklu versiyonu çok daha sükse yaptı masada. Chat masala, taze zencefil, taze sarmısak ve deggi mire baharatı ile marine edilmiş tavuk parçalarından oluşan Tandoori Tikka Tavuk‘u kesinlikle tavsiye ediyorum Go Meso’ya gittiğinizde. Öte yandan Peynir, kuzu kıyması ve taze kimyon ile karıştırılmış baharatlı kebap da (Tandoori Kuzu Kebap) ilk ikisinin biraz gölgesinde kalmış bir çalışmaydı. Bana biraz yavan geldi.

KUZU TİKKA

Kuzu Tikka

TANDOORİ KUZU KEBAP

Tandoori Kuzu Kebap

TANDOORİ TİKKA TAVUK

Tandoori Tikka Tavuk

Finali bana olağanüstü keyif veren Mango Sufle ile yaptık Go Meso’da. Mango parçaları ile fırınlanmış suflenin manda sütlü dondurma ve mango sos ile uyumu tek kelimeyle mükemmeldi. Üzerine de bir yasemin çayı çok iyi gitti.

MANGO SUFLE

Mango Sufle

Bütün bu yemekleri yiyebileceğiniz, bence eşi benzeri olmayan bir lokanta Go Meso. Hem Türk damak zevkine uygun, hem de uluslararası mutfakları başarı ile harmanlayan bir macera bu mekanın mutfağı. Kesinlikle denemeye değer diye düşünüyor, gitmenizi tavsiye ediyorum.

Go Meso Adres: İstinye Park Kat:1 Pınar Mah. İstinye Bayırı Cad. No:73 Sarıyer / İstanbul