Siz de benim gibi otelde vakit geçirmeyi pek sevmiyor ve gittiğiniz yerin kültürünü ve değişik mekanlarını keşfetmeyi daha çok seviyorsanız Bali’de Seminyak bölgesini tercih edebilirsiniz. Burada daha çok butik oteller yer alıyor. Etrafta birçok restoran ve butikler bulabileceğiniz bir bölge. Oteller ve yeme-içme mekanları oldukça modern ve temiz. Yol üzerinde gireceğiniz herhangi bir yerde bile çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Yapılar her ne kadar modern olsa da Bali halkı Hindu kültürünü fazlasıyla yansıtıyorlar.

thebistrot-2

Otele yerleştikten sonra Seminyak’ı keşfetmek için dolaşırken tesadüfen keşfettiğimiz The Bistrot hem mekan tasarımı hem de lezzet olarak oldukça başarılı, burgerlerinin tadı hala damağımızda diyebilirim. Büyük cam kapılı girişi, yüksek tavanı ve taş zemini sanki New York’ta etkileyici bir lofta giriyormuşsunuz hissi veriyor. Girişte sağ tarafta kalan tuğla duvarın üzerindeki ahşap raflarda duran antika ve Bali’ye özgü el sanatı ürünler , vintage mobilyalar ve sıkça kullanılan ahşap bu endustriyel mekanın atmosferini çok sıcak ve rahat bir hale dönüştürmüş. Yemeğinizi yedikten sonra güzel bir kahve veya içki içebileceğiniz keyifli bir mekan The Bistrot.

thebistrot-3

The Bistrot Adres: ‪Jalan Kayu Aya 117 | (in front of Red Carpet) Seminyak, Bali – +62 361 738308

Bali’de görülmesi gereken birçok enteresan tarihi yapı bulunuyor, Uluwatu, Pura Besakih, Tanah Lot tapınakları bunlardan bazıları. Mesafeler birbirine uzak olduğu ve toplu taşıma pek yaygın olmadığı için turistler genellikle günlük motor kiralıyor veya şoförlerle anlaşıyorlar. Araçlar sağdan direksiyonlu olduğu için trafikte ülkemize göre ters yönden ilerliyor, bu nedenle motor kiralamak yerine tatil süreniz boyunca sizi istediğiniz saatlerde otelinizden alıp sonra tekrar geri bırakacak bir şoförle anlaşabilirsiniz. Bütün gün sizi her yere götürüp, gittiğiniz yerlerde sizi beklemelerine rağmen fiyatlar oldukça uygun. Bir de şoförünüz geneli güler yüzlü ve sevecen olan Balililerden biri ise çok şanslısınız! Biz tatilimiz süresince bizimle birlikte olan Ketut sayesinde Bali’nin tarihi ve yaşam kültürü hakkında pek çok şey öğrendik. Tabii havanın sıcaklığı ve uzun mesafeler sonucunda yorgun düşmeniz mümkün, bir şeyler içip rahatlamak isterseniz okyanus kenarında muhteşem bir konuma sahip olan KU DE TA’ya uğrayın mutlaka. Özellikle akşamüstü birşeyler içip güneşin batışını seyretmek çok keyifli.

KUDETA-3

Bali’nin Philippe Starck’ı olarak anılan fransız mimar Fredo Tafin’in tasarladığı mekanın restoran kısmı da oldukça çağdaş ve modern. Restoran kısmından sahile kadar atmosferin aynı enerjiyle size yansıması mekanı zamansızlaştıran bir detay olmuş. Akdeniz mutfağının ağırlıkta olduğu restoranın yemekleri başarılı. Güzel bir ambians, iyi müzik ve lezzetli yemek için KU DE TA iyi bir seçim.

