“Korku cazibeye dönüşebilir. Bahar da plastikle çalışmaya ondan korktuğu için başladı. Petrol bazlı,seri üretilmiş,yapay olan herşeyin sembolü,tüketimin vardığı nihai nokta -plastik bu dünyada yanlış olan herşeyi özetlemektedir .”Ve asla yok olmaz” diye ekliyor Bahar.”

bahar yurukoglu

Nesrin Esirtgen Collection , Bahar Yürükoğlu’nun multimedya işlerinden oluşan ilk uluslararası kişisel sergisinin açılışını 30 Nisan akşamı gerçekleştirdi.

“Kendi Adını Taşıyan” isimli sergi; mekana özel yerleştirme, fotoğraf ve video işlerinden oluşuyor. Küratörlüğünü Berçin Damgacı’nın gerçekleştirdiği sergi mekana tamamen yayılan işler ile izleyiciyi büyülüyor.

bahar yurukoglu 1

Sergi alanına girdiğinizde kendinizi bir manzaranın içinde , doğada , galaksidehissediyorsunuz. Pleksiglass malzemelerin düzenlenmesi ve video ile görsel olarak zenginleştirilmesiyle oluşan çalışması sürekli farklılaşıyor. Bu farklılaşma milyonlarca olasılığı beraberinde getiriyor. Tıpkı doğa gibi hareket ediyor,gün gibi doğuyor , gece gibi kapanıyor ve kendini tekrarlıyor. Tek tek fotoğrafı çekilse milyonlarca sanat eseri çıkarma ihtimali doğuruyor ; tıpkı doğanın kendisi gibi.

bahar yurukoglu

Sergide fotoğraf çalışmaları da mevcut.Bu çalışmalarda da varlığı sorgulayan işler olduğunu hissettim. Var olan varlığını yansıma, renk ve boyut olarak hissettiriyor. Gerçek olanı hangisi sorusunu uyandırıyor .

bahar yurukoglu

Video çalışmasında manzara görüntülerinden faydalanarak var olan bir odanın duvarlarını ara sıra hissettiriyor ve var olan oda perspektifine yeni düzlemler ekleyerek farklı boyutlar farklı sınırlar yaratıyor. Oldukça dinlendirici bir iş sonunda da varlığı sorguluyor gibi hissettim.

bahar yurukoglu 2

Bahar Yürükoğlu ABD doğumlu, Boston’da yaşayan bir sanatçı. Uluslararası ilk sergisi olan “Kendi Adını Taşıyan” sergisini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Sergi Mısır Apartmanı Nesrin Esirtgen Collection’da 6 Haziran 2014’e kadar görülebilir.

bahar yurukoglu

Sanatçının kişisel web sitesinde diğer çalışmalarını görebilirsiniz.