bratislava

Bakmayın tabi böyle yeriyormuş gibi bir giriş yaptığıma, hem sempatik hem yakışıklı bir şehir Bratislava. Öyle ki, adımımı attığım andan itibaren kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına herkes adeta bir Elf gibi, bir Targaryen gibi dolaşıyordu ortalıkta. Gerçekten herkes gereğinden fazla güzel. Bu gereksiz detayı bir kenara bırakırsak (aklınızda yer etti biliyorum), Bratislava oldukça küçük ve sevimli bir şehir. Dar sokaklarında dolaşmak, küçük meydanlarında sıcak çikolata içmek, sempatik insanlarıyla vakit geçirmek oldukça keyifliydi.  Bence gittiğime ve gördüğüme kesinlike değdi.

Bratislava’da Ne Yapılır?

Şehirde turistik noktalarda çalışanlar ve genç kesim haricinde, denk geldiğim kadarıyla, ingilizce konuşan insan sayısı az. Ancak çok fazla insanla konuşmaya ihtiyaç duyacağınız sanmıyorum, çünkü şehir gerçekten çok küçük, ve hiç kimseye hiçbir şey sormadan oradan oraya yürüdüğünüz takdirde, birçok yeri görmüş sayılacaksınız.

Bratislava’ya Ne Zaman Gitmeli?

Öncelikle bu şehrin nerede olduğunu bile bilmeyip gizlemeye çalışanlar için, Bratislava, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti’nin ortasında bir noktada kalıyor. Dolayısıyla hava durumu Orta Avrupa ülkeleri genellemesiyle aynı seyrediyor diyebiliriz.

-Kışın gidiyorsanız, Türkiye’ye kıyasla daha sert bir kış olacağının bilincinde gitmelisiniz. En kalın neyiniz varsa, hepsi bavula.

-Yazın gidiyorsanız, yanınıza rahatlıkla şortunuzu, tişörtünüz alıp gidebilirsiniz. Ancak bir Orta Avrupa klasiği olan gündüz 25 dereceyken, akşam 10 derece düşebilme özelliğini unutmayarak, yanınıza mutlaka hırka ya da ince bir mont almalısınız.

elektrik diregi

Şehirdeki elektrik direklerinden birinde gördüğüm psikoloji bozan afiş.

Bratislava’da Ne Giymeli?

Hava koşullarına göre hareket etmenizi, internet aracılığıyla oradaki hava durumunun gittiğiniz tarihlerde nasıl olacağına bakmanızı söylememi gerektirecek yaşı geçtiğinizi varsayarak şöyle bir tavsiyede bulunabilirim: Orta Avrupa’da genellikle herkes berbat giyiniyor. Dolayısıyla gezerken rahat edebileceğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir kıyafeti tercih edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı.

meydan

Şehirdeki meydanlardan birinde sergilenen “eser”lerden.

Bratislava’ya Nasıl Gitmeli? Bratislava’da Ne Kadar Kalmalı?

Bratislava, günlerce kalmak, tüm tatilinizi tek bir şehire odaklamak için doğru bir nokta değil. Çünkü çok küçük. Benim derdim tarih diyorsanız gezecek çok fazla yer, alışveriş için yanıp tutuşuyorum diyorsanız değerlendirebileceğiniz çok fazla seçenek ve çılgın geceler peşindeyseniz eğlencek çok fazla yer yok. Birçok insanın aksine Bratislava’yı beğenen ve birkaç gününü geçirmekten mutluluk duyan biri olmama rağmen, eğer benim gibi “farklı bir ülkede, farklı insanlarla, farklı bir kültürün içinde oturmaktan daha zevkli ne olabilir ki?” mantığında değilseniz, burayı bir geçiş noktası olarak belirlemelisiniz. Fakat şunu da eklemek gerek, eğlenecek fazla yer bulunmamasına rağmen Slovak gençlerin “eğlenmeyi bildikleri” söyleniyor. Bence denemeye değer.

Bana kalırsa en doğrusu, Viyana, Budapeşte, Prag üçlüsünden herhangi birine gittiyseniz, buralardan Bratislava’ya geçmek ve 1 gününüzü burada geçirmek.

-Viyana-Bratislava arası: 1 Saat. Trenle gitmeniz mümkün.

-Prag-Bratislava arası: 4,5 saat civarı. Ucuz bilet bulmanız mümkün.

-Budapeşte-Bratislava arası: 2,5 saat civarı. Direkt tren bulmanız mümkün.

