2014 yılındaki Budapeşte ziyaretimden önce internette araştırma yaparken karşıma “Budapest Ruin Bars” (Budapeşte Harabe Barlar) ile ilgili bir yazı çıktı. Ziyaretiniz sırasında bu barlardan en az birine muhakkak uğramanız gerekiyor yazıyordu. Benim de ilgimi çeken bu konu hakkında kısa bir araştırma yapıp Budapeşte’ye gittim ve barlardan birkaçını ziyaret etme fırsatı buldum. Konseptleri, tasarımları ve gerçekten harabe oluşlarıyla beni benden aldılar. Bu yazıda Budapeşte’nin harabe barlarından birkaçını sizin için derledim, topladım. Karşınızda Harabe Barlar!

Konum

Szimpla Kert

Szimpla Kert
Szimpla Kert

Ruin barların öncüsü olarak kabul edilen bu bar, 2004 yılında Kazinczy Sokağı’nda açılmış. İsminin anlamı “Simple Garden” (Basit Bahçe) olan Szimpla Kert; yerli ve hatta yabancı turistler arasında en bilineni ve popüler olanı. Sakın giriş kapısını görüp de buraya girmekten vazgeçmeyin! Harabe bir binadan içeri girdiğinizde muhteşem bir atmosfer sizi karşılıyor olacak. Banyo küveti kesilerek yapılmış koltukları, havada uçan bisikletleri ve dekor amaçlı arabası ile sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Mekan içinde bulunan açık hava sineması yaz aylarında vazgeçilmez bir nimet. Szimpla Kert’te ayrıca sergiler, film festivalleri ve bisikletçi toplantıları yapılıyor. Ziyaretçi kitlesi genelde gençler, üniversite öğrencileri ve Erasmus öğrencilerinden oluşuyor.

Instant

Instant
Instant

İki terk edilmiş binanın ortasındaki bahçede bulunan Instant, retro bir mekanda bulunması gereken tüm dekorasyona sahip. İçeri girdikten sonra etrafınızda göreceğiniz şeylere karşı hazırlıklı olun: Dişçi sandalyesi, palet masalar, tavanda sandalyeler… Eğer biriyle burada buluşmaya karar verirseniz, onu tam olarak nerede beklediğinizi iyi bir şekilde anlatın; aksi takdirde mekanın etrafını saran ve labirent gibi olan binaların içinde birbirinizi bulamayabilirsiniz. Kafe, bar ve kültürel etkinlikler için kullanılmanın yanı sıra, bodrum katında partiler, konserler ve tiyatrolar için özel bir alan bulunuyor.

Csendes Vintage Bar

Csendes Vintage Bar
Csendes Vintage Bar

İsminin anlamı “Sessiz” olmasına rağmen bulunduğu sokak itibariyle çok sesliliğe elverişli mekanlardan biri… Diğer ruin barların aksine farklı bir dekorasyon çalışması yapılmış. Mekanda kullanılan tüm dekorasyon ürünleri çöplerden toplanmış. Misyonları genç-yaşlı, işçi-işsiz herkesi bir araya getirip hoşça vakit geçirebilecekleri, bir şeyler yiyip içebilecekleri ve hatta oyunlar oynayabilecekleri bir mekan yaratmak.

Fogas Haz

Fogas Haz
Fogas Haz

2009 yılında açıldıktan hemen sonra tadilat nedeniyle kapanan ve Mayıs 2010’da tekrar açılan yeni ruin barlardan biri Fogas Haz. Her gece ayrı bir konseptin işlendiği mekanda; film geceleri, konserler, partiler ve tiyatro gösterileri yapılıyor. Mekanın en önemli amaçlarından biri ruin bar konsepti ile ülke kültürünü harmanlamak ve bunu insanlara yansıtabilmek. Yolunuz Fogas Haz’a düşerse hemen yakınında bulunan ve mekana takılanların uğrak yeri haline gelen Macaristan’ın ilk Bangladeş yemekleri yapan büfesi Bangla Büfe’ye de uğramayı ihmal etmeyin.

Mazel Tov

Mazel Tov
Mazel Tov

Budapeşte’nin Yahudi Mahallesinde bulunan Mazel Tov, diğer ruin barların aksine çok sade ve sofistike bir iç tasarıma sahip. Yemek öncesi veya sonrasında oturmak için oldukça uygun olan bu mekan, menüsünde Orta Doğu Mutfağı’ndan seçkin örnekler sunuyor. Bolca humus, falafel ve kuskusun yanında; çilekli, karpuzlu ve hatta kivili limonatalarını deneyebilirsiniz. Şehrin eski azınlık mahallesine zamanda bir yolculuk yapmak isterseniz Mazel Tov’a uğramayı sakın unutmayın.

Cesaret Yoldaşınız, Dünya Rotanız Olsun!