20. yüzyılın önemli ve çok-yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton’a ait büyüleyici portre çalışmaları, ilk kez Türkiye’de!

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe (1956) | Cecil Beaton Stüdyo Arşivi, Sotheby’s

Yalnızca bir fotoğraf sanatçısı değil Cecil Beaton; yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve Oscar ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı… Savaş fotoğrafçılığından moda fotoğrafçılığına uzanan fotoğraf kariyeri Vogue ve Life gibi dergilerle kesişmiş bir isim. Portrelerinde göreceğiniz tanıdık yüzlerin birçoğunu kariyerlerinin başlangıç dönemlerinde fotoğraflamış, yaratıcılığını ve yenilikçiliğini kompozisyonlarına yansıtmış.

Pablo Picasso

Pablo Picasso (1932) | Cecil Beaton Stüdyo Arşivi, Sotheby’s

Cecil Beaton’ın fotoğrafladığı isimler arasında Marilyn Monroe’dan Grace Kelly’e, Audrey Hepburn’den Barbra Streisand’e dönemin yıldız oyuncuları, ressamlar, yazarlar, sporcular, müzisyenler, dansçılar, entelektüeller ve politikacılar yer alıyor. Tümü Sotheby’s Cecil Beaton Studio Archive koleksiyonundan seçilen fotoğraflardan oluşan serginin küratörlüğünü ise Londra National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper üstlendi.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn (1963) | Cecil Beaton Stüdyo Arşivi, Sotheby’s

Size yıldızlarla buluşturma imkanı sağlamanın yanı sıra yakın tarihin farklı dönemleriyle ilgili ilginç bilgiler verecek olan sergiyi, 10. yılını kutladığımız Pera Müzesi’nde 26 Temmuz’a dek görebilirsiniz.

Sir Winston Churchill

Sir Winston Churchill (1940) | Cecil Beaton Stüdyo Arşivi, Sotheby’s

Cecil Beaton: Portreler sergisi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, Pera Müzesi’nde 26 Temmuz’a dek süren diğer sergi Grayson Perry: Küçük Farklılıklar içinse sergi hakkındaki bu yazıyı okuyabilirsiniz.