kudeta-2

KU DE TA Adres: ‪Jalan Kayu Aya No.9 Seminyak, Bali – +62 361 736969

SONY DSC

Hint okyanusun kıyısında bir diğer mekan olan Potato Head Beach Club’ı ise Endonezyalı ünlü mimar Andra Matin tasarlamış. Roma’da bulunan Kolezyum’un eliptik cephesinden ilham alan mimar, yapının dış cephesinde Endonezya’nın farklı adalarından toparlanan eski ve renkli panjurları bir araya getirerek Jakarta’da bulunan Potato Head Beach Club’ın tasarımıyla bir uyum yakalamış. Modern bir iç mimarisi olan mekan, vintage ve endüstriyel aksesuarlarla daha da gösterişli bir hal almış. Giriş katı, asma kat ve açık alan olarak üç bölümden oluşan mekanda değişik ülkelerden tadlar bulabileceğiniz farklı bar ve restaurantlar bulunuyor. Okyanus manzaralı lounge alanı ve havuz’da ise vaktin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Potato Head Beach Club tasarımı ve yemekleriyle vakit geçirmekten kesinlikle zevk alacağınız bir mekan.

potatohead-1

Potato Head Beach Club Adres: Jalan Petitenget 51 B Seminyak, Bali – +62 361 4737979

SeaCircus-3

Bali’nin kahveleri de oldukça başarılı. En ünlü ve aynı zamanda dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen Luwak kahvesi, Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan Luwak/Civet cat olarak adlandırılan bir hayvanın yediği kahve çekirdeklerinin, hayvanın sindirim sisteminden geçtikten sonra sindirilememiş olanlarının dezenfekte edilip öğütülmesiyle elde edilen bir kahve. Tabii bunu öğrendikten sonra denemeye yanaşmayabilirsiniz, ama daha farklı ve lezzetli kahveler içmek için Sea Circus’a uğrayabilirsiniz.

seacircus-1

İngiltere’de reklamcılık yaparken işlerini bırakıp Bali’ye hayallerini gerçekleştirmek için gelen Josh Herdman & Charlie Hunto, Sea Circus’un eğlenceli ve kreatif bir mekan olmasını istemişler.

SeaCircus-2

İç mimari projesini Georgina O’ Connor & Nick Cox ikilisinin tasarladığı mekanın dış cephesindeki sirk temalı duvar resimleri ve havalandırma panjuru formundaki renkli camlar çok dikkat çekici. Panjur formundaki camlar gün ışığından faydalanmalarını sağlarken aynı zamanda mekanı sokaktan ayıran transparan bir separatör görevi görmüş. İçeride ise beyaz fonun üzerine turkuaz ve sarı renklerin ağırlıklta olduğu, duvar yüzeyleri ve mobilyaların üzerindeki grafik görsellerle ön plana çıkan enerjik ve eğlenceli bir ambians yaratılmış. Kahveleri dışında kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve kokteylleriyle gün boyu servis veren Sea Circus’a bir uğrayın derim!

seacircus-4

Sea Circus Adres: 22 Jalan Kayu Aya [Oberoi Rd] Seminyak, Bali –  62-361/ 738-667

Bali’nin Seminyak bölgesi son zamanlarda gittikçe popülerleşen, birçok yabancı yatırımcının yeni mekanlar açtığı ve çeşitliliği olan bir bölge. Bütün modern yapılara rağmen kültürünü yaşatan ve yansıtan Seminyak, özellikle yeni yerler keşfetmek isteyen tasarımcılar, mimarlar ve görsellikle uğraşan herkes için çok ilham verici!

thebistrot-1

Not: Bütün bu güzelliklerinin yanı sıra eğer tatilinizden beklentiniz deniz-kum-güneş üçlüsüyse Bali pek size göre olmayabilir!

Öneri: Gitmeden önce Bali hakkında biraz fikir edinmek için ‘Eat,Pray,Love’ ı seyredebilirsiniz!

Yoğun sezonlarda bazen taksi bulmak zor olabiliyor. Bize çok yardımcı olan Ketut İngilizce biliyor ve tatil programınızdan önce rezervasyon yapmak isterseniz size yardımcı olacaktır.

Ketut Suarjana (şoför): +62 857 38665008