Şimdi gözlerinizi kapatın ve hayatınızın en romantik anlarını düşünün. Neredeydiniz? Mum ışığının gölgesinde uzun sohbete daldığınız bir sofrada mı yoksa yemek hazırlarken kahkalarınızın arka planda çalan müziğin sesini bile bastırabildiği mutfağınızda mı? Bizim gibi romantik ruhlar; Eat, Pray, Love filminde hayatını romantikleştirmek için çıktığı yolculukta Elizabeth Gilbert’ın neden ilk İtalya’da bir makarna restoranına uğradığını veya Lady and The Tramp animasyonunda iki aşığın bir makarna kâsesini paylaşarak nasıl sinema tarihine ikonikleşerek geçebileceğini bilir. Çünkü İtalyanlar’ın da dediği gibi “L’amore passa per lo stomaco!”. Yani, “Aşk, mideden geçer!”. O zaman havadaki gerçek aşk kokusunun peşine düşelim! Barilla’nın Tanrı Misafiri ile Sevgililer Günü’ne özel hazırladığı “That’s Amore” gastronomi deneyimi için Venedik Sarayı’na doğru giderken yol üzerinde İtalyan kültürüne iz bırakmış romantik hikâyelere uğruyoruz!

Lady and The Tramp | Fotoğraf: IMDb

Yazar Alan D. Wolfelt bile sevgisini ifade etmek için kelimelerin yetmediği noktada tariflere başvurduğunu itiraf ediyor. Tabii, Alan D. Wolfelt bu konuda yalnız değil! Yemek ve aşk üzerine sınırsız deyime sahip İtalya’da yalnız yemek yiyen bir kişinin günün sonunda mutfağına âşık olacağı ile ilgili bir efsane dolaşıyor! Hayatın romantik sırrını çözen İtalyanlar, bütün dünya ile mutluluğun “iyi yemek, bol kahkaha atmak ve âşık olmaktan” geçtiğini paylaşıyor!  Söz konusu makarnalar olduğunda ise romantik hikâyeler ve gelenekler bu sırrın nasıl keşfedildiğini bize göstermek için yeterli! Barilla’nın 14 Şubat’ta Tanrı Misafiri ile gerçekleştirdiği iş birliğine özel olarak bu özel gecenin menüsüne taşıdığı, sınırlı sayıda ürettiği kalp şeklindeki makarnalarından aldığımız ilham ile İtalya’nın en romantik hikâyelerini keşfediyoruz.

İtalyan Makarnalarında Romantik Gelenekler ve Hikâyeler

Öncelikle İtalyan kültüründe makarnaları bu kadar romantikleştiren yalnızca efsaneler ve gelenekler değil! İyi yemeğin nitelikli malzemeden, sevginin ise birbirimizle paylaştığımız emekten geçtiğini bilen İtalyanlar; makarna hazırlama sürecini dahi romantikleştirmeyi ihmal etmiyor! Makarnanın pişme süresi için tutulan süre, mutfaktan salona yayılan taze baharat kokusu, makarnanın şekline göre hazırlanan sos ve birbiriyle uyumu… Bunlar, makarnayı başlı başına romantikleştiren yalnızca birkaç detay! Peki, diğerleri neler?

İtalyan makarnalarındaki romantik gelenekler için yolumuzu ilk iki kişinin sevgisini, aileleri ve dostları önünde gösterdiği düğünlere düşürüyoruz! Sanıyoruz ki düğünlere dair en evrensel kısım; seremonilerin sonunda yenilen pastalar. Tabii söz konusu İtalya olduğunda bu pastalar hızlıca iki ailenin kendilerine özgü reçeteleri bir araya getirdiği makarnalara dönüşüyor. İtalya’nın çoğu bölgesinde evlenen kişilerin beraber makarna yemesi birlikte kuracakları geleceğin bir sembolü olarak görülüyor. Her ne kadar makarna çeşitleri bulunulan şehre göre değişebiliyor olsa da genellikle düğünlerde evlenen kişiler bağlılıklarını göstermek için Lazanya veya Ravioli yiyor!

Tagliatelle | Fotoğraf: Barilla Academia

Gelelim sofrada yüzyıllardır yer alan Tortellini ve Tagliatelle makarna çeşitlerine! Daha önce bahsettiğimiz Tortellini’nin hikâyesini belki hatırlıyorsunuzdur! Bir rivayete göre Tortellini, şeklini Aşk ve Güzellik Tanrıçası Venüs’ten alıyor. Emilia- Romagna’nın sokaklarındaki fısıltılar, Tortellini’nin geçmişinin Venüs ve Zeus’un Castelfranco Emilia’da kaldıkları otelde bir hancının onları kapı deliğinden izlemesine uzandığını gösteriyor. Venüs’ün güzelliği karşısında etkilenen hancının “göbek deliği” şeklinde yarattığı Tortelliniler’e paralel bir de Tagliatelle’nin romantik hikâyesi bulunuyor. Efsanelere göre Papa VI. Alexander’ın kızı Lucrezia Borgia, Ferrera Dükü Alfonso l d’Este ile evleneceği zaman düğünün şefi Borgia’nın güzelliğinden çok etkileniyor ve onun uzun sarı saçlarını sembolize eden Tagliatelle makarnayı yaratıyor!

That’s Amore: Barilla x Tanrı Misafiri

Şehrin romantik ruhu Barilla ve ansızın düzenlediği sofralar ile dikkat çekici gastronomi deneyimlerine imza atan Tanrı Misafiri, 14 Şubat için bir araya geliyor. Görkemi geçmişten bugüne uzanan Venedik Sarayı, aşkın modern tariflerini yazan Barilla makarnalar ile buluşuyor. Sevgiyi ifade etmenin yolunun bir tabak makarnadan geçtiğine inanan Barilla, 14 Şubat’ta gerçekleşen bu geceye özel sınırlı sayıda ürettiği “kalp şeklinde” makarnasını sunuyor. İtalyan lezzetlerinin bir arada olduğu bu eşsiz gecede özel bir tadım menüsü ön plana çıkıyor. Gerçek aşkın kokusunun Venedik Sarayı’nın duvarları arasında dolaştığı bu özel gece, sevdiklerimiz ile unutamayacağımız bir gastronomi deneyimi yaratıyor.

Aşkın soframızdan hiç ayrılmaması dileği ile! Sevgililer Günümüz kutlu olsun.

Kapak Fotoğrafı: Barilla

İlginizi çekebilir: Sevginin İfadesi’nden İtalya’nın Lokanta Kültürü