Akşam yoğun bir günden sonra eve geldiniz. Yorgunsunuz… Hemen kendinizi yatağa atmak istiyorsunuz. Ama durun! Güzel bir cilt için bazı fedakarlıklar yapmamız gerekiyor. Yatmadan önce doğru banyoya ve en pratik & etkili şekilde cilt bakımı yapmaya. Söz veriyorum 5 dakikadan fazla sürmeyecek ve bebek gibi bir cilde kavuşmanızı sağlayacak. Peki cilt bakım sıralaması nasıl olmalı?

Cilt Bakım Sıralaması
Cilt Bakım Sıralaması | Fotoğraf: Unsplash/@charissek

Cilt Bakım Sıralaması: Ürünler Hangi Sırayla Kullanılmalı?

Makyaj Çıkartma 

İlk aşama makyajı çıkartma. Bir micellar su ya da makyaj temizleme kağıdı yardımıyla makyajınızı güzelce çıkarın. Göz makyajınız eğer fazlaysa ve micellar su ya da makyaj temizleme kağıdı panda gibi gözlere neden oluyor, makyajınızı çıkarmaya yetmiyorsa önce yağ bazlı bir temizleyici ile de göz makyajınızı çıkarabilirsiniz. Ben maskara yerine genelde eyeliner çektiğim için sadece micellar su ile makyajı çıkarmam yeterli oluyor. Bunun için Bioderma ürünlerini tercih ediyorum. 

Derinlemesine Temizleme

Sadece makyajı çıkartmak yetmez tabii ki. Cildimizin derinlerindeki kiri, yağı ve makyaj kalıntılarını da çıkarmaya ihtiyacımız var. Cilt derinlemesine temizlenmezse gözeneklerin altında biriken kir ve yağ siyah noktalara ve sivilcelenmeye sebep olur. Bu sebeple bu aşama olmazsa olmaz! 

Benim bu aşamada güvendiğim ve severek kullandığım ürün FOREO LUNA mini 3. Derinlemesine temizlemek için gerçekten ideal. Benim gibi vakti az, ancak cildine önem gösteren kişiler için “glowboost” moduyla çok daha kısa bir sürede yoğun bir temizleme de sunuyor. LUNA mini 3’ü aktive etmek ve yoğunluk seviyelerini ayarlamak için ilk önce mobil uygulaması ile eşleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında manuel olarak da kullanabilirsiniz. 

Cildinizi güzelce ıslatın, cihazının üstüne temizleme köpüğü ya da jelini sıkın ve dairesel hareketlerle 1 dakika boyunca cildi tüm kirlerden arındırın. Cildinize dokunduğunuzda yumuşacık olduğunu hemen ilk kullanımda bile fark edeceksiniz. Ayrıca yüzünüzü kağıt havluyla sildiğinizde (ben havlu yerine kağıt havlu tercih ediyorum) makyaja dair hiçbir iz bulamayacaksınız. Etkisini buradan da test edebilirsiniz. 

Özellikle cilt temizleme cihazı seçerken, orijinal olmayan ürünlerden uzak durun. FOREO patentli T – Sonik titreşimleri ve bakteri barındırmayan silikondan yapılmış olmasıyla son derece güvenilir. Cildi asla çizmiyor ve hijyen açısından iç rahatlatıyor. 

Tonik

Cildi derinlemesine temizledik, gözeneklerimizin içleri boşaldı ve cildimiz tertemiz oldu. Şimdi sıra bu gözenekleri sıkılaştırmada. Bunun için tonik ya da gül suyu tercih edebilirsiniz. Ben daha ideal toniğimi bulamadım sanırım, bu sıralar da gül suyu deniyorum. Özellikle gül suyunun kokusu gerçekten çok hoşuma gidiyor.

Serum / Yağ 

Karma / yağlıya dönük bir cildim olduğu için önceden cilde yağ kullanmayı uygun bulmaz, cildimi daha da yağlandıracağını düşünürdüm. Ancak yakın zaman önce bunun yanlış olduğunu cilde yağ sürülmediği için aksine cildin kendi kendini yağlandırdığını öğrendim. Yani cilde dışarıdan yağ sürmeyince, kendini yağlandırıyor. Bu yüzden tercihim leke karşıtı bakım açısından oldukça başarılı olan kuşburnu yağı. Bir iki damla bile cilde damlatmak yetiyor. 

Maske

Maske cilde her gün yapılacak bir şey değil. Ancak haftada bir iki yapmaya başladığımdan beri cildimdeki etkinin inanılmaz olduğunu fark ettim. Günlük bakım ile ilgili yazdığım için bu aşamayı şimdilik atlayayım, belki maske üzerine daha sonra detaylı bir yazı yazarım 🙂 

Nemlendirme 

Maske aşamasını yapıyorsam, artık cildi nemlendirmeye ihtiyaç duymuyorum. (tabii kil maskesi dışında :)) Ancak maske yapmadığım günler yani haftanın 4 / 5 günü nemlendirici sürerek uyumaya başladım. Origins’in ginzing nemlendiricisi hem kokusu hem de cildi yumuşacık yaptığı için kısa sürede favorim oldu. Cildi hem canlı bir görünüme kavuşturuyor, hem de sağlıklı görünmesini sağlıyor. 

Ve rutinimizin sonuna geldik. Böyle uzun uzun okuduğunuza bakmayın, gerçekten 5 dakikayı geçmiyor. Her sabah ve akşam cilde yalnızca 5 dakika ayırarak kendimize iyi gelen rutini oturtabilir ve cildimize en iyi şekilde bakabiliriz. 🙂 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@kimzifi

İlginizi çekebilir: Gamze Türker’den Cilt Dostu Ürünler