İngiliz indie rock, post punk revival grubu Editors 5 Şubat 2023’de konser vermek üzere ülkemize geliyor. 2002 yılında Birmingham da kurulan grup hakkında konserden önce bir yazı yazıp hafızamızı tazeleyelim dedik.

Editors | Fotoğraf: whynow.co.uk

Grup üyeleri Staffordshire Üniversite’sinde müzik teknolojileri okurken tanışmışlar. İlk olarak gruplarının ismi Pilot’muş, fakat yetmişli yıllarda kurulan Pilot isminde başka bir grup daha olduğunu fark ettiklerinde isimlerini önce The Pride olarak değiştirmişler, daha sonra da Snowfield ismini almışlar. 2004 yılında ise Kitchenware isimli plak şirketi ile anlaşma imzalayıp Editors ismini almışlar. Küçük bir parantez açıp yetmişli yıllardaki Pilot grubunun üyelerinin, Alan Parsons Project de çeşitli dönemlerde bulunduğunu ve grubun Magic isimli çok güzel bir parçaya sahip olduğunu hatırlatalım. 

youtube play youtube play

Grubun güncel kadrosuna baktığımızda, vokalde Tom Smith, gitarda Justin Lockey, bas gitarda Russell Leetch, davulda Ed Lay, keyboard ve synthesizer da Elliott Williams ve Benjamin John Power’dan oluştuğunu görüyoruz. Grubun ilk albümü olan The Back Room 2005 yılında yayınlandı. Bu albümdeki favori parçam olan “All Sparks” gerek normal, gerekse akustik versiyonuyla öne çıkmayı hak ediyor.  

youtube play youtube play

Grubun ikinci albümü 2007 yılında yayınlanan An End Has A Start. Bu albümde bulunan “The Weight Of The World” benim en sevdiğim Editors parçalarından biri. Parça melankolik olmasına karşın, benim için oryantal tınılar içeren melodisi ile sizi bu melankoliye rağmen dans ettirebilir. Şarkının ismine benzer bir şekilde belki dünyanın yükü üzerinizde, dertlisiniz ama o melodi size gelin üzüntünüzü dans ederek yaşayın diyor. “The Racing Rats” ise kıpır kıpır bir parça, elektrik santrali gibi dinleyene enerji veriyor.

youtube play youtube play

2009 yılına geldiğimizde grup üçüncü albümleri olan In This Light And On This Evening’i yayınlıyor. Grubun bu albümde tarzını biraz değiştirdiğini görüyoruz. Gitarın yerini büyük oranda synthesizer almış ve synth pop ağırlığı hissedilen bir albüm olmuş. Ama bu tarz değişikliği Editors’un yine güzel işler yapmasına engel olmamış ve “Papillon” gibi harika bir parça ortaya çıkmış. “You Don’t Know Love” Ve “The Boxer” benim için diğer öne çıkan şarkılar. 

youtube play youtube play

Grubun bir sonraki albümü olan The Weight Of Your Love 2013 yılında yayınlandı. Bu albüm aynı zamanda gitarist Chris Urbanowicz’in müzikal fikir ayrılıkları nedeniyle gruptan ayrılmasından sonra çıkan ilk albüm. Gruba yeni katılan isimler ise, gitarist Justin Lockey ve klavyeci Elliot Williams. Editors bir önceki albümdeki elektronik sound’dan ayrılıp tekrar rock’a dönüyor. Vücudumuzun şekeri karbonhidratlardan aldığı yerde, yerine göre farklı duygular yaşatsa da ruhumuzun şeker ihtiyacını karşılayan “Sugar” bu albümün en iyi parçalarından biri. “The Phone book” ise Tom Smith’in vokalinin öne çıktığı çok güzel bir parça.

youtube play youtube play

Grubun beşinci albümü 2015 yılında çıkan In Dream. Grup bu albümün prodüksiyonunu kendisi yapmış. Tarz olarak tekrar üçüncü albüm olan In This Light And On This Evening’e bir dönüş söz konusu. Bana kalırsa o albümün gerisinde kalıyor. Öne çıkaracağım parça açılış parçası olan “No Harm”. Albümün dört şarkısında vokale Slowdive’dan tanıdığımız Rachel Goswell eşlik etmiş.

youtube play youtube play

Benim pek ısınamadığım altıncı albümleri olan Violence’yi 2018 yılında yayınladıktan sonra, son albümleri olan EBM’yi bu senenin eylül ayında çıkardılar. Albümün ismini oluşturan harfler grubun adı olan Editors’un E’si ve grubun en son üyesi olan Blanck Mass’in (Benjamin John Power) harfleri olan B ve M’den oluşuyor. Aynı zamanda bir müzik türü olan electronic body music’e göndermede bulunuyor. Bu albümle birlikte bence grup iyice karanlık tarafa geçiş yapmış. Industrial, synth wave gibi türleri bu albümde duymak mümkün. Albüm hızlı tren gibi baştan sona son hızda gidiyor. “Heart Attack”, “Picturesque”, “Strange Intimacy” gibi parçalar öne çıkıyor. Bu tam gaz giden trenin duracağı duraklardan birinin de şubatta ülkemiz olacağını tekrar hatırlatarak hepinize hoşça kalın diyorum.

Kapak Fotoğrafı: Paste Magazine

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Haftanın Yeni Çıkan Albümleri