Günlük hayatımızda yer eden her türlü aktiviteyi evimize taşımak durumunda kaldığımız bu günlerde spor rutinimizi de çeşitli uygulamalar ve videolarla yavaş yavaş evlerimize adapte etmiş durumdayız. Rutinimize getirdiğimiz her türlü yeniliğin heves olarak bize döndüğü fikrinden yola çıkarsak, ‘balerin gibi egzersiz yapma’ fikrinin en az beni heyecanlandırdığı kadar yoga ve pilatesle ilgilenenleri de heyecanlandıracağına eminim. Karşınızda Barre Workout…

Barre Workout
Barre Workout | Fotoğraf: Pinterest

Barre Workout

Barre Workout Nedir?

Barre, balerinlerin yaptıkları esneme, ısınma hareketleri, duruş ve pozlarından ilham alan yoga, pilates ve güçlenme antremanlarının birleştirildiği hibrit bir egzersiz türü. Barre’nin diğer egzersiz türlerinden farkıysa, genellikle ağırlıksız olarak küçük ölçekli ve basit hareketleri fazla sayıda tekrarla yaptırarak kasları güçlendirmesi. 

 Sandalye ile Barre Egzersizi
Sandalye ile Barre Egzersizi | Fotoğraf: Skimble.com

Barre workout egzersizleri, genellikle yağ yakımından çok kas koordinasyonu, postür ve denge gelişimine odaklanarak çalıştırılan kasların yavaş yavaş kuvvetlendirilmesini amaçlıyor. Balerinlerin dans öncesinde esnedikleri bar yardımıyla Barre egzersizi yapılabildiği gibi, bar yerine evdeki bir sandalye ve mat da kullanılabiliyor. Zaten online olarak ulaşacağınız tüm Barre egzersizlerindeki ekipmanın da sandalye olduğunu göreceksiniz.

Barre workout’un diğer egzersizlerden farkına gelirsek, pilates ve güçlenme antremanlarına göre daha küçük kas gruplarını çalıştırmayı hedef aldığını söyleyebiliriz. Çoğu egzersiz türünde izometrik hareketleri, Barre’de hareket sırasında stabil kalarak kasın spesifik bölümünü kısa ve küçük ölçeklerle çalıştırıyorsunuz. Bu da size egzersiz sırasında titreme ve kaslarda yanma olarak geri dönüyor, ilk denemenizde bunu çok net hissediyorsunuz. Ben Barre denemeden önce bunu bilmediğim için ilk egzersizimde epey şaşırdığımı ve zorlandığımı itiraf etmeliyim. Bir süre sonraysa o minik titreme ve kasılmalardan keyif almaya çalışmanın bir yolunu buluyorsunuz.

Evde Barre Egzersizi İçin Öneriler

Benim Barre egzersizi ile tanışmamı sağlayan, normalde ücretli olan ancak Covid-19 salgını sebebiyle uygulamalarını Mayıs ayının 1’ine kadar ücretsiz hale getiren Downdog uygulaması oldu.

Barre Downdog isimli uygulamayı şimdilik ücretsiz telefonunuza indirebilir, bilgisayarda masaüstünde de kullanabilirsiniz. Egzersiz süresini, zorluğunu, yoğunlaşmak istediğiniz bölgeyi, hatta egzersiz sırasında dinleyeceğiniz müziği seçip egzersizinizi çeşitlendirebilirsiniz.  Bununla beraber Youtube’dan yüzlerce Barre egzersiz dersine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

youtube play youtube play

Lazy Dancer Tips, düzenli olarak farklı seviye ve sürelerde Barre egzersizi paylaşan Youtube kanallarından birisi. 

youtube play youtube play

Coach Kel de düzenli olarak özellikle amaca yönelik Barre egzersiz seanslarını paylaşan Youtuber’lar arasında. 

Balerin duruş ve zerafetini sağlamaya çalışarak egzersiz yapmak, benim için yeni ve heves verici bir deneyim oluyor şu günlerde. Daha önce çalıştırdığımı hiç hissetmediğim kas gruplarının bile yanmasıyla hissettiğim spor tatminine de iyiden iyiye alıştığımı söylemeliyim. Eğer özellikle bacak, kalça kaslarınıza yoğunlaşmak, bir yandan da duruş ve denge koordinasyonunuzu artırmak istiyorsanız Barre egzersizi ile tanışın derim. Yalnız kolay görünse de ilk aşamada Barre yaparken biraz da olsa acı çekmeye kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. İyi sporlar!

Kapak fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Merve Dirim’den Yetişkin Bale