Tophane’de Kemeraltı Caddesi’nde özellikle tramvay sayesinde önünden binlerce kişinin geçtiği harika bir galeri Krampf Gallery. 2 yıl önce İstanbul’da yetenekli sanatçıları ve sanatın gelişen pazarını keşfeden Regis Krampf hem evini hem de galerisini New York’tan İstanbul’a taşıyor ve Krampf Gallery’i bizlerle buluşturuyor.

liu bolin 2

Şu an uzun süredir devam eden sergilerinin teması 21. Yüzyıl Çin Sanatı. Art International 2014 yıldızlarından Liu Bolin’in çalışmalarını görebileceğiniz galeride birbirinden göz alıcı heykeller yer alıyor.

liu bolin 3

Sergilenen koleksiyonda Liu Bolin ‘e ait 6 adet eser yer alıyor. Özellikle figürleri kamufle ettiği çalışmaları ile ünlü olan Bolin sanki Çin’i nüfusu ve insan kalabalığından insanların artık algılanamamasını eleştirir gibi. Aslında onları kamufle ederek görünmelerini sağlıyor.

liu bolin 4

Fu Jijiang’a ait porselen seramik çalışmalar “Çin Ziyafeti” ismini alıyor. Çin’de tüketilen hayvanlara dekoratif çin seramik sanatı öğeleri ile eleştirel olarak yaklaşıyor. Ne kadar güzelleştirilmeye çalışılırsa çalışılsın, kültürel motiflerle kamufle edilmiş bu canlılar insanda hüzün yaratıyor. Koleksiyon sergisinde yer alan çalışmaların çoğunun ortak özelliklerinin “kültürel desenlerle modifikasyon” olmaları dikkatimi çekti.

Krampf Gallery 8

Seon Gh Bahk ‘ın yer alan çalışmaları tek noktalı perspektif çalışmalarının heykele dönüşmüş hali. Kitaplar, elmalar ile kompozisyon yaratılırken, boyut ve renk, minimalizm etkileri ile tek açıdan derinlikli gibi görünen heykellere dönüşüyor.

Krampf Gallery 9

Sergideki favori çalışmam Fu Jijiang’ın Mountain God isimli seramik heykeli. 30’dan fazla eseri 3 katta görebileceğiniz sergiyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Çin sanatçılarının çağdaş sanata yaklaşımlarını analiz edip, üretim ve tüketim imparatorluğunun el sanatları ve kopya gerçekçiliklerine yaklaşımlarına şahitlik edebilirsiniz.

Krampf Gallery 6

Krampf Gallery Adres: Kemeraltı Cad. No:41 Tophane, Beyoğlu / İstanbul