2015 yılında Birleşik Krallık’ta “Hayat bir masal değildir!” sloganıyla Disneyland’ın renkli (ve sahte) dünyasını tiye alan Dismaland’ı açan Banksy, büyük ölçekli yeni bir projeyle karşımızda: The Walled Off Hotel.

image1

Onlarca sergi açmış, galeriler tarafından temsil edilen, bir belgesel yönetmiş ve tüm bunlara rağmen halen kimliğini gizli tutmayı başarmış dünyaca ünlü sanatçı Banksy, bir gecede ortaya çıkan provakatif graffitileri ve çarpıcı projeleriyle sanat gündemin, meşgul etmeye devam ediyor. Banksy’nin geçtiğimiz günlerde duyurulan yeni projesi bir otel…

rooms_scenic_01_wkr
rooms_scenic_06_z

Batı Şeria’da İsrail ve Filistin’i ayıran sınıra İsrail tarafından dikilmiş duvarın dibindeki bir göçmen konukevini yeniden dekore ederek 10 odalı bir otele dönüştüren Banksy, The Walled Off Hotel‘in dünyanın en kötü manzaralı odalara sahip olduğunu söylüyor. Otelin odalarından bazıları gün boyunca en fazla 25 dakika günışığı alırken, tüm odalar iki halkı ayıran dev beton duvara bakıyor. Otel, İsrail ordusu kontrolündeki ve girişin yasak ve tehlikeli olduğu bu bölgede bir otel açarak politik, sosyal ve etik tartışmaları da beraberinde getiriyor.

rooms-scenic_new04
rooms_artist03_z

The Walled Off Hotel‘in şimdilik birer odası Banksy, Sami Musa ve Dominique Petrin tarafından dekore edilmiş, fakat diğer odaları da farklı sanatçıların imzasını taşıyan, içinde uyunabilir sanat eserlerine dönüştürülecek.

rooms_budget_05_z
rooms_budget_02_z

The Walled Off Hotel, konuklarına farklı bütçede oda seçenekleri de sunuyor. Örneğin ekonomik odaları tercih ederseniz, İsrail ordusunun artıklarıyla dekore edilmiş askeri yatakhanede geceliği 30$’a konaklamanız mümkün. Diğer yandan Kral Dairesi‘nin “yozlaşmış bir devlet başkanının ihtiyacı olacak her şeye sahip” olduğu söyleniyor. Odada ev sinemasından çatı bahçesine, orijinal sanat eserlerinden bir kütüphaneye kadar birçok hizmet mevcut.

rooms_presidential_y_01
piano_01_xxxx

Otelde aynı zamanda sanatçının eserlerinden oluşan bir müze, tematik bir piyano-bar ve çeşitli interaktif sergiler yer alıyor.

gallery_04

walledoffhotel.com/

İlginizi çekebilir: Irmak Özer’den “Hayat Bir Masal Değildir!: Banksy’nin Moral Bozan Parkı Dismaland”

İlginizi çekebilir: Gökhan Erdem’den “Kendini İmha Eden Eser: Banksy ve “Sanat Piyasası”