Ekşiyi ve dolayısıyla limonu, envai çeşit turşuyu ne kadar çok sevdiğimi tüm arkadaşlarım bilir. Ekşiden haz duyan bir insan olarak nar ekşisinin ekşisini bile kaşık kaşık yemişliğim vardır. Hal bu hal olunca insan yeni tatlar aramaya yöneliyor doğrusu… Örneğin, kekik (zahter) turşusu. Haydi başlayalım!

kekik 1
Efsanevi Lezzet: Kekik (Zahter) Turşusu

Yöresel bir seyahat sırasında Maraş-Andırın’da çocukluk çağlarımda karşılaştığım bir tat var ki; böylesini bir daha hiçbir yerde yiyemedim maalesef. Bir kez daha da o taraflara yolum düşmediğinden ne tarifini ne de nasıl yapıldığını da bu zamana kadar öğrenemedim.

Evet, kekik turşusundan bahsediyorum! Bizim evin yakınında çarşamba günleri kurulmuş olan semt pazarını gezip, bir iki taze sebze meyve alayım derken gözüme ilişen taze kekikler işte bana o dönemlerimi ve o efsanevi tadı hatırlattı. Alt beynime kodlanmış olan tatla birlikte, ben bu turşuyu yaparım, hem de yalnızca yapmakla kalmaz insanlara da anlatırım dedim ve bir demet taze kekik kapıp eve geldim.

kekik 2
Efsanevi Lezzet: Kekik (Zahter) Turşusu

Kekik Turşusu Tarifi

Bugün kekik turşusu yapıyoruz! Baskın ve reyhanlı bir tadı var kekik turşusunun. Öyle her yemeğin yanına çıkaramazsınız. Yanında durduğu yemeği gölgeler, baskın tadı yemeğin tadını almanızı engelleyebilir. Bu nedenledir ki, öncelikle turşunun tadına bir bakıp, sunumu eşliğinde olacak yemeğe sonradan karar verin derim. Gelelim kekik turşusunun yapımına…

Malzemeler:

1 Demet taze kekik
2 Limon suyu
10-12 Diş sarımsak
1 Çay bardağı elma /üzüm sirkesi
Zeytinyağı

Kekik Turşusu Yapılışı:

Öncelikle burada dikkat edilmesi gereken nokta kekikleri bolca suda bir süre ıslamak ve birkaç kez bu işlemi tekrarlamak. Göreceksiniz ki çok miktarda toprak akacak. Birkaç kez suda yıkadığımız kekikleri kalın saplarından ayırmamız gerekiyor. Bu ayıklama işlemi biraz zahmetli ve zaman alıcı bir işlemdir fakat bunu titizlikle yapmanızı tavsiye ederim; aksi takdirde turşunuzu yaptığınızda kalın kekik sapları sert bir şekilde lezzetli turşunuzun zevkle yenilmesine engel olacak ve yerken hiç de hoş bir durum yaratmayacaktır.

kekik  son
Efsanevi Lezzet: Kekik (Zahter) Turşusu

Özenle ayıkladığımız küçük kekik yapraklarımızı turşu için seçmiş olduğumuz kavanozun içerisine dolduruyoruz. Üzerine 2 adet limonun suyunu ve 1 çay bardağı seçmiş olduğumuz sirkemizi ekliyoruz. Kabuklarını soyduğumuz sarımsakları küçük küçük doğrayarak kekiklerin üzerine veya birkaç katman olacak şekilde kekiklerin arasına ekleyebilirsiniz. Son olarak da kekiklerin üzerini biraz geçecek kadar zeytinyağı ilave edip en üste bir kaç dilim limon koyarak kavanozun ağzını kapatıyoruz ve turşumuzu olması için artık dinlenmeye bırakıyoruz.

Benim çok sevdiğim bu turşuyu umarım siz de beğenirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!