Bratislava’da Bütçe

Bratislava’nın pahalı bir şehir olduğu söylenemez. Ancak  tüm şehirler için geçerli olan şu gerçeği göz önünde bulundurmak gerekiyor; turistik bölgeler, her zaman daha pahalı. Dolayısıyla otel seçiminizi, özellikle Old Town bölgesinin dışında tutmaya çalışın. Bu şekilde çok daha uygun fiyatlı yerler bulmanız mümkün. Aynı mantık yeme-içme ve alışveriş için de geçerli. Merkezden uzaklaştıkça her şey daha ucuz bir hal alıyor. Yine de, eğer çok kısıtlı bir bütçeye sahip değilseniz, Old Town, özellikle kısa süreli bir seyahat ise, şehri “yaşamak” için en güzel bölge.

old town

Bratislava’da Ne Yenir, Ne İçilir, Nerelere Gidilir?

Şehirin modern bölgesine çok da hakim olmayan biri olarak, kısa süreli Bratislava tatilimde, tam bir turist mantığıyla hareket ederek çoğu zamanımı  Old Town’da geçirdim. Zaten özellikle Old Town civarında her yer “kime sorsan gösterir” yakınlığında ve samimiyetinde olduğu için, oranın pub’lar sokağında birçok yiyecek seçeneğine ulaşabilirsiniz. Ben tercihen bir Irish Pub’a oturmuştum ve tercihimi Guiness’in Dark Beer’ından yana kullanarak orada mutlu mesut ayrılmıştım.

Hlavne Namesti

Burası Old Town’da bulunan meydan. Bu bölge, hatta tamamiyle Eski Şehir bölgesi, araç trafiğine kapalı. Bana kalırsa şehrin en güzel bölgesi. Öyle ki, Eski Şehir’in kapısı denilen noktadan çıkış yaptığınızda, o şirin, ayrılmak istemeyeceğiniz tatlılıkta ve samimiyetteki yer, bir anda sıradan bir Orta Avrupa kentine dönüşüveriyor.

Michael Gate

Şehrin kapısı şeklinde söz ettiğim nokta. Burada çıkıp bir köprüden geçerek Yeni Şehir’e doğru uzanıyorsunuz, ve olayın bütün rengi değişiyor. Bana kalırsa o kapıdan hiç çıkmayın. Bu şekilde Bratislava’yı hep muhteşem olarak hatırlayabilirsiniz.

St Clare’s Kilisesi

Buranın herhangi bir özelliği olduğunu söyleyemeyeceğim. Bildiğimiz kilise işte. İlginizi çekecekse içeride, St. Bilmemkim’in mumyası mevcut.

Kale Bölgesi

Ben bu bölgeye gitmedim. Çünkü manzara görmek dışında beni çok çeken bir yönü yoktu. Eğer buraya gitmeyi düşünüysanız manzarayı kaçırmayın. Kaleye girişin ücretli olduğu da aklınızın bir ucunda bulunsun.

fish n chips

Restorantlar sokağındaki Irish Pub’da yediğim Fish n Chips. Gayet lezzetliydi, çekinmeden deneyebilirsiniz. (Neye çekinecekseniz?)

michael’s gate

Michael’s Gate dedikleri, yeni şehire doğru açılan kapı. Geçmeyin buradan, hayal kırıklığına uğramayın, etmeyin a dostlar.

yeni sehir

Bratislava Hakkında Birtakım İpuçları

*Şehir gerçekten ucuz. Eğer kalmak niyetindeyseniz kolaylıkla ucuz otel ya da hostel bulabilirsiniz. Geceliği 15 euro olan hostel bile mevcut.

*Burada bir yerde mutlaka sıcak çikolata için. Neden bilmiyorum ama sıcak çikolataları ayrı bir güzel. Zaten birçok yerde sıcak çikolata satıldığına dair tabela göreceksiniz.

*Eğer şansınız varsa bir gece orada kalın ve gece hayatını deneyimleyin. Eğlence + sosyalleşme garantisi veriyorum. Burada önemli olan tek nokta, Cuma ya da Cumartesi dışarı çıkmak. Haftaiçi gece hayatının pek renkli olduğu söylenemez.

*Dünyanın en ince binalarından biri, Old Town bölgesinde. Ben gittiğimde bir fast food restoranı/kebapçı olarak kullanılıyor olsa da, değişik bir yapı, görülebilir.

*Barlar Sokağı denilen bölgede’deki Spanish Bar’da ya da Irish Pub’da oturabilirsiniz. Yemekleri lezzetli, ancak bahşiş bırakmayı unutursanız içlerindeki canavar ortaya çıkıyor, aman diyeyim.

*Bu da yolda dinlemelik, festival gibi şarkı. Buyrun: